Ako zdravotný klaun zažíva humor, ale aj tragédie. „Doteraz mám odloženú papierovú žabku od chlapca, ktorý zomrel“

  • Zdravotní klauni sú dnes roztrúsení po celom Slovensku
  • Tento rok si pripomenú 20. výročie
  • Reakcie detí na klaunov sú rôzne
zdravotnícky klaun
Ria Benkovská pracuje ako zdravotnícky klaun, archív OZ Červený nos
  • Zdravotní klauni sú dnes roztrúsení po celom Slovensku
  • Tento rok si pripomenú 20. výročie
  • Reakcie detí na klaunov sú rôzne

Hovorí, že to, že sa stala zdravotným klaunom, bolo napokon to najšťastnejšie v jej živote. Dnes rozosmieva deti a prináša radosť predovšetkým do nemocníc v Bratislave. Ako každý klaun aj Mária má svoje alter ego. Po oblečení bieleho plášťa a nasadení červeného nosa je z nej doktorka Cica Hopsalková.

Jej liečebnou metódou je kvikolokácia smiechových bodov v tele či pesničkorezonancia. Obľúbenou rekvizitou je ukulele a spoznal by si ju vďaka kvíkajúcemu ružovému prasiatku, ktoré jej poskakuje okolo nôh. Ako aj ostatní klauni, aj Ria je rešpektovanou odborníčkou v oblasti smiechológie a muzikoterapie. S rodáčkou z Trnavy sme sa rozprávali o tom, akým výzvam čelia zdravotní klauni. Či nie je náročné „bojovať“ v prvej línii, kde sa tvrdá realita strieda so smútkom a bezmocnosťou alebo aj o tom, aký je najlepší recept, ako si zachovať pozitívne myslenie či dobrú náladu. 

Zdravotní klauni sú dnes roztrúsení po celom Slovensku. Fungujú vďaka Občianskemu združeniu (OZ) ČERVENÝ NOS Clowndoctors, ktoré na Slovensku vzniklo pred 20 rokmi. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že ich prioritným zameraním sú práve deti, navštevovať chodia aj seniorské zariadenia a vítaní sú aj na psychiatrických či onkologických oddeleniach pre dospelých. Misiou zdravotných klaunov je prinášať radosť tam, kde je to potrebné či zmeniť atmosféru na miestach, kde to človek najmenej čaká. 

Najskôr konkurz, potom školenia

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá