Obvinili ďalších dvoch zadržaných vyšetrovateľov NAKA. Kollár o vyjadreniach politikov: Toto je cesta do pekla

  • Inšpekcia ministerstva vnútra obvinila ďalších dvoch zadržaných
  • Ide o Mašína a Sabotu
Boris Kollár
TASR/Jakub Kotian
  • Inšpekcia ministerstva vnútra obvinila ďalších dvoch zadržaných
  • Ide o Mašína a Sabotu

Inšpekcia ministerstva vnútra obvinila ďalších dvoch zadržaných vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, informuje Denník N.

Ide o Mašína a Sabotu, ktorých obvinili zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Vyšetrovatelia mali stíhať členov antitímu na inšpekcii, NAKA mala podozrenie, že ich cieľom je zastaviť vyšetrovanie veľkých káuz.

Obvineniu čelia všetci štyria zadržaní

Včera sme ťa informovali o tom, že inšpekcia ministerstva vnútra zadržala viacerých vyšetrovateľov NAKA, v súčasnosti už všetci čelia aj obvineniu. Na verejnosť sa najprv dostala informácia, že zatkli Jána Čurillu, ktorý riešil dôležité kauzy, informoval Denník N. Okrem neho zadržali aj Pavla Ďurku, Štefana Mašína a Milana Sabotu.

Ide teda o štyroch obvinených z Národnej kriminálnej agentúry. Čurillu a Ďurku obvinil vyšetrovateľ inšpekcie zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva ešte v pondelok.

Obaja, Ján Čurilla aj Pavol Ďurka, strávili noc v policajnej cele. Zatiaľ nie je jasné, či budú stíhaní na slobode, alebo podá prokurátor návrh na väzbu.

V utorok inšpekcia obvinila aj zvyšných dvoch zadržaných vyšetrovateľov, Štefana Mašína a Milana Sabotu. Obvineniu čelia, lebo cieľom ich skupiny malo byť stíhanie členov vyšetrovacieho tímu na inšpekcii. NAKA mala podozrenie, že chcú zastaviť vyšetrovanie veľkých káuz.

Denník N prišiel aj s informáciou, že inšpekcia zadržala včera popoludní priamo v jeho kancelárii aj ich dočasne povereného šéfa Petra Scholtza. Okolnosti zatiaľ známe nie sú. Zadržali ho na základe príkazu prokuratúra bratislavskej krajskej prokuratúry Juraja Chyla.

Chaos pomáha zločinu, tvrdí vicepremiérka

Na ich zadržanie reagovali aj viacerí politici, vicepremiérka a šéfka Za ľudí Veronika Remišová na sociálnej sieti skonštatovala, že chaos v bezpečnostných zložkách vyhovuje iba organizovanému zločinu.

Znepokojenie nad včerajšími udalosťami vyjadrila aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková: „Vyrušuje ma to, veľmi ma to vyrušuje,“ povedala okrem iného.

Poslanec národnej rady Kyselica uviedol, že obvinení Čurilla a Ďurka majú výrazný podiel na rozložení zločineckých skupín. Domnieva sa, že tieto udalosti môžu demotivovať veľa čestných ľudí, ktorí pracujú pre štát: „Možno si povedia, že im to nestojí za to, majú svoje rodiny, majú svoj plat a nech si robí veľké veci, kto chce,“ podotkol.

Kollár si nemyslí, že politici majú čo k situácii dodať

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár (Sme rodina) vníma negatívne, keď sa politici vyjadrujú ku krokom orgánov činných v trestnom konaní.

Mrzí ho, že keď sa to politikom hodí, nechcú kroky orgánov komentovať a hovoria o ich rešpektovaní, no keď sa im konkrétne kroky nehodia, hovoria o odvolávaní kompetentných osôb. „Toto je cesta do pekla,“ podotkol s tým, že politici by sa mali starať o politiku, informuje TASR.

Peter Pellegrini
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Nezaradený poslanec Národnej rady SR Peter Pellegrini tvrdí, že koalícia rozvrátila právny štát a jediné riešenie sú predčasné voľby. „Už nestačí odchod ministra vnútra. Tu už musí za porušovanie elementárnych zásad demokracie niesť zodpovednosť celá vláda a zo svojich funkcií odísť,“ vyhlásil.

Okrem toho tvrdil, že skupinka vyšetrovateľov a prokurátorov špeciálnej prokuratúry namiesto spravodlivosti plní politickú zákazku hnutia OĽANO na likvidáciu politických oponentov. Vidí za tým ministrov financií Igora Matoviča a vnútra Romana Mikulec (obaja OĽANO) i špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

Šéf Smeru-SD Robert Fico je presvedčený, že zásahom inšpekcie „sa začal postupne rozkladať systém založený na manipulácii svedeckých výpovedí, vďaka ktorému sú dnes vo väzbe nevinní ľudia a nemôžu sa brániť na slobode“.

Zdroje: Denník N, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech