Koronavírus online: Aktuálne daňové priznanie nepodáte ani neodložíte, web finančnej správy padol

 • Situáciu okolo nového koronavírusu sledujeme online
91432774_268814960954835_8360112622862860288_n
Zdroj: Finančná správa SR
 • Situáciu okolo nového koronavírusu sledujeme online
 • Slovensko má zatiaľ 363 prípadov, troch vyliečených ľudí a žiadne úmrtie
 • Dvaja infikovaní pacienti zomreli, no ich úmrtia nesúvisia s koronavírusom, resp. príčina smrti nie je známa
 • Hospitalizovaných je 120 ľudí
 • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

  22:10 Web Finančnej správy zažíva tradične najväčší nápor posledné hodiny, keď je možné podať daňové priznanie. Tým, že podnikatelia, živnostníci, SZČO a iné daňovo povinné osoby dlho nevedeli akou formou sa budú riešiť tohtoročné priznania, nechali si tento úkon na poslednú chvíľu.

   

  19:50 Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou preverí prípad muža nakazeného koronavírusom, ktorý zomrel krátko po prepustení z nemocnice v Bojniciach. Povedal to minister zdravotníctva Marek Krajčí. Pacient mal totiž byť prepustený domov so zápalom pľúc. Môže tak ísť o prvú obeť koronavírusu na Slovensku.

  Pacient zo zápalom pľúc nemá byť prepustený do domácej starostlivosti. Ak išlo o takto zle poskytnutú zdravotnú starostlivosť, tak sa nedá povedať nič iné ako že išlo o individuálne zlyhanie,“ povedal minister. Zároveň dodal, že nechce robiť rýchle súdy a odvolávať hneď riaditeľa nemocnice.

  53-ročný muž zomrel na kardiorespiračné zlyhanie a pitva potvrdila, že mal zápal pľúc. Patológ ešte bude skúmať, či úmrtie spôsobil koronavírus.

  19:38 Po dvojtýždňovom prerušení výroby v závode Kia Motors Slovakia (KMS) v Tepličke nad Váhom začnú linky vo výrobných halách naplno fungovať od 6. apríla, automobilka to dnes oznámila zamestnancom aj na sociálnej sieti. „Od pondelka 6. apríla do štvrtka 9. apríla budeme vyrábať v štandardnom trojzmennom režime. Po Veľkej noci prejdeme na dvojzmennú prevádzku (ranná a popoludňajšia), ktorá bude trvať do konca apríla. Situácia na svetových trhoch sa každým dňom mení a Kia Motor Slovakia pozorne sleduje situáciu. Ak príde k obmedzeniam či už z pohľadu dopytu alebo dodávok materiálu alebo iných nepredvídateľných situácií, sme pripravení na to reagovať,“ dodala v stanovisku automobilka.

  16:39 Školské jedálne sa otvoria pre školákov aj seniorov. Povedal to na tlačovom brífingu minister školstva Branislav Gröhling. Podmienkou však budú prísne hygienické predpisy. Otvorenie jedálne bude podľa ministra rozhodnutním samosprávy.

  16:04 Všetky splátky hypoték, úverov a leasingov sa budú môcť odložiť až o deväť mesiacov bez toho, aby sa dlžník dostal na čiernu listinu neplatičov. Povedal to predseda parlamentu Boris Kollár vo videu na sociálnej sieti, ktoré zverejnil krátko po rokovaní s predstaviteľmi bánk. Návrh ešte nie je schválený koaličnou radou ani vládou. Kollár však verí, že sa opatrenie podarí presadiť tak, aby bolo účinné už od polovice apríla. Líder strany Sme Rodina zároveň upozornil, že splátky nebudú odpustené, ale len odložené. Celková dĺžka splácania úveru či lízingu sa teda natiahne.

  ‼️ Dobrá správa ‼️❌ Pripravujeme odklad bankových úverov, hypoték, spotrebných úverov, leasingov a iných produktov o približne 9 mesiacov. Odklad by mal nadobudnúť platnosť približne od 15.4.2020. ❌

  Gepostet von Sme rodina am Dienstag, 31. März 2020

  14:59 Prví obyvatelia bratislavského Ružinova s potvrdeným COVID-19 sú už zdraví. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Martin Chren. „Pani riaditeľka našej škôlky, ktorá bola medzi prvými pozitívne testovanými na koronavírus, je už zdravá. Opakované testy potvrdili, že vyzdravela aj jedna z rodín spojená s touto škôlkou,“ uviedol Chren a dodal, že z nemocnice by mala byť prepustená aj ďalšia zamestnankyňa škôlky, ktorá na tom ešte minulý týždeň bola najhoršie. „Dobrý výhľad by mal byť aj u ostatných zamestnancov a dotknutých rodín,“ dodal starosta Ružinova s tým, že v mestskej časti stále pribúdajú nové prípady nákazy, ktoré so škôlkou nesúvisia. (SITA)

  PRVÍ RUŽINOVČANIA UŽ VYZDRAVELIFantastická správa! Pani riaditeľka našej škôlky, ktorá bola medzi prvými pozitívne…

  Gepostet von Martin Chren – starosta Ružinova am Montag, 30. März 2020

  14:04 Slovensko má tretieho vyliečeného pacienta. Šlo o 39-ročného muža, ktorý bol hospitalizovaný v Banskej Bystrici, povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

  13:46 Slováci v zahraničí môžu požiadať o repatriáciu len do stredy 2. apríla. Aj z tohto dôvodu stúpol za posledné dni počet ľudí, ktorí požiadali o návrat na Slovensko. Povedal to štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. Sú aj ľudia, ktorí o repatriáciu nemajú záujem, lebo im ešte neskončila dovolenka.

  Upozorňovali sme Slovákov, aby necestovali. Mnohí to nerešpektovali a teraz žiadajú o repatriáciu. Nechcem však, aby si niekto robil z repatriácie kyvadlovú dopravu,“ povedal Klus.

  Po 2. apríli bude ministerstvo posudzovať, či ide o kritický prípad a v prípade potreby rozhodne o doprave na Slovensko.

  13:23 Americká technologická spoločnosť Amazon venuj pol milióna eur slovenským humanitárnym organizáciám na podporu tých, ktorí sú postihnutí krízou COVID-19. Podpora zahŕňa dar v hodnote 350 tis. eur Slovenskému Červenému krížu a 150 tis. eur je určených na podporu miestnych organizácií v komunitách, v ktorých zamestnanci spoločnosti žijú a pracujú. „Sme si plne vedomí negatívnych dopadov pandémie na spoločnosť. Ako zamestnávateľ a investor v týchto ťažkých časoch chceme podporovať miestne komunity v okolí našich logistických centier,“ uviedla PR & Community manažérka pre Amazon v regióne centrálnej a východnej Európy Blanka Fijołek.

  13:05 Verejnosť aj firmy prostredníctvom iniciatívy Kto pomôže Slovensku vyzbierali na pomoc zdravotníckym zariadeniam doteraz viac ako 756-tisíc eur. Aktuálne minutých 450 922 eur z vyzbieranej sumy putovalo najmä na nakúp rukavíc a chirurgických rúšok. Vyplýva to z informácií zverejnených na webe iniciatívy.

  Zdravotníckym zariadeniam momentálne stále najviac chýbajú chirurgické rukavice. Iniciatíva eviduje dopyt po 261 284 kusoch, doteraz sa jej podarilo odovzdať 39 250 párov rukavíc. Aktuálne potrebujú 31 449 kusov dezinfekcií na ruky a 24 091 rukavíc. Medzi nedostatkovým tovarom sú aj respirátory, ochranný overal či okuliare.

  12:36 V Belgicku zomrelo na koronavírus len 12-ročné dievča.Je to zároveň najmladšia obeť infekcie spomedzi viac ako 700 mŕtvych v krajine. V utorok o tom informoval hovorca krízového centra pre koronavírus Emmanuel Andre. „Je to emočne veľmi náročný moment, pretože sa týka dieťaťa a takisto rozrušil lekársku a vedeckú komunitu,“ vyjadril sa. „Myslíme na jej rodinu a priateľov. Je to veľmi výnimočná udalosť a veľmi nás znepokojuje,“ dodal. Bližšie detaily o obeti nezverejnili.

  Za uplynulých 24 hodín v Belgicku zomrelo 98 ľudí v dôsledku nákazy koronavírusom, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19. Celkovo teda hlásia 705 mŕtvych a zhruba 12 705 infikovaných. Andre prezradil, že belgické úrady očakávajú vrchol šírenia v najbližších dňoch, keď „prídu do bodu, ktorý sa bude blížiť k naplneniu kapacít v nemocniciach“. (SITA)

  12:03 Prehľad nových prípadov koronavírusu, ktorý zverejnil Úrad verejného zdravotníctva SR:

  • Žena, 3, Bánovce nad Bebravou
  • Muž, 29, Bardejov
  • Žena, 64, Bratislava
  • Muž, 68, Bratislava
  • Muž, 4, Bratislava
  • Žena, 9, Bratislava
  • Žena, 43, Čadca
  • Muž, 24, Galanta
  • Žena, 23, Hlohovec
  • Žena, 64, Hlohovec
  • Žena, 40, Martin
  • Žena, 54, Michalovce
  • Žena, 41, Nitra
  • Žena, 80, Nitra
  • Muž, 65, Nové Zámky
  • Muž, 60, Prievidza
  • Žena, 23, Rožňava
  • Žena, 27, Rožňava
  • Muž, 25, Svidník
  • Muž, 43, Trebišov
  • Muž, 48,  Trebišov
  • Muž, 68, Trenčín
  • Muž, 59, Trnava
  • Žena, 21, Žiar nad Hronom
  • Muž, 63, Žilina
  • Žena, vek neznámy, Bratislava

  11:02 Čo by sa stalo, ak by sme neprijali opatrenia? Podľa modelu Inštitútu zdravotnej politiky by sme už o 55 dní mali nakazených 19 percent populácie, čo je viac ako milión ľudí. Bol by to vrchol nákazy a odvtedy by počet nakazených klesal. Epidémiu by sme mali za sebou skôr, no s veľkými stratami. Tisíce ľudí by potrebovali umelú pľúcnu ventiláciu, no naše kapacity sú len okolo tisíc ventilátorov.

  Ak by platili opatrenia prijaté pred 16. marcom, vrchol by prišiel na 63. deň a nakazilo by sa 15 percent ľudí.Ak by sme ponechali opatrenia, ktoré sa zaviedli v polovici marca, vrchol by sme dosiahli na stý deň s 5,3 percentami nakazenej populácie.

  Červená krivka grafu ukazuje počet nakazených, ak by sme neprijali žiadne opatrenia. Zelená krivka je scenár, ktorý pravdepodobne nastane na Slovensku.

  10:48 Štát nebude vedieť pomôcť všetkým podnikateľov postihnutých krízou. „To sa nedá, nedá sa každému vyjsť v ústrety. Na to nie sú peniaze,“ vyhlásil na utorkovej tlačovej besede predseda vlády Igor Matovič. Vláda v nedeľu predstavila sedem základných opatrení na minimalizáciu ekonomických dopadov pandémie. Výrazne ho skritizovali najmä veľké fabriky. Označili ich za nedostatočné. Podľa premiéra bude práve s kľúčovými zamestnávateľmi ešte rokovať. „Budeme sa snažiť urobiť čo najviac. Jeden a pol miliardy eur (predbežné výdavky pomoci, pozn. agentúry SITA) mesačne je podľa nášho názoru strop, čo si môžeme dovoliť,“ odkázal Matovič podnikateľskému sektoru. Podľa neho sa každý bude musieť na tejto kríze podieľať a znášať následky. (SITA)

  10:28 Na mape, ktorá včera unikla z Národného centra zdravotníckych informácií, nie sú žiadne citlivé údaje, povedal na tlačovej besede Matovič. Naopak, zverejňoval by viac. V krajinách, kde epidémiu zvládli, zverejňovali oveľa detailnejšie údaje, aby bolo vidieť, kde žijú nakazení.

  10:19 Taliansky scenár Slovensku nehrozí, ak ostanú v platnosti nové hygienické opatrenia a budeme ich všetci dodržiavať. Vyplýva to z modelu, ktorý na tlačovej besede prezentoval šéf Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana. Vďaka opatreniam budeme mať dosť pľúcnych ventilátorov a iných kapacít, ktoré budú potrebné na zvládnutie epidémie.

  10:10 Na Slovensku pribudlo včera 27 nových prípadov nákazy koronavírusu. Spolu je tak potvrdených 363 prípadov. Povedal to premiér Igor Matovič na tlačovej besede. Vyšetrených bolo 688 vzoriek.

  🔴🎥 Brífing predsedu vlády Igora Matoviča a Martina Smatanu z Inštitútu zdravotnej politiky: Predpoklad ďalšieho šírenia koronavírusu v SR 🦠

  Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Dienstag, 31. März 2020

  9:15 Predražené rúška od firmy JAMINI A nakupovala nielen Bratislava, ale aj SEPS. Upozornila na to Transparency International. Firma navyše patrí synovi jedného z manažérov podniku.

  Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) musela podľa vlastných slov zabezpečiť respirátory pre zamestnancov okamžite 16. marca. Spoločnosť ich musela obstarať aj vzhľadom na to, že je v zmysle uznesenia vlády prevádzkovateľom prvkov kritickej infraštruktúry a v zmysle zákona prevádzkovateľom európskej kritickej infraštruktúry. Uviedol to pre agentúru SITA hovorca spoločnosti Norbert Deák.

  Ako zdôraznil Deák, vzhľadom na akútny nedostatok osobných ochranných pracovných pomôcok v zásobách musela spoločnosť počas víkendu 14. a 15. marca kontaktovať viaceré spoločnosti. SEPS potrebovala okamžite dodať rúška a respirátory najmä pre pracovníkov na zmenových postoch.

  Ani jedna spoločnosť nevedela uvedené ochranné pomôcky dodať s termínom dodania 16. marca 2020,“ konštatoval hovorca SEPS. Od orgánov štátnej správy a samosprávy SEPS zistila, že Magistrát hlavného mesta SR Bratislava odoberá tieto pomôcky od spoločnosti JAMINI A, s. r. o. Tú SEPS kontaktovala a v pondelok ráno dostala cenovú ponuku. „O 12:30 bol nami požadovaný tovar dodaný. Žiadna iná nami oslovená spoločnosť tak nebola schopná urobiť. Cenovú ponuku od JAMINI A nebolo možné porovnať so žiadnou inou cenovou ponukou, keďže ani jedna nami oslovená spoločnosť nemala skladové zásoby tovaru, ktorý bol požadovaný,“ dodal Deák.

  Spoločnosť SEPS podľa Deáka zrealizovala len jednorazový nákup respirátorov FFP2 v nevyhnutnom počte tisíc kusov, v jednotkovej cene 23,50 eura bez DPH. Tento počet mal pokryť minimálnu dobu do obstarania ďalších ochranných rúšok, resp. respirátorov. „Respirátory boli obstarané pre pracoviská s nepretržitou dobou prevádzky, kde v prípade prerušenia prevádzky z dôvodu nákazy zamestnancov koronavírusom by bolo ohrozené bezpečné, spoľahlivé a nepretržité prevádzkovanie prenosovej sústavy SR,“ uzavrel hovorca spoločnosti.

  Ako uviedla v pondelok TIS, šéfom bezpečnosti v SEPS je Ján Vaľo starší. Spoločnosť nakupovala od firmy JAMINI A, s. r. o., v ktorej pôsobí aj Ján Vaľo mladší. Podľa TIS boli respirátory predražené o desaťnásobok. Obdobným podozreniam čelí aj hlavné mesto Bratislava, ktoré rovnako nakupovalo v tejto spoločnosti. Pomocou analýzy portálu hlidacstatu.cz TIS porovnala aj 189 nákupov českých verejných inštitúcií z tohto mesiaca, ktorým respirátory FFP2 (alebo ich ekvivalent) dodávalo 78 firiem. Priemerná cena nákupu dosiahla podľa mimovládky 5,83 eura bez DPH, teda štvrtinu hodnoty, za akú nakupoval SEPS. (SITA)

  ŠTÁTNA FIRMA EXPRESNE KUPOVALA DRAHÉ RESPIRÁTORY OD SYNA SVOJHO TOPMANAŽÉRA 😷Syn bývalého policajného viceprezidenta…

  Gepostet von Transparency International Slovensko am Montag, 30. März 2020

  9:00 Aktuálna situácia vo svete

  Počet prípadov vo svete čoskoro (ešte dnes) dosiahne hranicu 800- tisíc. O pár dní už bude pozitívne testovaných milión. Najviac prípadov má USA, 163-tisíc čo už je dvakrát toľko, ako Čína. Smutný rekord si pripísalo Španielsko, včera tu zomrelo 913 ľudí. V Taliansku už počet nakazených prekročil 101-tisíc, no tempo rastu je čoraz pomalšie.

  zdroj: Worldometer

   

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK