Ako v roku 2022 uspieť na trhu práce? Tu sú tipy, ako si po vysokej škole nájsť dokonalý job

  • Ročne na Slovensku opúšťa brány vysokých škôl okolo 20 000 absolventov II. stupňa
  • Hoci pracovných ponúk je dnes prebytok, viacero z nich má problém nájsť si prácu rýchlo a v odbore. Chýba im prax a skúsenosti s pracovným trhom
  • Sú však firmy, ktoré hľadajú aj čerstvých absolventov. Akým problémom čelia, kde hľadať prácu a na čo sa pri jej hľadaní zamerať?
kpmg
  • Ročne na Slovensku opúšťa brány vysokých škôl okolo 20 000 absolventov II. stupňa
  • Hoci pracovných ponúk je dnes prebytok, viacero z nich má problém nájsť si prácu rýchlo a v odbore. Chýba im prax a skúsenosti s pracovným trhom
  • Sú však firmy, ktoré hľadajú aj čerstvých absolventov. Akým problémom čelia, kde hľadať prácu a na čo sa pri jej hľadaní zamerať?

Dobrou správou pre všetkých tohtoročných absolventov je, že kariérne portály dnes pretekajú pracovnými ponukami. Na trhu je aktuálne príležitostí viac než dosť a študenti VŠ si tak môžu doslova vyberať, ktoré firmy oslovia. Ako však zaujať tie najhodnotnejšie a ako identifikovať ideálneho budúceho zamestnávateľa?

Bez praxe nie sú koláče

Najväčším problémom vysokoškolákov je nedostatočná až nulová prax v odbore, v ktorom sa chcú presadiť. Slabé prepojenie vysokých škôl a firiem je na Slovensku dlhodobý problém, ale ani neskúsení absolventi nemusia byť nutne stratení.

Dobrým príkladom je aj prestížna poradenská spoločnosť pôsobiaca na Slovensku, KPMG, ktorá hľadá medzi čerstvými absolventmi ekonomických či manažérskych smerov do svojich radov ambicióznych a motivovaných ľudí aj bez praxe. Nie sú hodení do vody, ale vďaka otvorenej a neformálnej firemnej kultúre, s dôrazom na tímovú spoluprácu, majú dostatok priestoru na aklimatizáciu a poriadny kariérny rast.

„Veľkou oporou pri štarte v KPMG sú určite ľudia vo firme. Človek je pod tým správnym vedením, má okolo seba kolegov, na ktorých sa môže kedykoľvek obrátiť s vedomím, že ho neodmietnu,“ objasňuje Rastislav Drobniak, manažér na oddelení auditu komerčných podnikov v KPMG.

Zobraziť pracovné ponuky v KPMG

Absolventi by mali kariéru riešiť okamžite

Štát to absolventom po štátniciach nedaruje ani po finančnej stránke. Ešte teraz by sa tak absolventi mali zamyslieť nad tým, kam budú ich kroky viesť po dokončení vysokej školy.

  • rodičia strácajú nárok na poberanie prídavku
  • štát prestane za osobu platiť zdravotné poistenie
  • minimálna výška preddavku na poistenie je 14 % z 50 % priemernej mesačnej mzdy, čo v súčastnosti predstavuje 79,31 eura
  • kým absolvent nie je zamestnaný alebo si nezaložil živnosť, nevzniká mu žiadna povinnosť voči Sociálnej poisťovni, hoci sa môže dobrovoľne poistiť nemocensky, dôchodkovo, aj v nezamestnanosti

 

zdroj: KPMG – Určite nie je nutné špecializovať sa hneď od začiatku. Ak si človek nie je istý, dobrou voľbou môže byť výber väčšej firmy, kde absolvent získa možnosť vyskúšať si rôzne smery, ako napríklad v KPMG.

Ako nájsť vhodného zamestnávateľa?

Po skončení školy je človek ešte mladý a má pred sebou veľa rokov pracovného života. Preto, ak mu to okolnosti doma dovolia, nemal by sa čisto zameriavať len na výšku platu, ale svoju prvú pozíciu brať aj ako naberanie skúseností, profilovanie svojej špecializácie, čo je skvelá investícia do rozbehu kariéry.

Vzdelávanie sa nekončí štátnou skúškou

Vzdelávanie sa nesmie končiť štátnicami. Pri hľadaní práce sa preto treba zamerať na také firmy, ktoré aktívne dbajú na kontinuálne vzdelávanie svojich zamestnancov a tým tak zvyšujú aj ich konkurencieschopnosť na trhu.

Napríklad, v prípade KPMG sú to rôzne školenia, zahraničné stáže, ale aj interné rozvojové programy či možnosť získať medzinárodne uznávanú kvalifikáciu ACCA a CFA. Keďže spoločnosť je členom siete s vyše 140-timi firmami po celom svete, s ktorými aktívne spolupracuje, pri stážach človek skutočne dostane možnosť vidieť a skúsiť si pracovať s jednotkami vo svojom obore. Priestor dostane aj rozvoj soft-skills.

„Rozhodujúce kritérium pri hľadaní zamestnania bolo, aby som sa po ukončení školy neprestala učiť a rozvíjať. Najviac som sa bála, že skončím na mieste, kde celý život budem robiť to isté, až kým nepôjdem do dôchodku. Teraz sa učím v praxi každý deň,“ objasňuje dôležitosť ďalšieho rozvoja Zuzana Kolečavová, manažérka na daňovom oddelení KPMG.

KPMG
zdroj: KPMG – Vzdelávanie sa nesmie končiť štátnicami. Napríklad, v prípade KPMG majú absolventi šancu sa ďalej rozvíjať aj cez rôzne školenia, zahraničné stáže, ale aj interné rozvojové programy či možnosť získať medzinárodne uznávanú kvalifikáciu ACCA a CFA.
Potenciál na raketový kariérny rast

Nikto nechce skončiť na rovnakej pozícii, na akú nastúpil ako čerstvý absolvent. Zo začiatku môže byť človek rád, že má prácu, časom sa však slabý kariérny posun premietne do slabej pracovnej morálky.

Okrem klasického stúpania v rámci manažérskych funkcií je dobré uvažovať aj o druhej možnosti. V súčasnosti veľa firiem prechádza na čo najplochejšiu štruktúru riadenia a do popredia sa tak dostáva možnosť horizontálneho kariérneho rastu.

V rámci príkladu KPMG funguje dobre spolupráca na klientských projektoch naprieč oddeleniami práve pri budovaní horizontálnej kariéry. Človek si tak buduje kompetencie v rámci viacerých špecializácií a zvyšuje si celkovú hodnotu.

zdroj: KPMG – Zo začiatku môže byť človek rád, že má prácu, časom sa slabý kariérny posun premietne do slabej pracovnej morálky a často môže viesť až k odchodu do inej firmy.

Skúsenosti nado všetko

Najväčšou devízou v mnohých segmentoch sú vedomosti a nadobudnuté zručnosti. Napríklad, čerstvý absolvent v KPMG získa veľa rôznorodých skúseností aj naprieč oddeleniami, rovnako tak prehľad o pracovnom trhu. 

Rôznorodé pracovné prostredie ako v KPMG je skvelým štartom pre všetkých, ktorí majú ambície založiť si v budúcnosti vlastnú firmu.

Všestranný rozvoj vedomostí o biznise naučí šikovného človeka všetko potrebné k tomuto kroku. Zároveň si už počas práce buduje aj sieť profesionálnych kontaktov.

KPMG auditor junior

Zaujímavá ponuka pre absolventov

Budúci čerství absolventi by na svoj štart do kariéry mali myslieť už teraz. Veľké firmy, ako spomínané KPMG, majú s prijímaním absolventov veľké skúsenosti, dokážu ich svižne zaradiť do pracovného života a poskytnúť dravým ľuďom zaujímavé momentum, pričom rešpektujú preferencie v ich odbore.

Aj keď je napríklad KPMG vnímaná predovšetkým ako poradenská sieť, absolventi sa v nej môžu uplatniť v týchto oblastiach:

  • audit
  • daňové a právne služby (tax & legal)
  • poradenské služby (advisory)

„Na práci v transakčnom poradenstve ma najviac baví možnosť spoznať spoločnosť, ktorej akvizíciu zamýšľa lokálny či zahraničný investor z finančného aj biznisového hľadiska, interpretovať a hľadať skryté kontexty vo finančných dátach a asistovať vrcholovému manažmentu klientov pri kľúčových strategických rozhodnutiach a komerčnom vyjednávaní,“ vysvetľuje napríklad náplň práce Advisory divízie manažérka Andrea Schmidtová.

Takto firmy reflektujú priority mladých ľudí:

Aby veľké firmy mladých ľudí prilákali, na oplátku im ponúkajú zaujímavé benefity priamo na mieru súčasnej generácie. V prípade KPMG to vyzerá takto:

  • možnosť pracovať so skúseným tímom, školenia a iné rozvojové programy, vrátane zahraničných stáží
  • možnosť každoročného povýšenia a platového rastu
  • možnosť realizovať svoje vlastné nápady
  • otvorená neformálna firemná kultúra s dôrazom na tímovú spoluprácu
  • športové, wellbeing a tímbildingové aktivity

Ako si nájsť dobrý job?

Čerstvý absolvent môže mať pri prezeraní mnohých ponúk pocit, že všade chcú už hotového profesionála s množstvom rokov skúseností. Preto je dobré ich popisy brať trochu s rezervou a skúsiť sa na ne ozvať tak či tak. Je niekoľko záležitostí, ktoré by človek mal mať na pamäti, keď si hľadá prácu:

Vybrať si vhodnú pozíciu:

Môže sa to zdať ako samozrejmosť, ale pri hľadaní prvej práce je dobré si ešte raz ujasniť, čo človeka baví a ktorým smerom sa chce uberať:

  • o aký typ práce má záujem (napríklad technické zameranie vs. analytická práca, alebo kreatívna vs. štrukturovaná práca)
  • či sa mu lepšie pracuje v kolektíve, alebo uprednostňuje samostatnú prácu

Ak si človek nie je istý, dobrou voľbou môže byť výber väčšej firmy, kde človek získa možnosť vyskúšať si rôzne smery, ako napríklad v KPMG. Určite nie je nutné špecializovať sa hneď od začiatku, hlavne ak čerstvý absolvent má o reálnej náplni konkrétnej pozície skôr len určité očakávania, než reálne skúsenosti z praxe.

Pripraviť si dobrý životopis:
  • spomenúť všetky relevantné pracovné skúsenosti
  • spomenúť všetky relevantné skúsenosti
  • napísať krátku sekciu „o mne“ s charakterovými prvkami a motiváciou
  • zahrnúť aj hobby a dobrovoľnícke aktivity, firmy majú rady aktívnych ľudí
  • pohrať sa aj s formou, držať sa v štýle žiadaného segmentu (kreatíva vs. formálnejší štýl)

zdroj: KPMG – Už to, že bol absolvent pozvaný na pohovor znamená, že spoločnosť v ňom vidí možný potenciál, lebo je na neho ochotná investovať čas svojich zamestnancov.
Pripraviť sa na pohovor:
  • častou chybou je, že si uchádzači nezistia žiadne informácie o firme, kam idú na pohovor
  • pripraviť si presvedčivú odpoveď na otázku, prečo sa človek hlási práve do danej firmy a na danú pozíciu
  • je dobré sa zamyslieť nad svojimi silnými a slabými stránkami
  • pripraviť si príklady svojich úspechov, neúspechov z pracovných či akademických skúsenosti a vedieť pomenovať, čo sa pri nich naučil
  • kvalitný pohovor by mal byť obojstrannou komunikáciou, takže je vhodné si pripraviť otázky aj na zamestnávateľa
  • predniesť si nahlas (pred zrkadlom) odpovede na potenciálne otázky
  • nezanedbať svoj vzhľad, vhodne sa obliecť
  • pri pohovore je dobré prejaviť záujem dozvedieť sa viac o človeku, ktorý vedie pohovor a pýtať sa na samotnú pracovnú pozíciu

Už to, že bol absolvent pozvaný na pohovor znamená, že v ňom spoločnosť vidí možný potenciál a je do neho ochotná investovať čas svojich zamestnancov. Teraz ide o to, aby ich presvedčil, že je ten správny, motivovaný kandidát, ktorý dobre zapadne do tímu.

Najčastejšie dôvody neúspešných pohovorov čerstvých absolventov bez praxe:
  • absolventi nemajú skúsenosti a prehľad o pracovnom trhu
  • z toho vyplývajú prehnané očakávania – ako o pracovnej náplni, tak aj nereálne predstavy o plate
  • slabo pestované pracovné návyky
  • chýba im pracovná skúsenosť a prax priamo v odbore
  • nevedia, na čo sa zamerať pri hľadaní vhodného zamestnávateľa

Zobraziť pracovné ponuky v KPMG

Zdroje: Vysokeskoly.sme, Vysokeskoly, Blog.Profesia, Blog.Profesia, Forbes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá