Ako to je s „posúdením lekára“ domáceho testu? Chaos na pleciach nesú lekári, Slováci vymýšľajú, ako oklamať systém

  • Pred niekoľkými dňami sme ťa informovali o novej vyhláške ÚVZ
  • Podľa nej má na domácu izoláciu Slovákom stačiť už aj výsledok domáceho antigénového testu, ktorý má „posúdiť lekár“
  • Čo to znamená?
Testovanie
TASR/AP Photo/Kathy Willens
  • Pred niekoľkými dňami sme ťa informovali o novej vyhláške ÚVZ
  • Podľa nej má na domácu izoláciu Slovákom stačiť už aj výsledok domáceho antigénového testu, ktorý má „posúdiť lekár“
  • Čo to znamená?

Ešte v utorok sme ťa informovali o tom, že Slovákom bude stačiť už aj domáci antigénový test, ktorý musí „posúdiť lekár“, aby si ostal v domácej izolácii. Vyplýva to z vyhlášky ÚVZ. Má to však niekoľko háčikov a väčšina starostí padá na plecia lekárov. Musia odrážať pokusy špekulantov.

Len pred niekoľkými hodinami podľa informácií Startitup prišlo niektorým lekárom interné usmernenie, ktoré má vysvetľovať, ako treba novú vyhlášku chápať. Z usmernenia vyplýva, že lekári žiaden „štempel“ na potvrdenie pozitivity z domácich testov vydávať nemajú.

Avšak postupne.

Usmernenie, ktoré niektorí lekári dostali, vysvetľuje, ako majú postupovať. „Vyhláška stanovuje, že pozitívny domáci Ag test posúdi všeobecný lekár, avšak to sa vzťahuje pre definíciu pozitívnej osoby pre účely stanovenia začiatku domácej izolácie, karantény pre úzke kontakty tejto osoby, aj ako informácia pre samotného lekára, aby vedel tohto pacienta manažovať,“ vysvetľuje interne úrad. Lekár nevydáva akýkoľvek dokument o tom, že je človek pozitívny.

Dôležitý fakt je ten, že pacienti nemajú výsledky domáceho testu lekárom nosiť a ani ich fotiť a zasielať. Čo to teda znamená? Jednoducho to, že lekár má posúdiť, či budeš v karanténe. Na základe toho, čo mu povieš. To, že si prekonal Covid, už nerieši žiadnym dokladom. Okrem jednej výnimky.

„Lekári nevydávajú potvrdenia o pozitivite. (Výnimkou je potvrdenie o prekonaní COVID-19 u detí do 12 rokov na základe pozitívneho antigénového testu vykonanom v mobilnom odberovom mieste, vydaného do 15. novembra 2021. Aj v tomto prípade ide o test vykonaný na MOM, nie domáci samotest.),“ uvádza podľa našich informácií interné usmernenie ÚVZ. 

Úrad verejného zdravotníctva pritom vysvetľoval, že k tomuto kroku dospeli z dôvodu, že očakávajú vysoký nárast pozitívnych a obávajú sa nedostatku PCR testov. Preto chcú, aby sa ľudia testovali doma.

„Výsledok testu je výsledok RT-PCR testu, antigénového testu, testu vykonaného s využitím rýchlych metód molekulárnej biológie (LAMP-test, PoCT-test), alebo domáceho antigénového testu; pozitívny výsledok domáceho antigénového testu musí byť oznámený a posúdený všeobecným lekárom osoby.“

Veľmi stručná vyhláška spôsobila lekárom zbytočné starosti. „Posúdenie lekárom“ sa dá totiž vyložiť rôzne – teda aj dokladom vo fyzickej forme. Slováci ihneď v utorok, po zverejnení vyhlášky, začali špekulovať. „Kúpim potvrdenie o pozitivite,“ napísal jeden z čitateľov na sociálnej sieti. Podobných komentárov boli desiatky. 

S doplňujúcimi otázkami sme kontaktovali ÚVZ, redakcia bude článok aktualizovať. 

Zdroj: Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá