Ako sa vyhnúť neúspechu? Zameraj sa na týchto 7 bodov

  • Je to jednoduché. Hlavné pravidlo znie: Zameraj sa a úspech, nie na zlyhanie. Nevenuj energiu premýšľaniu o tom, čo negatívne by sa mohlo stať, ale osvoj si optimistický pohľad.
allef-vinicius-304548
unsplash.com
  • Je to jednoduché. Hlavné pravidlo znie: Zameraj sa a úspech, nie na zlyhanie. Nevenuj energiu premýšľaniu o tom, čo negatívne by sa mohlo stať, ale osvoj si optimistický pohľad.

Nedovoľ, aby ti strach z neúspechu pokazil tvoje plány.

1. Zotrvaj

Ak si práve rozbehol nový biznis, no zatiaľ je to ďaleko od tvojich predstáv, nevadí. Nie, nečítaš motivačnú literatúru, na to tu nie sme. A ty momentálne nepotrebuješ motivovať, ale zotrvať. Odhodlania si musel mať predsa dosť, keď si začal, takže už len vydrž a snaž sa spraviť všetko preto, aby sa to, na čom robíš, zlepšilo. To, že sa ti nedarí, nemusí znamenať, že niečo robíš zle, ale že to možno máš robiť inak. Zanalyzuj svoje doterajšie kroky a pokús sa nájsť chyby.

2. Ver si

Ak neveríš svoje v schopnosti a pochybuješ o sebe, nebude to fungovať. Nikto teraz nehovorí o sile myšlienky, ale o tom, že tvoju nedôveru voči sebe zacítia aj tvoji klienti a odradíš ich ňou. Načo by niekto spolupracoval s človekom, ktorý neverí v to, čo robí? Ako v to majú veriť ostatní?

3. Pomoc

Neboj sa o radu požiadať iných ľudí. K úspechu ti môžu pomôcť tí, ktorí sa v danom odbore už niekedy vyskytli a vyznajú sa v tom, čo treba robiť. Voľakedy na tom boli rovnako ako ty teraz. Alebo požiadaj o radu niekoho celkom nezaujatého. Môžeš tiež spraviť dotazník na nete, anketu na ulici,… Možností je mnoho, len sa o ne neboj požiadať. Ak ti niekto povie nie, určite nájdeš niekoho, kto odpovie kladne.

Foto: pexels.com

4. Poučenie

Ak sa bojíš neúspechu, pouč sa z chýb, ktoré v podobnom odvetví urobili iní ľudia. Naštuduj si všetky zlyhania tvojej konkurencie alebo sa jednoducho zamysli nad svojimi vlastnými chybami. Čo ťa v minulosti hodilo na zem? Prečo si v niečom neuspel? Situácia môže byť iná, no chyby sa líšiť nemusia.

5. Odriekanie

Bohužiaľ, ak budeš chcieť v niečom uspieť, bude to znamenať aj istý druh odriekania. Minimálne na začiatku biznisu. Skoré vstávanie či neskoré zaspávanie, kratšie večery, málo času na priateľov alebo rodinu, nedostatok času na seba. Každopádne, ak niečo také príde, obetuj trochu voľných chvíľ, no potom ich všetkým vynahraď. Nedovoľ, aby ti práca vzala blízkych ľudí. To sa totiž stáva celkom často.

Foto: pexels.com

6. Buď iný

Inovatívnosť teraz letí. Musíš ju len chytiť a nepustiť. To, čo je už dobré známe a otrepané, nikoho nepriláka. Buď nájdi dieru na trhu, ktorú treba vyplniť, alebo zlepši jestvujúci stav a prines niečo vynikajúce, čo tu ešte nebolo. Po nikom neopakuj a nekopíruj nápady druhých, ľudia na to väčšinou prídu.

Foto: pexels.com

7. Neboj sa

Nemaj stále v hlave negatívne myšlienky o vlastnom neúspechu. Zabudni naň, nepodriaďuj mu svoju prácu. Práve naopak, zameraj sa na to, aby tvoj biznis profitoval a aby si z neho mal radosť.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK