Ako sa šíri koronavírus na Slovensku: Deti nakazia rodičov, tí zas starkých. Odpadové vody ukázali aj dobrú správu

  • Vysokú úroveň komunitného šírenia vykazuje až 38 okresov Slovenska
  • Kysucká, ľubovnianska či bardejovská nemocnica sú už na 50 percentách kapacity
  • Vyše 90% odobratých vzoriek z odpadových vôd potvrdilo výskyt korony
pandemia, koronavirus
TASR/ AP/ Michal Svítok a Matt Rourke
  • Vysokú úroveň komunitného šírenia vykazuje až 38 okresov Slovenska
  • Kysucká, ľubovnianska či bardejovská nemocnica sú už na 50 percentách kapacity
  • Vyše 90% odobratých vzoriek z odpadových vôd potvrdilo výskyt korony

Počet nových prípadov ochorenia COVID-19 narástol za uplynulý týždeň v porovnaní s predchádzajúcim obdobím o štvrtinu a počet hospitalizovaných pacientov sa zvýšil o viac ako 50 percent.

Informoval o tom riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii.

Doplnil tiež, že vysokú úroveň komunitného šírenia vykazuje až 38 okresov.

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

 

Potvrdilo sa, že väčšina nákaz sa vyskytuje v mladšej populácii. Od detí sa koronavírus prenáša na ich rodičov, následne sa na rodinných oslavách či svadbách nakazia aj staršie ročníky, teda rizikovejší pacienti.

Za minulý týždeň bolo zaznamenaných takmer 500 výjazdov vozidiel záchrannej zdravotnej služby. Najvyšší nárast aj počet výjazdov bol v Žilinskom kraji, kde narastá aj počet hospitalizovaných pacientov.

Nemocnice sú tam COVID pacientmi zaplnené už na 30 percent kapacity minulej vlny, niektoré nemocnice – aj z iných krajov – sú však na tom ešte horšie. Napríklad kysucká, ľubovnianska či bardejovská sú už na 50 percentách kapacity hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 počas druhej vlny.

Počet Slovákov, ktorí sa v uplynulom týždni nechali zaočkovať prvou dávkou vakcíny, mierne klesol. Trend rastúceho záujmu o očkovanie tým pádom nepokračuje, čo odborníkov z Ministerstva zdravotníctva SR sklamalo.

Očkovanie
zdroj: TASR/DPA/David Young

Najviac aktuálnych prípadov v Žilinskom a Prešovskom kraji

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 451 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich viac ako 76 % nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 340 pozitívnych, takmer 81 % z nich sa doteraz nezaočkovalo. Vyplýva to z čísel, ktoré na svojej stránke zverejnilo ministerstvo zdravotníctva.

Na prvom mieste s 313 pozitívnymi prípadmi po PCR testovaní je Žilinský kraj, z takmer 300 nasleduje Prešovský, na treťom mieste s necelými 200 je Trenčiansky.

Najmenej pozitívnych čerstvých prípadov hlási Trnavský a Nitriansky kraj – len Nitra sa udržala pod hranicou 100 nových prípadov za deň.

zdroj: TASR/DPA, Matthias Balk

Pribudlo aj 8 nových obetí na COVID-19. Celkovo tak na Slovensku už podľahlo „na Covid“ 12 705 osôb a 2 479 zomrelo takzvane „s Covidom.“

V nemocniciach je hospitalizovaných 787 pacientov, potvrdené ochorenie má 708 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 83,4 % ľudí. Na JIS je 89 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 70 osôb,“ píše o aktuálnom stave ministerstvo zdravotníctva.

Tri okresy mali menej vírusu v odpadovej vode

Regionálne úrady verejného zdravotníctva odobrali v spolupráci s prevádzkovateľmi čističiek odpadových vôd od 27. septembra do 4. októbra v rámci monitoringu odpadových vôd na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 celkovo 218 vzoriek, ktoré boli preskúmané.

Pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami bolo až 197 z nich, čo je viac ako 90 % z preskúmaných vzoriek – informuje na svojej stránke Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

zdroj: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Sledovanie vírusovej nálože v odpadových vodách v jednotlivých krajoch poukazuje na pretrvávajúci vysoký výskyt v Bratislavskom, Žilinskom, Prešovskom a Košickom kraji, mierne zvýšenie sledujeme v Nitrianskom kraji. K poklesu vírusovej nálože došlo v Trnavskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji,“ hodnotí aktuálny monitoring hlavný hygienik Slovenska Ján Mikas.

Zdroje: Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá