Česko si zvolilo nového prezidenta. Bude ním Petr Pavel

  • Českí voliči si vybrali
  • Novým prezidentom sa stane Petr Pavel
Petr Pavel
TASR/Jaroslav Novák
  • Českí voliči si vybrali
  • Novým prezidentom sa stane Petr Pavel

Česká republika si dnes zvolila nového prezidenta. Víťazom druhého kola prezidentských volieb v Českej republike sa stal armádny generál vo výslužbe Petr Pavel. V druhom kole prezidentských volieb tak porazil expremiéra Andreja Babiša.

Vysoká účasť

Po sčítaní takmer 90 percent okrskov získal Pavel 56,78 percenta hlasov voličov. Súčasného prezidenta Miloša Zemana v úrade nahradí 8. marca. Volebná účasť dosiahla zatiaľ vyše 70 percent, čo je viac ako v predchádzajúcich prezidentských voľbách v roku 2018, keď hlasovalo 66,18 percenta oprávnených voličov.

Svoj hlas mohlo v tohtoročných prezidentských voľbách odovzdať 8,3 milióna oprávnených voličov. Pavel bude štvrtým prezidentom samostatnej Českej republiky po Václavovi Havlovi, Václavovi Klausovi a Milošovi Zemanovi. Zároveň bude druhou hlavou štátu, ktorú si obyvatelia Česka sami vybrali v priamej voľbe.

Účasť v druhom kole prezidentských volieb v Českej republike sa v sobotu predpoludním priblížila k 60 percentám. To je viac, než v rovnakom čase v prvom kole, informuje TASR.

Volebná účasť v prvom kole (13. – 14. januára) presiahla 68 percent. V druhom kole proti sebe stáli bývalý náčelník generálneho štábu Petr Pavel a expremiér Andrej Babiš.

V niektorých pražských volebných okrskoch sa volebná účasť o 12.00 h blížila k 75 percentám. V obci Černouček, bydlisku kandidáta Petra Pavla, odhlasovalo už viac ako 82 percent voličov. V bydlisku kandidáta Andreja Babiša, obci Průhonice, odhaduje volebná komisia podobnú účasť ako v prvom kole. Vtedy prišlo hlasovať 78,64 percenta voličov, píše ČT 24.

Druhé kolo prezidentských volieb v ČR naďalej pokračuje aj na niektorých českých veľvyslanectvách. Na českej ambasáde v Paríži sa dokonca pred hlasovacou miestnosťou tvorili rady.

Nového českého prezidenta môže vyberať 8,3 milióna oprávnených voličov. Hlasovať bolo možné v piatok od 14.00 h do 22.00 h. Volebné komisie po celom Česku hlásili vysokú účasť.

Volebné miestnosti sa otvorili o 8.00 h, voliči mohli svoj hlas odovzdať do 14.00 h. Výsledky by mali byť známe popoludní.

Pavel vs Babiš

Obaja prezidentskí kandidáti – Petr Pavel aj Andrej Babiš – a tiež najvyšší ústavní činitelia odovzdali svoje hlasy už v piatok, počas prvého volebného dňa. Všetci vyzvali občanov, aby prišli k voľbám a vyjadrili tak svoj názor. Zhodli sa na tom, že volebná účasť bude zrejme vysoká, ako to naznačovali aj predvolebné prieskumy.

S počítaním hlasov začnú okrskové komisie hneď po 14.00 h. Hlasy odovzdané v prezidentských voľbách bývajú zrátané zo všetkých typov volieb najrýchlejšie. „Z minulosti vieme, že pri prezidentských voľbách sú dáta z 90 percent všetkých volebných okrskov sčítané v druhom kole už okolo 15.30 h. Je to veľmi rýchle,“ povedal hovorca Českého štatistického úradu (ČSÚ) Jan Cieslar.

Nového českého prezidenta mohlo vyberať 8,3 milióna oprávnených voličov. Svoj hlas okrem výnimočných prípadov museli odovzdať v jednej z viac než 14 800 volebných miestností. Ďalších 110 sa nachádza v zahraničí.

Podľa ČSÚ sa na realizácii volieb podieľa približne 100 000 ľudí a výdavky na ne dosahujú okolo 800 miliónov českých korún (viac ako 33 miliónov eur).

Česi si hlavu štátu vyberali priamo zatiaľ iba dvakrát. V oboch voľbách zvíťazil Miloš Zeman – v roku 2013 získal 54,8 percenta hlasov a o päť rokov neskôr 51,36 percenta.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá