Wales je prvou krajinou Veľkej Británie, ktorá zakáže fajčenie na verejných priestranstvách

  • Wales sa stáva prvou krajinou Spojeného kráľovstva, ktorá bude o niečo viac chrániť nefajčiarov
  • Nové nariadenia budú platné od leta budúceho roka
itay-kabalo-260814-unsplash
unsplash.com
  • Wales sa stáva prvou krajinou Spojeného kráľovstva, ktorá bude o niečo viac chrániť nefajčiarov
  • Nové nariadenia budú platné od leta budúceho roka

Vláda Walesu schválila legislatívne novinky, ktorými chce viac chrániť nefajčiarov, deti a mládež. V areáloch škôl, nemocníc a ihrísk bude od leta 2019 zakázané fajčiť. Má sa tak zlepšiť priestor venovaný najmladším, pacientom aj návštevníkom týchto miest.

Daily Mail informuje, že podľa štatistík je vo Walese v súčasnosti fajčenie jedným z najväčších bremien chorobnosti krajiny a ročne následkom tohto neduhu podľahne viac ako 5400 ľudí, pričom náklady na liečbu pre krajinu predstavujú 302 miliónov libier ročne.

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: unsplash.com

Posilňovanie zákonov má za následok, že za približne dekádu od ich zavedenia klesol počet fajčiarov v Británii takmer o 20 % (z 10,2 milióna v roku 2007 na 8,3 milióna fajčiarov v roku 2016). Podľa The Independent sa najviac darilo v skupine mladých ľudí od 16 do 24 rokov.

Aj keď vláda zaznamenáva od roku 2007, kedy legislatíva podchytila prvé zákazy, signifikantné zmeny v prístupe obyvateľov k fajčeniu, množstvo podnikateľov – majiteľov barov a pubov skrachovalo. Jeden z týchto prevádzkovateľov, ktorý si za povolenie fajčiť návštevníkom na preplnenom evente vyslúžil pobyt vo väzení, zákony kritizuje. Hovorí, že vláda by nemala diktovať dospelým ľuďom, čo robiť či nerobiť vo svojom osobnom živote, najmä nie v prípade, keď tabak je stále úplne legálnou komoditou prinášajúcou do pokladnice krajiny miliardy z daní a ciel.

Zdroj: dailymail.co.uk, mirror.co.uk, The Independent

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK