Aktualizované: Včerajšia správa o blokovaní účtov krypto firiem s najväčšou pravdepodobnosťou nie je pravdivá

  • Paralelná Polis informovala o zatváraní účtov krypto firiem
  • Správu sme prebrali aj my, pravdepodobne ide o zavádzajúcu informáciu
  • Pre objasnenie sme požiadali o stanovisko NBS a Slovenskú Sporiteľňu
aktualizovane
Pixabay
  • Paralelná Polis informovala o zatváraní účtov krypto firiem
  • Správu sme prebrali aj my, pravdepodobne ide o zavádzajúcu informáciu
  • Pre objasnenie sme požiadali o stanovisko NBS a Slovenskú Sporiteľňu

Včera sa internetom šíril článok, ktorý informoval o zatváraní účtov firiem podnikajúcich s kryptomenami. Túto informáciu uverejnila Paralelná Polis, odvolávala sa na zdroj blízky bankovému sektoru, ktorý si neželá byť menovaný. Informáciu sme prebrali aj my, pravdepodobne sa však jednalo o zavádzajúcu informáciu. Pre overenie pravdivosti tejto informácie sme požiadali o stanovisko NBS a najväčšiu slovenskú banku, Slovenskú Sporiteľňu.

Stanovisko NBS

„Národná banka Slovenska žiadne takéto nariadenie nevydalanapísala hovorkyňa NBS, Martina Vráblik Solčányiová.“ Taktiež nás nasmerovala k informáciám, ktoré NBS vydala v súvislosti s kryptomenami.

„Ako útvar dohľadu nad finančným trhom, k vydávaniu a obchodovaniu s virtuálnymi menami, ktoré využívajú kryptovanie/šifrovanie operácií, tzv. kryptomeny (napr. bitcoin, ethereum, IOTA, ripple), uvádza, že táto činnosť nie je regulovaná a dohliadaná Národnou bankou Slovenska. Virtuálne meny nie sú národnými menami, a teda nespadajú pod národné regulácie. Európska legislatíva, vrátane slovenského právneho poriadku, neupravuje a nevymedzuje činnosti súvisiace s virtuálnou menou.

Povolenie na vykonávanie regulovaných činností, či už devízová licencia, povolenie na poskytovanie platobných služieb, povolenie na vydávanie elektronických peňazí alebo iné povolenie vydané Národnou bankou Slovenska, nesúvisí s vydávaním a obchodovaním s kryptomenami, a to ani v prípade, ak dochádza ku kúpe alebo predaju kryptomien za menu euro alebo cudziu menu. Kúpu alebo predaj kryptomeny za menu euro alebo cudziu menu nie je žiadny subjekt dohliadaný Národnou bankou Slovenska oprávnený vykonávať v rámci povolenej činnosti

Stanovisko Slovenskej Sporiteľne

Medzi banky, ktoré mali dostať list s takýmto nariadením mala byť aj Slovenská Sporiteľňa. K celej situácii sa vyjadrila aj samotná banka, ktoré celú kauzu dementovala. Oficiálne stanovisko sme získali od hovorkyne Slovenskej Sporiteľne, ktorá sa vyjadrila k celej situácií nasledovne:

„Slovenská sporiteľňa firmám obchodujúcim s kryptomenami účty neruší.  Spomínaný list od NBS sme nedostali, medializované informácie považujeme za konšpirácie a nezmysly, poskytla vyjadrenie hovorkyňa Slovenskej Sporitelne, Marta Cesnaková

Vo všeobecnosti platí:

„Máme klientov, ktorí sa zaoberajú obchodovaniu s kryptomenami. Samotné obchodovanie s kryptomenami nepovažujeme za dôvod pre zrušenie účtu a k žiadnej takejto aktivite v Slovenskej sporiteľni nedochádza ani nedochádzalo.

Existujú však iné dôvody, pre ktoré banka môže vypovedať zmluvu o vedení účtu. Môže ísť napríklad o prípady:

–          ak klient zmluvu porušil alebo konal v rozpore s obchodnými podmienkami,

–          ak uviedol nepravdivé informácie alebo zamlčal podstatné informácie týkajúce sa jeho podnikania,

–          ak banka nadobudne podozrenie, že môže dochádzať k legalizácii príjmov pochádzajúcich z trestnej činnosti či inému konaniu v rozpore s platnou legislatívou prípadne s dobrými mravmi a podobne.“

O vyjadrenie sme požiadali aj skupinu Paralelná Polis a túto správu budeme naďalej monitorovať a aktualizovať o nové informácie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech