Ako sa premrhaných 538-tisíc eur dá premeniť na 33-tisícovú vizualizáciu, ktorú nám môžu závidieť aj v zahraničí

  • Jednotlivé štátne inštitúcie sa oslavy Nežnej revolúcie zhostili rozdielnym spôsobom
  • Predražené slávnosti kritizujú médiá, aj politici
  • Za obrovskú sumu jedného galavečera by sa dalo toho spraviť viac
Galavečer 17. november
SITA/Úrad vlády/NBS
  • Jednotlivé štátne inštitúcie sa oslavy Nežnej revolúcie zhostili rozdielnym spôsobom
  • Predražené slávnosti kritizujú médiá, aj politici
  • Za obrovskú sumu jedného galavečera by sa dalo toho spraviť viac

Na oslavy 30. výročia Novembra 1989 štát vyčlenil 2,18 milióna eur, vyplýva to z Návrhu na organizačné a finančné zabezpečenie podujatí k 30. výročiu Novembra ’89 z dielne Ministerstva kultúry SR, ktorý začiatkom júla schválila vláda.

Jednou z aktivít bola aj vizualizácia blízka súčasnému umeniu, ktorú Národná banka Slovenska priemietala na svojej budove, či galavečer v Slovenskom národnom divadle, ktorý stál 538-tisíc.

Za vizualizáciou stojí občianske združenie Biela noc

Z Námestia Slobody, na ktorom sa odohrávali cez víkend protesty aj oslavy sa vizualizáciu nedalo nevšimnúť. Deti s rodičmi ukazovali na Národnú banku prstom a s projekciou sa fotili. Okoloidúci si mohli projekt všimnúť počas troch dní.

Národná Banka Slovenska sa vyjadrila, že za projekciou a vizualizáciou stojí kurátorka súčasného umenia a riaditeľka Bielej noci na Slovensku Zuzana Pacáková. Vypracovala k dielu dramaturgiu a a umelecký koncept. Občianske združenie Biela noc už niekoľko rokov po sebe organizuje na Slovensku nočnú prehliadku moderného umenia v centre Bratislavy, aj Košíc. Biela noc v tejto podobe vznikla v Paríži, ale jej história je podobná našej Noci múzeí a galérií.

Vizualizáciu vytvoril kreatívny tím mladých slovenských umelcov, grafických a svetelných dizajnérov, programátorov, animátorov a expertov na typografiu. Ideou bolo pripomenúť si 30. výročie významného dňa aj pre Národnú Banku, keďže bez Nežnej revolúcie, by banka ani nevznikla.

zdroj: SITA

Budova NBS nesvietila po prvýkrát

Projekt realizovaný k výročiu Nežnej revolúcie stál 33-tisíc eur a podľa Národnej Banky bolo občianske združenie jediným realizátorom na Slovensku, ktorý technické požiadavky spĺňal. Aj preto sa rozhodli pomocou priameho zadania osloviť práve organizátorov Bielej noci. 

Táto súma zahŕňala prenájom štyroch silných videoprojektorov, 4 výkonných laserov, vrátane programovania, inštalácie a demontáže techniky, obslužného personálu, produkcie a vizuálneho návrhu.

„Najväčšia časť rozpočtu šla na prenájom techniky od firmy KVANT SHOW PRODUCTION, s.r.o., ktorá disponuje potrebnou technikou. V rámci produkcie sme riešili aj zatiahnutie všetkých okenných žalúzií a vypnutie všetkých svetiel v kanceláriách,  pre čo najlepší výsledok,” hovorí riaditeľka Bielej noci.

Budova NBS však tento rok nesvietila po prvýkrát. Žiarila aj počas Bielej noci. 24 svetelných lúčov zo strechy symbolizovalo maják celej udalosti. Spolupráca pokračovala aj pri významnej udalosti výročia Novembra ’89.

zdroj: TASR

Prácu s architektúrou budovy sme tentokrát poňali cez veľkoplošnú projekciu k téme výročia, ktorú bolo vidieť z diaľky, ako aj z bezprostrednej blízkosti. NBS nám pripravila presne zadanie, kde sme mali pracovať s témou trikolóry, mincou (kruh v úvode, a následné pretavenie do bodky v dátume), symbolom slobody (roztrhanie plotu v prvej scéne), nádeje a lásky (srdce z plamienkov, ktore je zobrazené aj na novovzniknutej minci k tejto príležitosti,” hovorí Z. Pacáková.

Riaditeľka podujatia vidí v projekcii budúcnosť svetelného dizajnu a nových médií. Mohla by tak vzniknút veľkoplošná, exteriérová platforma ako priestor pre dočasnú galériu digitálneho umenia a svetelného dizajnu, čo je vo svete bežnou vecou, no u nás na Slovensku ešte stále v začiatkoch,“ dodáva.

Národná Banka chce s podobnými projektami pokračovať

Vizualizáciu hodnotí Banka pozitívne: NBS veľmi teší, že si projekciu ľudia všimli a mimoriadne obľúbili, svedčia o tom aj početné zdieľania jej fotografií na sociálnych sieťach. Projekcia na budove NBS neušla ani pozornosti mnohých médií, keďže sa na námestie Slobody presunula spomienková akcia k 17. novembru a budova NBS tak tvorila vizuálne pozadie.” 

V podobných projektoch chcú pokračovať aj pri rôznych podujatiach, mimoriadnych výročiach, alebo mimoriadnych situáciách.

Plocha a poloha v centre mesta donedávna najvyšej budovy, ktorú v roku 2019 predčila ešte neotvorená Nivy Tower, poskytuje dobrý priestor práve pre špeciálnu vizuálnu galériu. Bratislava tak po vzore ostatných metropol ukazuje možnosti využitia vizuálneho umenia vo verejnom priestore. Podobné vizualizácie pravidelne vznikajú v New Yorku na Empire State Building, alebo na Eiffelovej veži v Paríži, ktorá bola napríklad vysvietená vo farbách belgickej vlajky, ako vyjadrenie sústrasti s rodinami obetí teroristických útokov na metro a letisko v Bruseli.

Predražené oslavy mnohí kritizujú

Napriek transparentnosti NBS sa iné štátne organizácie nevyhli kritike financovania štátnych osláv k významnému výročiu.

Denník Sme v článku „Galavečer k novembru ‘89 bol dvakrát drahší ako v kauze Evka,“ upozornil, že galavečer, ktorý v novej budove SND v Bratislave organizovali 17. novembra Úrad vlády SR v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR, stál viac ako pôvodne plánovaných 80-tisíc eur. Program vyšiel na viac ako pol milióna eur s DPH, informoval v pondelok 18. novembra denník.

zdroj: SITA/Úrad vlády

Vyplýva to zo zmlúv zverejnených v Centrálnom registri zmlúv. Pritom slávnostný koncert „Ďakujeme, že môžeme“, ktorý sa v historickom sídle SND konal k výročiu novembra 1989 deň predtým, 16. novembra, stál podľa jeho organizátorov 50- až 60-tisíc eur, informoval ďalej denník.

Pochybnosti o financovaní osláv zo štátneho rozpočtu sa vyskytli už pri oslavách 75. výročia Slovenského národného povstania. O firme, ktorá vtedy oslavy pripravovala, informoval portál Aktuality. Firma totiž nemala ani webovú stránku.

Je teda otázne, ako pristupovať k podobným významným oslavám. Ministerka Laššáková sa doteraz nechce podľa denníka SME vyjadrovať k sume 538-tisíc eur, ktorú Ministerstvo kultúry SR obetovalo za galavečer v Slovenskom národnom divadle. Pôvodne bola na galavečer vyhradená suma 80-tisíc. Nedeľný galavečer v porovnaní s tým sobotným stál takmer o 488-tisíc eur viac.

Nedeľný galavečer v porovnaní s vizualizáciou na Národnej Banke stál približne 16-krát viac, no dá sa pozastaviť nad tým, čo z toho prinieslo väčšiu pridanú hodnotu. Minimálne je isté, že na Námestí slobody stálo viac ľudí, ako sedelo v sále Slovenského národného divadla.

Zdroj: Domov.sme.sk, Aktuality, Bielanoc.sk, Finstat.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech