Slovensko má oficiálne jednu z najlepších ponúk zimných športov na svete

  • Najuspokojivejšou destináciou sveta je Barbados
  • V rámci Európy dominuje Rakúsko
  • V kategórii ponuky zimných športov je však tretie najlepšie Slovensko
qa
Jasna Nízke Tatry / Slovakia Travel
  • Najuspokojivejšou destináciou sveta je Barbados
  • V rámci Európy dominuje Rakúsko
  • V kategórii ponuky zimných športov je však tretie najlepšie Slovensko

Na internete sa objavilo už množstvo rebríčkov, ktoré hodnotia úrovne hotelov v krajinách, ich pláže či stravu v nich. Teraz však prichádza vyhodnotenie indexu, ktorý sa na vybrané destinácie pozerá komplexne a hodnotí všetky faktory, ktoré majú na svedomí atraktivitu jednotlivých dovolenkových destinácií.

Ide o celosvetové hodnotenie, vytvorené spoločnosťami Norstat a dp2research. Výsledkom je takzvaný „Destination Satisfaction Index“ alebo Index celkovej spokojnosti turistov. Ten sa zameral na 20 dôležitých faktorov, ktoré posúdilo v online rozhovore vyše 70-tisíc cestovateľov, z 24 krajín, ktorí navštívili dokopy okolo 144 destinácií.

Index spokojnosti bral do úvahy spokojnosť turistov s ubytovaním, jedlom a kvalitou pláží. Opýtaní tiež poskytli spätnú väzbu ohľadne osobnej bezpečnosti, úrovne pohostinnosti a celkového pomeru nákladov a prínosov cesty.

Jednoznačným víťazom za rok 2017 sa stal karibský ostrov Barbados, ktorý si vyslúžil titul najuspokojivejšia destinácia na svete. Hodnotenie ovplyvnilo celoročne vynikajúce počasie, pohostinnosť miestnych, kvalita ubytovania a nádherné pláže.

Okrem celosvetovo najlepšej destinácie vyhlásili aj víťazov podľa regiónov. V Európe si najvyššie hodnotenie vyslúžilo Rakúsko, v Ázii bolo najviac turistov spokojných na Maldivách. V Afrike kraľujú Seychely.

Ak sa pozrieme na hodnotenie v rámci jednotlivých segmentov, napríklad v hodnotení najkrajších pláží vedú nie moc prekvapivo Maldivy, ktoré dosiahli skóre (9,5) z 10, hneď po nich nasleduje Honduras (9,2) a Barbados (9,1).

Čo sa týka ponuky zimných športov, na čele idexu je jednoznačne Kanada, no hneď za ňou sa umiestnilo Rakúsko (8,2). Krajinou s treťou najuspokojivejšou ponukou zimných športov je Slovensko s veľmi dobrým skóre 8,1 hneď po nás je top zimnou destináciou Nórsko s hodnotením (7,9).

Aj keď sme sa v idexe umiestnili na poprednej priečke, o turizme na Slovensku sa ešte stále nedá povedať, žeby prekvital. Je veľká škoda, že aj napriek atraktívnej polohe, hneď vedľa najlepšie hodnotenej dovolenkovej destinácii Európy – Rakúska – nevieme turistov nalákať aspoň do Bratislavy na obed.

Ak by sem už zablúdili, možno by Slovensko vzbudilo ich záujem a ďalší výlet by si naplánovali v Tatrách, či na východe a pochopili by, že sa nejedná o krajinu ničoho, ale destináciu, ktorá má čo ponúknuť aj tým najnáročnejším cestovateľom.

zdroj: norstatgroup.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech