Kanada legalizovala predaj a pestovanie marihuany

  • Kanada urobila významný krok
  • Marihuanu si tu kúpiš v obchode už od septembra
canabis-ca
unsplash.com
  • Kanada urobila významný krok
  • Marihuanu si tu kúpiš v obchode už od septembra

Kanada oficiálne legalizovala používanie marihuany na rekreačné účely. Zákonodarcovia týmto krokom otvorili cestu k slobodnej spotrebe a pestovaniu tejto mäkkej drogy. Podľa agentúry AFP, rozhodnutie naberie účinnosť od septembra.

Tamojší senát návrh zákona schválil pomerom hlasov 52 ku 29. Teraz by zákon mala podpísať ešte generálna guvernérka, teda zástupkyňa kráľovny Alžbety II, ide však už len o formalitu.

Skončí tak zákaz, ktorý platí v Kanade od roku 1923. Použitie marihuany na lekárske účely bolo v krajine povolené v roku 2001. „Pre zločincov bolo až príliš jednoduché zohnať marihuanu a pre zločincov zhrabnúť zisk. Teraz to zmeníme,“ napísal na Twitteri premiér Trudeau v reakcii na hlasovanie Senátu.

Zákon stanoví ako drogu pestovať, distribuovať a predávať. Kanada sa tak stáva prvou krajinou z G7, ktorá celkom povoľuje užívanie a pestovanie marihuany. Deje sa to 5 rokov potom, ako Uruguaj ako prvá krajina na svete legalizovala marihuanu.

Kanaďania v roku 2015 podľa odhadov utratili za marihuanu takmer 6 miliard kanadských dolárov, teda takmer rovnako ako za víno. Zdá sa, že najskôr od polovice septembra bude možné si marihuanu kúpiť v obchode alebo si ju objednať cez internet od výrobcu s príslušnou licenciou.

Pravidlá pre predaj a fajčenie sa môžu líšiš podľa jednotlivých provincií. Dospelé osoby budú môcť mať pri sebe na verejnosti až 30 gramov marihuany. Veková hranica bola federálne stanovená na 18 rokov. Tresty budú prísne. Až 14 rokov hrozí človeku, ktorý predá drogu neplnoletej osobe.

 

zdroj:bbc

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech