Ako volia astronauti a ktorý americký prezident mal najviac detí? Zaujímavosti o voľbách USA, o ktorých nevieš

  • Tohtoročné prezidentské voľby v Spojených štátoch sa blížia
  • Ich dátum je naplánovaný na 3. novembra 2020
  • Pozri si prehľad zaujímavostí spätých s prezidentskými voľbami v USA
Voľby USA
TASR/AP/Unsplash, Element5 Digital, Steve Apps
  • Tohtoročné prezidentské voľby v Spojených štátoch sa blížia
  • Ich dátum je naplánovaný na 3. novembra 2020
  • Pozri si prehľad zaujímavostí spätých s prezidentskými voľbami v USA

Tohtoročné prezidentské voľby v Spojených štátoch sú naplánované na 3. novembra. Obhajca úradu Donald Trump je v poradí 45. americkým prezidentom. Ten sa volí od roku 1789. TASR prináša v tejto súvislosti prehľad zaujímavostí spätými s prezidentskými voľbami v USA.

Prvý a jediný

 Prvým prezidentom Spojených štátov sa stal 30. apríla 1789 George Washington a bol jediným, kto získal 100 percent hlasov voličov. S menom prvej hlavy štátu sa viažu aj ďalšie prvenstvá: predniesol najkratší inauguračný prejav – trval necelé dve minúty a obsahoval 133 slov. Taktiež sa stal prvým americkým prezidentom, ktorý sa objavil na poštovej známke.

zdroj: TASR/AP, Mark Lennihan

 Najdlhšie pri moci

Spomedzi doterajších 45 prezidentov USA bol najdlhšie v úrade Franklin Delano Roosevelt. V Bielom dome zotrval viac ako 12 rokov (1933-45), presne 4422 dní. Stal sa jediným, ktorý zvíťazil vo voľbách celkovo štyrikrát.

Najkratší čas v úrade, ale najdlhší inauguračný prejav

Najkratšie – 31 dní – zastával prezidentský úrad William Henry Harrison. Jeho inauguračný prejav, ktorý predniesol 4. marca 1841, bol však najdlhší spomedzi všetkých amerických prezidentov. Šesťdesiatosemročný Harrison rečnil dve hodiny v chladnom počasí bez klobúka a kabáta. Zomrel mesiac potom, 4. apríla 1841, na zápal pľúc a bol prvým prezidentom, ktorý zomrel počas trvania mandátu.

Dve obdobia s prestávkou

Jedinou hlavou štátu v dejinách USA, ktorá bola v prezidentskom úrade dva razy, ale nie v nasledujúcich funkčných obdobiach za sebou, sa stal demokrat Stephen Grover Cleveland. Najvyšší post zastával ako 22. americký prezident v rokoch 1885-89 a ako 24. prezident v rokoch 1893-97.

Smrť počas vykonávania úradu

Počas vykonávania úradu zomrelo celkovo osem amerických prezidentov. Štyria z nich prirodzenou smrťou: William Henry Harrison (1841), Zachary Taylor (1850), Warren Gamaliel Harding (1923) a Franklin Delano Roosevelt (1945). Štyria boli zavraždení: Abraham Lincoln (1865), James Abram Garfield (1881), William McKinley (1901) a John Fitzgerald Kennedy (1963).

zdroj: TASR/AP

Prvá žena bojujúca o prezidentské kreslo

V USA nezastávala ešte nikdy prezidentský úrad žena. Vôbec prvou, ktorá kandidovala na post hlavy štátu, bola v roku 1872 burzová maklérka a bojovníčka za rovnoprávnosť žien Victoria Woodhullová.

Uplynulo viac ako 100 rokov, keď sa do cieľovej rovinky v boji o prezidentský úrad dostala ďalšia žena, Hillary Clintonová. V roku 2008 však prehrala vo vnútrostraníckom súboji a oficiálnym kandidátom Demokratickej strany sa stal neskorší prezident Barack Obama, ktorý bol zároveň prvým afroamerickým prezidentom Spojených štátov (2009-17).

V roku 2016 sa Hillary Clintonová opäť zapojila do predvolebnej kampane, keď sa prebojovala až do samotného finále. V súboji proti republikánovi Donaldovi Trumpovi však neuspela.

zdroj: TASR/AP, John Locher

Najdlhšie voľby

V roku 2000 padlo rozhodnutie až 35 dní po volebnom dni, keď o víťazovi hlasovania prvýkrát v dejinách rozhodol Najvyšší súd USA. Vďaka volebným hlasom z Floridy sa stal prezidentom republikán George W. Bush, ktorý porazil demokrata Ala Gora. Na Floride bol v tom období guvernérom brat Georgea W. Busha, Jeb Bush.

zdroj: TASR/AP, Charles Dharapak

Najstarší a najmladší prezident

Najstarším prezidentským kandidátom, ktorý uspel v boji o Biely dom bol úradujúci prezident Donald Trump, ktorý mal v čase inaugurácie 70 rokov a 7 mesiacov. Dovtedy bol najstarším prezidentským kandidátom Ronald Reagan (1981 – 1989), ktorý sa stal hlavou štátu keď mal 69 rokov a 11 mesiacov. Keby bol ale za prezidenta zvolený Joe Biden, súčasný protikandidát Donalda Trumpa, tak už od prvých dní by sa stal najstaršou hlavou v histórii USA, pretože počas inaugurácie by mal 78 rokov.

Naopak – najmladším prezidentom bol Theodore Roosevelt (1901-09), ktorý mal pri nástupe do úradu 42 rokov a 10 mesiacov.

Donald trump USA
zdroj: TASR/AP/Patrick Semansky

Najvyšší a najnižší prezident

Najvyššou hlavou v dejinách Spojených štátov bol prezident Abraham Lincoln (1861-65), ktorý meral 1,93 metra. Najmenším obyvateľom Bieleho domu bol s výškou 1,63 metra James Madison (1809-17).

Prezident s najväčším počtom detí

Najviac detí – 15 – spomedzi amerických prezidentov mal John Tyler (1841-45), ktorý bol dvakrát ženatý. S prvou manželkou mal osem detí a s druhou sedem.

Voľba amerických astronautov

Astronauti dostávajú hlasovacie lístky z Johnsonovho vesmírneho strediska v Texase prostredníctvom zabezpečeného e-mailu. Keď ich vyplnia, pošlú hlasovacie lístky späť na Zem do riadiaceho strediska NASA a odtiaľ putujú k volebným orgánom. Prvý Američan, ktorý volil prezidenta z vesmíru, bol v roku 2004 Leroy Chiao.

zdroj: TASR/AP, Dmitri Lovetsky
Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK