AKTUÁLNE: COVID automat sa mení, bude prísnejší. Len Sulík s Remišovou neboli za

  • Od 8. februára by sa do škôl mohli vrátiť niektorí žiaci
  • Slovensko tiež znovu otestuje pozitívne vzorky od ľudí na britský variant koronavírusu
covid automat krajčí jarčuška
TASR/Michal Svítok
  • Od 8. februára by sa do škôl mohli vrátiť niektorí žiaci
  • Slovensko tiež znovu otestuje pozitívne vzorky od ľudí na britský variant koronavírusu

Takzvaný COVID automat, ktorý má na Slovensku platiť, sa sprísni. Schválila to pandemická komisia, návrhy ešte musí odobriť koaličná rada a napokon aj vláda. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí. Momentálne je Slovensko v čiernej fáze, teda v kompletnom lockdowne. Keď budú splnené podmienky, Slovensko prejde na automat, teda semafor, v ktorom sa opatrenia uplatňujú regionálne.

Po novom sa tak stane, ak bude v nemocniciach menej ako 3 000 hospitalizovaných. V čase predstavenia automatu boli hranicami reprodukčné číslo R0 nižšie ako 1,1 a priemerný denný počet prípadov za 7 dní nad 100. Odteraz budú tieto požiadavky o 20% prísnejšie.  Minister Krajčí doplnil, že sa COVID automat sprísňuje pre prítomnosť britskej mutácie koronavírusu.

Marek Krajčí uviedol, že komisia tento návrh odhlasovala takmer jednohlasne, zdržali sa iba ministri Richard Sulík a Veronika Remišová. „Mali problém s tým, že ak by sme v čiernej fáze dovolili zamestnávateľom vykonávať prácu so zamestnancami na pracovisku, museli by mať test nie starší ako 7 dní, z tohto kritéria však nebolo možné zľaviť,“ povedal minister.

Krajčí zároveň povedal, že pandemická komisia odporučila otvorenie škôl, ale za prísnych podmienok. Od 8. februára by sa do lavíc mohli vrátiť žiaci materských škôl a žiaci základných škôl na 1. stupni. Podmienkou je, aby rodičia mali negatívny test na koronavírus. Do školy by mali ísť aj žiaci posledných ročníkov stredných odborných škôl a učilíšť, ak majú sami negatívne antigénové testy.

„Myslím si, že je to podobné situácii, ktorú sme tu mali pred Vianocami. Podmienka pretestovania žiakov antigénovým testom je každých 7 dní,“ uviedol Mikas.

Konzílium ďalej odporúča, aby sa letná prax študentov zdravotných odborov vykonávala už počas semestra a bola časovo posunutá tak, aby títo študenti počas praxe pomáhali zdravotníkom v prvej línii.

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo viac ako 1 700 nakazených. Sulík považuje Krajčího SMSky za hlúposť

Hlavný hygienik Ján Mikas doplnil, že na Slovensku je pomerne veľa ľudí nakazených britskou mutáciou koronavírusu. Úrad verejného zdravotníctva preto znovu otestuje všetky pozitívne vzorky od pacientov z tohto roka, aby sme získali predstavu o tom, ako veľmi sme touto mutáciou zamorení. „Otestovali sme 115 vzoriek ľudí, ktorí sa vrátili z Británie a 31 z nich obsahovalo britský variant. Pretestujeme preto pozitívne vzorky, aby sme vedeli, ako na tom sme, lebo situácia sa nezlepšuje tak, ako sme čakali,“ povedal Mikas. 

Krajčí zároveň informoval, že Slovensko má záujem pomôcť aj s výrobou vakcín. „Preto sme ponúkli všetky svoje možnosti a výrobné kapacity a snažíme sa na najvyššej možnej úrovni prejaviť náš záujem.“

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech