Vyšetrovateľov NAKA zadržala inšpekcia rezortu vnútra. V putách skončil aj jej šéf Scholtz

  • Bolo zadržaných niekoľkov vyšetrovateľov NAKA z tímu Očistec
  • Medzi zadržanými je aj Ján Čurilla či Pavol Ďurka
  • Vyjadril sa aj minister vnútra SR Roman Mikulec
naka polícia očistec
Akcia Očistec, ilustračná snímka, TASR/Martin Baumann
  • Bolo zadržaných niekoľkov vyšetrovateľov NAKA z tímu Očistec
  • Medzi zadržanými je aj Ján Čurilla či Pavol Ďurka
  • Vyjadril sa aj minister vnútra SR Roman Mikulec

Ako informoval denník N, dnes inšpekcia Ministerstva vnútra zadržala vyšetrovateľa NAKA Jána Čurillu, ktorý riešil dôležité kauzy. Zadržala aj iných vyšetrovateľov NAKA. 

Rovnaký denník prišiel neskôr s informáciou, že inšpekcia zadržala aj svojho dočasne povereného šéfa Petra Scholtza. Pokyn na jeho zadržanie vydal prokrátor Juraj Chylo. Scholtz sa mal zúčastniť mimoriadneho brannobezpečnostného výboru. Inšpekcia patrí priamo pod ministerstvo vnútra a nie pod policajného prezidenta.

ZVOLÁVAM MIMORIADNE ZASADNUTIE VÝBORUVzhľadom na posledné zatýkania, na situáciu spojenú so spochybňovaním vyšetrovaní…

Posted by Juraj Krúpa – poslanec NR SR on Monday, September 13, 2021

Ranné zatýkania sa týkali ľudí z tímu Očistec. V rámci nej NAKA vlani zadržala viacerých policajných exfunkcionárov, uvádza TASR. Skupina okolo nitrianskeho podnikateľa a väzobne stíhaného Norberta Bödöra mala pozostávať z 18 obvinených.

Medzi obvinenými sú aj policajný exprezident Tibor Gašpar, exriaditeľ NAKA Peter Hraško, ale aj bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Vypovedať kvôli tomu bol aj exminister Robert Kaliňák.

Má ísť až o štyroch zadržaných ľudí z Národnej kriminálnej agentúry. Zadržali Jána Čurillu, Pavla Ďurku, Štefana Mašina a Milana Sabotu. Čurillu a Ďurku obvinil vyšetrovateľ inšpekcie zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva. Potvrdil to hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan v stanovisku pre médiá.

Výsluch sporných svedkov

Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra (ÚIS) dnes ráno začal s výsluchmi sporných svedkov, ktorý súvisí s údajným manipulovaním výpovedí svedkov v kauze Očistec. Na svojom webe to uviedol spravodajský portál TV Joj Noviny.sk.

Podľa portálu dnes vyšetrovatelia ÚIS krátko pred deviatou hodinou ráno vstúpili do bratislavského Ústavu na výkon väzby spolu s advokátkou zadržaného Mateja Zemana. Dôvodom má byť vypočúvanie Petra Petrova známeho ako Tiger.

Na jeho výsluchu má byť prítomný aj jeho obhajca. Na dnes je naplánovaný iba výsluch Petra P., termín vypočutia nedávno zadržaného Mateja Z. zatiaľ nie je známy. „O tento výsluch žiadame už dva mesiace. Na postup vyšetrovateľa sme podali sťažnosť. Zatiaľ môj klient nemá doručené ani samotné obvinenie inšpekčnej služby,“ povedala advokátka Ivana Štefanková.

„Som skutočne znepokojený tým, čo sa deje. Vnímam to ako ďalšiu účelovú akciu po tom, ako za záhadných okolností unikol z NAKA realizačný návrh na päticu mien za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny. Považujem to za pokračovanie snáh o zastrašovanie vyšetrovateľov a moje vnútorné presvedčenie o špinavých hrách v pozadí, rastie každým dňom. Neprekvapuje ma, že prípad dozoruje krajská prokuratúra, ktorá účelovo obvinila aj policajného prezidenta,“ reagoval minister vnútra SR Roman Mikulec. Reakciu uviedol portál Aktuality.

Zdroje: Denník N, TASR, SITA, TV JOJ, Aktuality

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK