Ako zvládnuť lockdown s partnerom či rodinou a neprepadnúť ponorke

  • Na Slovensku nastal dlhočakávaný lockdown a veľa ľudí sa stalo väzňami vo vlastnom byte
  • Uveznené zostali páry na homeoffice aj celé rodiny so školopovinnými deťmi
  • Prinášame ti rady, ako prežiť nasledujúce dni bez zbytočnej ujmy
párik
Unsplash/Alexander Drummer
  • Na Slovensku nastal dlhočakávaný lockdown a veľa ľudí sa stalo väzňami vo vlastnom byte
  • Uveznené zostali páry na homeoffice aj celé rodiny so školopovinnými deťmi
  • Prinášame ti rady, ako prežiť nasledujúce dni bez zbytočnej ujmy

Zažívame jedny z najtvrdších opatrení počas tohto roka. Niektorí z nás svoje príbytky nemôžu ani opustiť, iní sú obmedzení iba na chodenie do práce, poprípade obchodu. Sú aj takí, ktorých v rámci protiopatrení nechali zamestnávatelia doma a tak ich jediný kontakt so spoločnosťou je teta predavačka v najbližšom obchode. Mnoho rodín, partnerov či spolubývajúcich ostali zatvorení vo svojich domácnostiach.

Na jednej strane máme úžasnú príležitosť stráviť čo najviac času s ľuďmi, ktorí sú nám najbližší, časom však aj v týchto vzťahoch môže prísť ponorková choroba. Prinášame ti rady a tipy, ako prežiť lockdown so svojou rodinou či partnerom tak, aby ste si boli viac oporou ako príťažou.

Aký bude má lockdown dopad na tvoj zvťahový život?

Partner a home office

Lockdown niektorým ľuďom zmenil život o 180 stupňov. Veľa partnerov bolo zvyknutých vidieť sa iba vo večerných hodinách po pracovnej dobe a až víkendy boli venované spoločným aktivitám. Tým, ktorí dnešné dni ostali na home office sa život stal jedným dlhým nekončiacim pracovným víkendom. Zrazu musíme s partnerom tráviť celé dni, čo nie vždy musí mať blahodarné účinky na náš vzťah.

Netreba zabúdať na jednu podstatnú vec, keď chceme aby s nami boli spokojní ostatní ľudia, musíme byť spokojní hlavne sami so sebou. To v prípade, že sme s jedným človekom zatvorení niekoľko dní či týždňov v jednom byte platí dvojnásobne. Ak budeme mať zlú náladu, budeme podráždení, prejaví sa to na našom partnerovi a nikto nechce stráviť zatvorený v byte s dusnou atmosférou. Preto je najlepšia cesta k prežitiu spoločného lockdownu bez ujmy začať od seba.

pizza
zdroj: Unsplash/Toa Heftiba

Čas iba pre seba

Pravidelne cvič. Výnimky na opustenie bytu sú aj v prípade, ak ideme cvičiť do prírody. Sídliskovým workoutovým strojom by si si sa radšej mal vyhnúť, dovolené nie sú, ale nič ti neprečistí hlavu lepšie ako beh v prírode. Ak nie si fanúšik behu, skús cvičenie doma, YouTube ponúka širokú škálu od jogy až po workout, svoje si nájde každý.

Starostlivosť o zovňajšok je dôležitá. Nikomu nepripadáš atraktívny v teplákoch s mastnými vlasmi. Preto sa každé ráno obleč a priprav tak, akoby si išiel do práce. Nasimulovanie pracovnej atmosféry pridá aj na produktivite.

Nezabúdaj tiež na svoju psychiku. To, že je partner celý deň po našej ruke, ešte neznamená, že je náš súkromný terapeut. Samozrejme, nič nie je lepšie ako zdôveriť sa jeden druhému, úprimnosť je predstava stavebným kameňom vzťahu. Ak sa však dá, skús si pomôcť svojpomocne. V tomto prípade porozmýšľaj nad meditáciou, alebo písaním si denníka. Obe sú výbornou formou psychohygieny. Dobrým tipom na uvoľnenie je tiež kúpeľ v epsomskej soli, ktorá odbúrava stres aj úzkosť. Rovnako je to čas, ktorý venujeme iba svojmu ja a na pár minút tak zažijeme kúsok súkromia.

Sprav si plán

Ak budete mať všetko naplánované, pravdepodobnosť, že sa vyhnete hádke je väčšia. Dohodnite sa, ktorý deň bude kto variť, kedy kto upratuje a kedy ide kto na nákup. Aspoň si jeden od druhého na chvíľu oddýchnete.  Ak obaja pracujete z domu, najlepšie bude, ak si vyhradíte každý vlastné pracovné miesto.

malovanie prerábanie bytu
zdroj: Unsplash/Roselyn Tirado

Veľa ľudí pociťuje stres a úzkosť práve z nedostatku financií. Psychológ Marek Madro, z portálu Ipčko.sk, radí svojim klientom s podobnými problémami nasledovné: ,,Za bežných okolností sme občas nemali ani prehľad, kde, koľko a na čo sme peniaze minuli. Slobodný pohyb, stretávanie sa s priateľmi na káve, otvorené obchodné centrá a zrazu sme platobnú kartu vytiahli viackrát za deň. Je fajn, keď si finančný plán vytvoríte spoločne s partnerom, manželom, manželkou alebo s členmi domácnosti, zmapujete si a rozložíte financie na potrebné výdavky, nákupy a nejakú rezervu,” hovorí pre Startitup.

Nezabúdajte sa spoločné chvíle

Lockdown má predsa len jednu výhodu. Nikdy by sme so svojim partnerom nestrávili toľko času a nespoznávali sa tak dobre ako práve teraz. Preto si nezabudnite prítomnosť jeden druhého užívať. Ako hovorí pre BBC vzťahová koučka Sami Wunder, romantika nemusí úplne zmiznúť len preto, že ste uviazli doma. Môžete si urobiť rande doma – večerať pri sviečkach, obliecť sa a vyzerať dobre.

A to najdôležitejšie, čo platí vo vzťahoch aj mimo lockdownu, nezabúdajte komunikovať. Partner nevie, čo si myslíš a veľa krát môže prísť k nedorozumeniu. Vyhnete sa tak situáciám, kedy budete niekoľko dní urazene behať po byte.

Deti a Home Office

Škôlkari a prvostupniari síce ešte stále môžu chodiť do školy, mnoho rodín ale ostalo zatvorených spolu so svojimi staršími školopovinnými deťmi. V rodinách platí dvojnásobne pravidlo, vytvorte si plán. Každý člen domácnosti by mal vedieť, čo je jeho denná úloha. Kto má ísť vyniesť smeti, kto dnes varí a kto je zodpovedný za poriadok v obývačke.

Ak majú deti online vyučovanie je tiež dôležité zabezpečiť im vlastný priestor kde nebudú rušené. Ideálne bude, ak to, že má niekto hodinu vie celá rodina. Dobrým pripomenutím bude papierik na dverách s nápisom ,,nerušiť“.

vankúše
zdroj: Unsplash/Allen Taylor

Opäť raz, dôležitým faktorom je komunikácia. Každý člen domácnosti by sa mal vyjadriť, čo mu vyhovuje, ako si predstavuje svoj deň a s čím  súhlasí a nesúhlasí. Znova tak predíde celá domácnosť zbytočným hádkam.

Nezabúdajte ani na spoločné aktivity. Večery sú pre všetkým členov rodiny. Pozrite si spoločný film, zahrajte spoločenskú hru, alebo si všetci čítajte. Dôležitejšie, ako to, koľko času s deťmi strávite, je to, aký kvalitný tento čas je.

Viaceré štúdie a prieskumy tiež ukazujú, lockdown počas prvej vlny spôsobil, že väčšina rodičov si ku svojim deťom vybudovala hlbší vzťah a rodiny boli šťastnejšie. Preto berme tieto dni ako akúsi skúšku a posilnenie našich vzťahov.

Zdroje: NY Times, BBC, Guardian, Magzter

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech