AKTUALITA: Pellegrini definitívne odchádza zo Smeru. Odmietol Ficovu ponuku na post predsedu

  • Peter Pellegrini nevylúčil vznik svojej vlastnej strany
fico pellegrini smer
  • Peter Pellegrini nevylúčil vznik svojej vlastnej strany

Peter Pellegrini napokon nebude nástupcom Roberta Fica v čele strany Smer, píše Denník N. Na tlačovej besede v Banskej Bystrici oznámil, že po dvadsiatich rokoch odchádza zo strany Smer. Podpredseda parlamentu mal so šéfom strany Smer dlhodobo spory najmä po neúspešných februárových voľbách. Pellegrini dokonca verejne vyzval predsedu Smeru, aby dobrovoľne odstúpil z funkcie.

Priestor na vznik novej strany

Robert Fico sa však do poslednej chvíle snažil stranu udržať. Podľa informácií denníka Plus Jeden Deň ponúkol Fico Pellegrinimu predsednícku stoličku v strane Smer-SD. Ako pre denník potvrdil hovorca strany Ján Mažgút, ponuka od Fica prišla už pred niekoľkými dňami. Pellegrini sa však napriek tomu rozhodol Smer opustiť.

Na tlačovej konferencii povedal, že s Robertom Ficom sa ani nestretol, o svojom odchode ho informoval listom. „Aj to vypovedá o tom, aké máme spolu vzťahy,“ povedal Pellegrini.

Nevylúčil ani vznik svojej vlastnej strany. Tá však potrebuje členov a tých chce Pellegrini získavať práve z radov členov Smeru. Všetko však závisí na ochote ľudí zmeniť stranícke tričko. Nechce preberať starú politickú stranu, chce založiť úplne novú stranu štandardným spôsobom. Členov novej strany bude Pellegrini zrejme vyberať priamo zo Smeru.

Do okruhu ľudí okolo Pellegriniho by mali patriť podpredsedovia Smeru-SD Richard Raši a Peter Žiga. Ďalej by to mali byť poslanci Denisa Saková, Ľubica Laššáková, Matúš Šutaj Eštok, Ján Ferenčák a Peter Kmec. Podľa informácií agentúry SITA sa rozhodujú aj ďalší poslanci, napríklad Erik Tomáš.

Ficovi je to ľúto

Roberta Fica mrzí, že Peter Pellegrini neprijal ponuku stať sa predsedom strany Smer-SD. Uviedol to v stredu poobede na sociálnej sieti. Pellegrinimu v jeho ďalšej politickej ceste drží palce.

Je mi úprimne ľúto, že po 20 rokoch v strane Smer-SD odmietol túto ponuku, najmä po tom, ako ho strana nominovala na post štátneho tajomníka, ministra, predsedu parlamentu, podpredsedu vlády a napokon premiéra,“ uviedol Fico s tým, že strana bude pokračovať svojou ľavicovou cestou, čo sa nezmení ani po Pellegriniho odchode.

Gepostet von Peter Pellegrini am Mittwoch, 10. Juni 2020

Smer bude vždy súčasťou mojej minulosti

Sľubovali sme zodpovednú zmenu a ja som tej zodpovednej zmene uveril. Pre mňa to nebol volebný slogan. Pre mňa to bola výzva, ale zároveň to bol aj sľub, ktorý sme mali dať a dali našim voličom,„ povedal Pellegrini s tým, že strana akoby tento sľub nechcela naplniť. „Ja som sa snažil v rôznych iných formách vyvolať diskusiu, zakričať, že niečo nie je dobré,“ dodal. Oznámil, že so stranou už nespája svoju budúcnosť.

 „Zanechávam značku a politickú stranu Smer-SD jej otcovi zakladateľovi. Zároveň oznamujem, že v najbližších dňoch a týždňoch budem postupne podnikať ďalšie kroky, ktoré postupne prídu a dovedú nás až k definitívnemu odchodu mňa zo strany Smer-SD,“ podotkol.

Pellegrini sa vždy bude hlásiť k tomu, že strávil 20 rokov v Smere-SD, vyzdvihol úspechy a prácu strany nielen v sociálnej oblasti. Ficovi priznal zásluhy, patrí podľa neho medzi najúspešnejších politikov na Slovensku. Pripomenul aj „mnohé zlyhania jednotlivcov“, ktoré podľa neho prispeli k strate dôveryhodnosti značky Smeru-SD. Volebný výsledok strany vníma ako poslednú šancu a odkaz od voličov, že sa niečo musí zmeniť.

Spor s Ficom

Pellegrini zdôraznil, že sa s Ficom rozchádzajú v pohľade na minulosť a budúcnosť strany. „Ja si ďalej neviem predstaviť politickú budúcnosť v tandeme alebo spolupráci s Robertom Ficom v nejakom spoločnom projekte, hoc aj za iných podmienok s tým, že by sme mali stále rozhodovať spolu o tom, ako by mala vyzerať budúcnosť sociálnej demokracie na Slovensku,“ uviedol. Dokončiť chce svoj sľub voličom o zodpovednej zmene. Zdôraznil, že sociálna demokracie musí mať miesto na Slovensku.

Tvrdí, že ako predseda vlády sa snažil brániť záujmy republiky a prispieť k zlepšeniu dôveryhodnosti strany. Keďže veril, že strana môže ďalej fungovať, rozhodol sa podľa vlastných slov prijať aj úlohu volebného lídra. Kritizoval však pomery v strane po voľbách. Tvrdí, že doteraz Fico nezvolal riadne stretnutie ani užšieho vedenia strany.

Kto pôjde s Pellegrinim

Parlamentný poslanecký klub strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) by sa mal zúžiť po tom, čo podpredseda strany Peter Pellegrini oznámil odchod z vedenia Smeru-SD a zámer založiť nový politický subjekt. Klub Smeru-SD má momentálne 37 členov. Pred časom z neho odišiel poslanec Ján Podmanický.

Neviem povedať, to sa bude ešte kreovať. V najbližšom čase sa dozviete, aká skupina poslancov odchádza s pánom Pellegrinim,“ povedal poslanec Smeru-SD Peter Kmec, ktorý patrí k prívržencom Pellegriniho. Podľa Kmeca bude snaha o civilizovaný rozchod. „Taký mierový rozvod,“ podotkol.

Podľa Kmeca nová strana, ktorú chce založiť Pellegrini, bude orientovaná sociálnodemokraticky. „Bude pokračovať v tých hodnotách, ktoré zastaval Smer-SD doteraz. Ochrana starších, chudobnejších, slabších, rodiny s deťmi,“ vymenoval Kmec. Na otázku agentúry SITA, či bude prístup nového subjektu ku kultúrno-etickým témam liberálnejší alebo konzervatívnejší, Kmec odpovedal, že tieto témy sa nebudú ideologizovať.

Zdroje: DenníkN, PlusJedenDeň, TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech