Bratislava začína s inštaláciou najväčšieho a najmodernejšieho bikesharingu na Slovensku

  • Naše hlavné mesto v najbližších mesiacoch čaká veľká novinka
  • Po vzore mnohých európskych metropol sa Bratislava spojila s investorom a ponúkne obyvateľom moderný bikesharing
  • Už od začiatku prázdnin bude v štyroch mestských častiach k dispozícii niekoľko stoviek bicyklov
1
pexels.com
  • Naše hlavné mesto v najbližších mesiacoch čaká veľká novinka
  • Po vzore mnohých európskych metropol sa Bratislava spojila s investorom a ponúkne obyvateľom moderný bikesharing
  • Už od začiatku prázdnin bude v štyroch mestských častiach k dispozícii niekoľko stoviek bicyklov

Pred chvíľou primátor nášho hlavného mesta, Ivo Nesrovnal, informoval o dlho avízovanom projekte mestského bikesharingu v spolupráci s investorom, ktorým je Slovnaft. Už počas letných prázdnin budú môcť Bratislavčania využiť 750 bicyklov na prepravu mestom.

Mesto Bratislava sa spojilo s Dopravným podnikom Bratislava a investorom Slovnaft, aby obyvateľom nášho hlavného mesta mohlo ponúknuť novú službu, zdieľané bicykle. Na prezentáciu svojho projektu si nemohlo vybrať lepší čas než mesiac máj, ktorý je venovaný celoslovenskému projektu „Do práce na bicykli“ (viac si prečítaš TU). Inšpiráciu čerpali z európskych metropol, kde bikesharing funguje už roky.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: slovnaftbajk.sk

Počas mája a júna bude naprieč štyrmi mestskými časťami Bratislavy (Staré Mesto, Nové Mesto, Petržalka a Ružinov) prebiehať inštalácia dokovacích staníc. Samotných staníc má byť 90 (10 smart staníc, kde si bude možné bicykel zapožičať, ostatných 80 staníc bude klasických, dokovacích) a viac ako sedem stovák bicyklov vyrobených v Európskej únii bude vybavených odľahčeným rámom, smart zámkom a troma prevodmi. Podľa investora majú byť pripravené aj na zhoršené poveternostné podmienky a odolať vandalom.

Každá zo staníc má obsahovať všetky potrebné informácie pre zapožičanie bicykla a novinka bude v meste fungovať prostredníctvom aplikácií vhodných pre operačný systém Android aj iOS. Prvý poplatok na skúšobné obdobie dvoch mesiacov má predstavovať 12 eur a do budúcnosti investor ráta s presnejším cenníkom – jednodňový, minútová tarifa, týždenný lístok,… Prostriedky z požičiavania bicyklov potom majú putovať na zabezpečenie ďalšieho fungovania bikesharingu a ostatné budú vracať Slovnaftu financie, ktoré do projektu vložil (viac ako milión eur, pričom mesto Bratislava investovalo približne ďalších 500-tisíc eur).

Prvá dokovacia stanica je už v týchto chvíľach inštalovaná na námestí SNP a o rozmiestnenie týchto staníc sa postaralo mesto. Majú sa strategicky nachádzať v blízkosti zastávok mestskej hromadnej dopravy, pričom Dopravný podnik Bratislava bude zodpovedný za infolinku a dispečing.

Spoločnosť Slovnaft sa postará o logistiku a servis. Už dnes funguje web slovnaftbajk.sk, kde budú postupne pribúdať všetky dôležité informácie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK