Ako vyzerá dokonalá ranná rutina? Mních z Thajska prezradil, ako si spraviť ráno šampiónov

  • Nie náhodou sa hovorí, že ráno robí deň
  • O moci rannej rutiny si už určite počul
  • Inšpiruj sa tou od mnícha z Thajska
pexels-roman-odintsov-4555779
Pexels/ROMAN ODINTSOV
  • Nie náhodou sa hovorí, že ráno robí deň
  • O moci rannej rutiny si už určite počul
  • Inšpiruj sa tou od mnícha z Thajska

Nick Keomahavong bol kedysi psychoterapeutom, no nakoniec sa rozhodol pre inú cestu. V roku 2018 sa totiž nechal vysvätiť za budhistického mnícha Theravada v Thajsku.

Dnes má úspešný Youtube kanál, ktorý ti priblíži nielen to, ako títo mnísi žijú, ale predovšetkým to, ako myslia. Práve umenie mysle je pre nich totiž tým, čo je v živote človeka najdôležitejšie.

V jednom zo svojich pútavých videí prezradil, ako vyzerá ranná rutina budhistických mníchov Theravada z Thajska. Nechaj sa ňou inšpirovať a sleduj, ako sa začne tvoj život pomaly meniť. 

Ranná rutina, o ktorej Nick hovorí, má 5 krokov. 

#1 Predtým, ako vstaneš z postele, mysli na smrť

Nech to znie akokoľvek absurdne, dostaneme sa k vysvetleniu, ktoré ti dá zmysel. Poďme ale poporiadku. Mních hovorí o tom, aké dôležité je koncentrovať sa ešte pred vstaním z postele na svoj dych a na svoje myšlienky. 

Predtým, než naskočíš do každodenného kolobehu povinností, zatvor oči a nesústreď sa na nič iné, len na svoje dýchanie. Nedovoľ svojim myšlienkam blúdiť a premýšľať nad tým, čo bolo včera alebo čo bude dnes. Buď chvíľu len v prítomnom okamihu.

Nick vysvetlil aj to, aké dôležité je myslieť na smrť: nie však ako na niečo negatívne, ale ako na niečo, vďaka čomu budeš vďačný za každý nový deň. Život totiž vôbec nie je samozrejmosťou a nikto z nás nevie, koľko dní ešte dostane do daru. Každý jeden si preto musíme užiť naplno. 

zdroj: Pexels/cottonbro

#2 Usteľ si posteľ

Mních ďalej vo svojom videu hovorí o tom, že každý z nich vlastní len 3 veci. Podložku na meditovanie, plášť a náhradný plášť, ktorý používajú zároveň ako podušku. Vždy, keď ráno vstane, prvou vecou je, že každú z týchto vecí si upraví a pripraví na použitie cez deň.

Nick vysvetľuje, že ustlanie postele je činnosťou, ktorá môže na prvý pohľad vyzerať banálne a zbytočne, no na celý náš deň má neuveriteľný vplyv. Ide totiž o to, že jednou z prvých vecí, ktoré po prebudení spravíš, je to, že niečo „upraceš“ alebo dáš do poriadku. 

Táto na prvý pohľad banálna vec ale ovplyvní tvoje nastavenie mysle, a to hlavne vtedy, keď si z nej spravíš rannú rutinu. Tvoja myseľ bude vďaka tomu viac zorganizovaná a uprataná hneď od rána. 

#3 Meditácia je základ

Nick hovorí, že jeho majster má zásadu: „Pokoj je kľúčom k úspechu.“ Hovorí, že je mimoriadne dôležité uvedomiť si, že ničím nedosiahneme taký pokoj, ako práve meditáciou.

Mnísi ňou začínajú každý jeden deň a vo svojom videu odporúča, aby sme to tak robili všetci. Čo i len pár minút meditácie denne je totiž zárukou toho, že začneš svoj deň s pokojnou mysľou, a to ti dá následne „palivo“ na to, aby si potom zvládol aj tie najnáročnejšie prekážky či už v práci, alebo v súkromí. 

Nenechaj sa odradiť ani rannou únavou a myšlienkou na to, že keď vynecháš meditáciu, môžeš si v posteli poležať ešte 10 minút. Ber to jednoducho ako svoju „povinnosť“, vďaka ktorej dosiahneš všetko, čo chceš. 

Náladu si zlepšíš aj bez cvičenia. Prezradíme to, čo ti pomôže v čase pandémie

#4 Vykonaj akt štedrosti

Mnísi vstavajú každé ráno medzi 4:00-5:00. Po vykonaní predošlých 3 činností, no zároveň ešte predtým, ako si dajú raňajky, vykonajú akt štedrosti. 

V ich podaní to vyzerá tak, že idú do mesta a rozdajú jedlo ľuďom, ktorí ho potrebujú najviac. Samozrejme, zadarmo. Prirodzene ale je asi nereálne, že každé ráno pôjdeš do mesta rozdávať jedlo. Aj tento bod si teda môžeš prispôsobiť svojim podmienkam.

Nick hovorí o tom, že hneď po meditácii, ale ešte pred raňajkami, môžeš napríklad darovať nejakú malú finančnú čiastku na dobrú vec: hoci by to malo byť len jedno euro. Alebo niekomu pripraviť raňajky. Nakŕmiť svojho psa či mačku. Ísť sa suseda opýtať, či niečo nepotrebuje priniesť z obchodu. Drobný akt štedrosti každý deň toho dokáže zmeniť viac, než si myslíš. 

#5 Uprac si

Nick ďalej hovorí o tom, že mnísi začínajú produktívnu časť dňa prácami v kláštore. Ide o upratovanie jednotlivých miestností, ľahké opravy a podobne.

Samozrejme nejde o to, aby si každé ráno vyupratoval svoj byt. Skús ale tejto činnosti každý deň venovať aspoň 5 či 10 minút. Postačí, ak si upraceš čo i len pracovný stôl.

Táto činnosť má podobný efekt ako to, keď si ustelieš posteľ. Navyše svoje ráno začneš s mindsetom, že si už spravil niečo produktívne, čo je naozaj vynikajúci štart dňa a nakopne ťa to k ešte vyššej produktivite. 

Zdroj: Youtube

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie