Celoplošné testovanie sa začalo, ľudia čakajú v dlhých radoch, tvoria sa aj kolóny

  • O 7:00 bolo zahájené celoplošné testovanie na viac, ako 5000 odberných miestach na Slovensku
  • O priebehu testovania ťa budeme aj naďalej informovať na našom webe
  • O 7:00 bolo zahájené celoplošné testovanie na viac, ako 5000 odberných miestach na Slovensku
  • O priebehu testovania ťa budeme aj naďalej informovať na našom webe

9:39 V bratislavskom Novom Meste museli niektoré odberné miesta otvoriť s menším zdržaním, chýbali administratívne formuláre. „Momentálne sú všetky odberné miesta otvorené, prijímajú testovaných,“ uviedol hovorca mestskej časti Marek Tettinger. Aj on priznáva veľký nápor ľudí pri všetkých odberných miestach. „Na väčšine v týchto chvíľach čaká viac ako sto ľudí,“ uviedol.

V bratislavskom Starom Meste niekto počas noci podpálil mobilnú toaletu, ktorá bola pripravená pri odbernom mieste, umiestnenom v blízkosti Propellera. O situácii na odberných miestach informuje samospráva prostredníctvom mobilnej aplikácie i troch informačných telefonických linkách. Na odberovom mieste na Rybničnej vo Vajnoroch, kde ráno chýbal zdravotnícky personál, by už malo byť spustené testovanie.

Bratislavská Karlova Ves vysvetľuje ranné zdržanie pri spustení testovania chýbajúcimi hárkami. „Museli sme počkať, kým armáda rozdistribuuje potrebný materiál. Situácia v Bratislave je komplikovaná, a to najmä na drive-in, kde stojí množstvo áut,“ uviedla starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

9:35 Testovanie na niektorých miestach v Banskej Bystrici sa začne neskôr. Mesto pod Urpínom pripravilo 66 odberných miest a dve mobilné odberové jednotky, informuje o tom SITA.

Banskobystrický krízový štáb mesta je od rána v teréne a postupne kontroluje jednotlivé odberné miesta. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, niekde to klape ako hodinky a testuje sa, ale na niektorých školách nastalo zdržanie, lebo vojakom nedošiel potrebný materiál a niekde sa otvorenie posunulo až na 8:00, ako napríklad na Hurbanovej ulici, kde neprišiel zdravotník.

Neskôr začala testovať aj mobilná jednotka v mestskej časti Iliaš, ako aj pracovníci na Gymnáziu Mikuláša Kováča na Mládežníckej ulici. Mesto prosí obyvateľov o trpezlivosť, keďže všade sa vytvárajú dlhé rady. „Meškanie zdravotníkov na odbernom mieste na Spojovej, ktorých zabezpečovala armáda, spôsobilo sklz,“ informuje aktuálne mesto na sociálnej sieti, kde priebežne oboznamujú obyvateľov so situáciou.

Napriek prísľubu, ktorý mesto dostalo od Ozbrojených síl SR (OS SR) v piatok neskoro večer, že na všetkých odberných miestach sú zabezpečení zdravotníci, ako aj testovacie sady, sa od rána presviedčame, že to všade tak nie je. Materiál i účasť administratívnych pracovníkov, ktorých mala zabezpečiť samospráva, boli na 6:00 pripravené. Na niektorých odberných miestach momentálne evidujeme až hodinové zdržanie, čo bolo spôsobené práve chýbajúcimi zdravotníkmi zo strany OS SR na požadovanú hodinu, aby sa tento personál stihol otestovať,“ konštatuje vedenie mesta s tým, že už by mali byť všetky odberné miesta otvorené.

Mesto pod Urpínom pripravilo 66 odberných miest a dve mobilné odberové jednotky, ktoré sú k dispozícii pre obyvateľov od 7:00 do 22:00. Jedna mobilná jednotka zabezpečí testovanie obyvateľov v sobotu v mestskej časti Iliaš a v nedeľu sa presunie na testovanie takmer 600 zahraničných študentov Univerzity Mateja Bela ubytovaných na internátoch na Tajovského ulici. Druhá mobilná odberná jednotka v sobotu zabezpečí odbery v lokalite Senica, kde žijú marginalizované komunity, a v nedeľu bude k dispozícii v centre tejto mestskej časti.

9:33 V Prešove sa v sobotu ráno podarilo otvoriť všetkých 66 odberných miest. Potvrdil to hovorca mesta Vladimír Tomek. Ako priblížil, vietor poškodil stan na odbernom mieste na Haburskej 9, napriek tomu bolo spustené testovanie v riadnom čase.

 

Primátor mesta Stará Ľubovňa Ľuboš Tomko na sociálnej sieti uviedol, že v meste otvorili všetkých 13 odberných miest, pričom na každom mieste je dostatok zdravotníkov. „Záujem o testovanie je veľký. Prosíme, aby ste rešpektovali odporúčaný čas testovania podľa harmonogramu,“ zdôraznil primátor.

 

9:30 Plošné testovanie sa rozbehlo aj vo Zvolene, na niektorých odberných miestach však ráno chýbali testy. Pre TASR to potvrdil hovorca mesta Zvolen Martin Svatuška. Na odberných miestach, kde armáda ešte čaká na testy, odporúča mesto využiť ktorékoľvek iné odberné miesto.

 
Celkovo je vo Zvolene 20 odberných miest, na mnohých sú po dva, niekde dokonca tri odberové tímy. Ku každému sú priradené jednotlivé ulice mesta aj s odporúčaným časom, kedy ich obyvatelia môžu prísť.
 
9:27 Testovanie v Žehre je ohrozené, obci chýba zdravotnícky personál, starosta Marián Kandráč pre TA3 uviedol, že zatiaľ nedisponuje informáciou, kedy by sa niekto zo zdravotníkov mohol na miesto dostaviť, zároveň vyzýva ľudí, aby ostali doma a čakali „Pevne verím, že zdravotník čoskoro príde a budeme môcť zahájiť túto akciu, ktorej účelom je zachrániť čo najviac životov.“
 

9:21 Záujem o testovanie v košickej mestskej časti Staré Mesto je veľký. Pre TASR to za túto MČ uviedla Renáta Némethová s tým, že k 14 avizovaným odberným miestam pribudli ďalšie dve v bývalých kasárňach na Bačíkovej ulici. „Všade sú dosť veľké rady. Napríklad pred štátnym divadlom, historickou radnicou či sobášnou sieňou pri staromestskej radnici,“ povedala s tým, že v súčasnosti záujemcom o celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 odporúča odberné miesta v areáli Mestskej krytej plavárne alebo v priestoroch Štátnej filharmónie Košice – Dome umenia.

 
Mesto nemá informácie, že by sa niektoré z plánovaných OM nestihlo otvoriť. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Fabiana je čakacia doba na drive-in na letisku približne osem hodín, organizačný tím vracia autá späť. „Vojaci otáčajú autá, aby sa už nezaraďovali. Kolóna bola už od siedmej rána od Pereša na letisko,“ dodal.
 
Magistrát avizoval, že čakacie doby bude zverejňovať prostredníctvom webovej stránky korona.kosice.sk/spolocna-zodpovednost/. V súčasnosti pri väčšine odberných miest nie sú zverejnené žiadne údaje.
 
9:17 Starosta Ružinova Martin Chren žiada ľudí, aby počkali na neskoršiu hodinu a momentálne neprichádzali na žiadne odberné miesto tejto mestskej časti: „Asi polovica miest neotvorila včas z rôznych dôvodov, ale hlavne, chýbali nám hárky. Všetky drive-in sú upchaté, nemá zmysel tam prísť, všade sú rady.“
 
9:06 Petržalka žiada o pomoc, má nedostatok zdravotníkov, niektoré odberné miesta nebolo možné otvoriť včas, komplikáciou boli aj technické problémy. „Veríme, že tieto náročné dni všetci najmä v zdraví zvládneme. Prosíme vás o trpezlivosť, vieme, že momentálne je nápor na odberné miesta veľmi veľký.“
 

9:00 V Bratislave sa testovanie koná na väčšine odberových miest, viaceré odberové miesta však ešte otvorené nie sú, príčinou je nedostupnosť evidenčných hárkov, certifikátov alebo kvôli jazykovej bariére v prípadoch, kde majú testovať zdravotníci z Rakúska. Túto situáciu hlásia v Ružinove, Starom Meste, Rači, Petržalke na dostihovej dráhe a v Podunajských Biskupiciach. Na týchto miestach bude testovanie spustené hneď ako to bude možné.

 
Aktuálny zoznam nedostupných odberových miest zatiaľ nie je k dispozícii. Situáciu funkčných odberných miest si môžeš preveriť na webových stránkach samospráv, ale aj prostredníctvom stránok somvrade.sk a odbernemiesta.sk.odbernemiesta.sk.
 
8:35 Ministerstvo obrany Slovenskej republiky informuje, že k 8:00 bolo funkčných až 91% odberných miest, ďalšie sa postupne kompletizujú. Jaroslav Naď apeluje na ľudí, aby pozorne sledovali situáciu. „Prosíme ľudí, aby sledovali vývoj situácie a nechodili tam, kde sú odberové miesta preplnené. Máme čas dnes a zajtra, zvládneme to.“
 
8:26 Komplikácie s otvorením všetkých odberných miest zaznamenávajú mestá Banská Bystrica, Bratislava a Prievidza. V meste Žilina nezaznamenali na úvod dvojdňového celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 žiadne výraznejšie komplikácie a otvoriť sa podarilo všetkých 71 odberných miest. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík. Rovnako sú dostupné všetky plánované odberné miesta aj v Trnave.
 
Trnavský primátor Peter Bročka však vyzýva ľudí, aby sa nesnažili otestovať všetci hneď ráno a neprichádzali masovo. Všetky odberné stanice sú preťažené. „Web je pre obrovsky traffic preťažený, ale všetky adresy OM majú aspoň 1 testovacie miesto spustené. V niektorých prípadoch preskupujeme lekárov na miesta, kde z dôvodu neprítomnosti nemohli otvoriť v pôvodnom čase.“

PROSÍM VÁS, AK JE TO MOŽNÉ NESNAŽTE SA ÍSŤ NA TESTOVANIE HNEĎ RÁNO, VŠETKY ODBERNÉ MIESTA SÚ V TEJTO CHVILI PREŤAŽENÉ….

Posted by Peter Bročka on Friday, October 30, 2020

8:13 Minister zdravotníctva Marek Krajčí ako lekár dnes testuje aj s manželkou na jednom z odberných miest v Rači, vyzýva ľudí, aby sa zomkli a prišli na test.

SPOLOČNÁ ZODPOVEDNOSŤMinister zdravotníctva Marek Krajčí ako lekár, dnes aj s manželkou lekárkou, testuje na jednom z odberných miest v Bratislave.Posiela odkaz celému Slovensku.

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Friday, October 30, 2020

Na Slovensku sa dnes od 7:00 začalo celoplošné testovanie obyvateľov na koronavírus. Posledný ster je naplánovaný na 21:30 s prestávkami počas dňa v čase 12:00 – 12:45 a 18:00 – 18:30. O 22:00 sa odberné miesto zavrie, aby sa mohlo vydenzifikovať a pripraviť na ďalší deň. Testovanie sa bude konať aj v nedeľu 1. novembra v rovnakom čase, teda od 7:00 do 22:00. Cieľom celoplošného testovania je nájsť infekčných ľudí nakazených koronavírusom, izolovať ich v domácej karanténe a spomaliť tak šírenie vírusu, znížiť tlak na nemocnice, lekárov a zdravotníkov. Celkovo by malo byť na testovanie vytvorených 4 901 odberných tímov a viac ako päťtisíc odberných miest.

V súvislosti s viacerými mobilnými odbernými miestami sa v Bratislave začali tvoriť kolóny. Zelená vlna RTVS informuje o kolóne na Botanickej smerom z Karlovej Vsi k Mostu Lafranconi.Spomalená doprava je podľa dopravných máp aj pri vjazde do Mlynskej doliny, v Petržalke na Panónskej ceste a na Bratskej smerom k odberovým miestam pri obchodnom centre Danubia.

Taktiež sa tvoria kolóny na Bajkalskej, Zahradníckej či pri parkovisku vedľa trhoviska na Miletičovej. Zdržanie hlásia dopravné aplikácie aj na Vrakunskej ulici. Bratislavské mestské časti obyvateľom odporúčajú, aby sledovali ich webové stránky a sociálne siete, kde budú o situácii na odberných miestach priebežne informovať.

Podľa aktuálnych informácií Denníka N ľudia čakajú v dlhých radoch na testovanie aj v Banskej Bystrici, v Nitre sa tvorí asi kilometrová zápcha pred Drive-in stanoviskom pri Agrokomplexe.

Stále platí, že na celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19 sa nemusia zúčastniť deti do desať rokov, autisti, onkologickí pacienti a iné skupiny, ktoré definuje Ministerstvo zdravotníctva SR. Zároveň sa na testovaní nemusia zúčastniť ľudia, ktorí boli v posledných 90 dňoch pozitívne testovaní na COVID-19 alebo takí, ktorí vedia lekárskou správou potvrdiť, že ich zdravotný stav im neumožňuje zúčastniť sa na testovaní.

„Ľudia nad 65 rokov sa nemusia zúčastniť testovaní len za predpokladu, že budú v domácej karanténe a ich blízki im zabezpečia veci, ktoré potrebujú, aby nemuseli chodiť do spoločnosti a podstupovať ohrozenie voči svojej osobe,“ ozrejmil počas týždňa minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Ak staršie osoby nebudú dodržiavať domácu karanténu, tak aj oni musia prejsť celoštátnym testovaním. Na testovaní sa môžu zúčastniť aj cudzinci na území Slovenska či predstavitelia veľvyslanectiev.

Po víkendovom testovaní bude naďalej platiť zákaz vychádzania, a to od pondelka 2. novembra do nedele 8. novembra, v čase od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa. Ľudia, ktorí sa zúčastnia na celoplošnom testovaní a budú mať potvrdenie o negatívnom výsledku, budú môcť od pondelka 2. novembra podľa Matoviča žiť relatívne slobodne. Negatívni ľudia s certifikátom si budú môcť ísť nakúpiť napríklad do obuvi. V prípade pozitívneho výsledku odchádzajú ľudia do desaťdňovej karantény. Ľudia, ktorí sa na testovaní nezúčastnia, môžu z domu vychádzať napríklad na nákup potravín, drogérie, ísť k lekárovi či postarať sa o blízku osobu. Bez negatívneho testu však nemôžu ísť do práce, do banky či na poštu. Zoznam výnimiek zverejnila vláda SR v uznesení, ktoré schválila na svojom rokovaní 28. októbra.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech