Do práce môžeš iba s negatívnym testom. Nitra zavádza totálny lockdown s výnimkou

  • Okres Nitra uskutoční tri kolá plošného testovania
  • Občania sa ho nemusia zúčastniť povinne, test však bude potrebný na cestu do práce
plošné testovanie Nitra
TASR/Henrich Mišovič
  • Okres Nitra uskutoční tri kolá plošného testovania
  • Občania sa ho nemusia zúčastniť povinne, test však bude potrebný na cestu do práce

Obyvatelia okresu Nitra, rovnako ako ľudia, ktorí v tomto okrese pracujú, budú musieť podstúpiť testovanie. Inak nesmú ísť ani do práce. „Dobrovoľné plošné testovanie nie je efektívne,“ povedal premiér Igor Matovič s tým, že plošné testovanie v Nitre bude prebiehať po tri nasledujúce víkendy.

Vláda vo štvrtok prijme nariadenie, že ľudia v Nitre budú môcť ísť od pondelka tri týždne do práce len vtedy, ak budú mať negatívny test na koronavírus nie starší ako 7 dní. Nitra preto bude každý víkend organizovať plošné testovanie antigénovými testami, ktoré bude bezplatné. Použijú sa kvalitnejšie antigénové testy od SDBiosensor, nie slabšie RapiGen, ako sa pôvodne predpokladalo.

V Nitre doniesli na cintorín chladiaci príves, nemajú kde ukladať mŕtvych

Situácia v tomto okrese je podľa premiéra oveľa horšia, ako to bolo vlani na jeseň na Orave. Nitra je pritom porovnateľne veľká ako tri oravské okresy. „Urobíme teda to, čo aj na Orave, teda dobrovoľné-nedobrovoľné testovanie. Či sa vám to páči, alebo nie, prioritou je ochrana zdravia,“ dodal premiér.

Sedemdňová incidencia v okrese je 1047 prípadov na 100 000 obyvateľov. Primátor Marek Hattas dodal, že zorganizovať testovanie nebude jednoduché, ale je to jediné rozumné riešenie, ktoré sa v tejto situácii ponúka.

Koronavírus: Pribudlo 82 nových úmrtí a takmer 3 000 nových prípadov

Nitrianska nemocnica je podľa jej riaditeľa Milana Dubaja na pokraji síl. V nemocnici je aktuálne približne 200 covidových pacientov, pľúcnu ventiláciu potrebuje do 20 pacientov a denne umiera viac ako 10 ľudí. „Zomrel nám urológ, zomrel nám pracovník urgentu, dnes zomrel aj internista,“ hovorí Dubaj, ktorý považuje regionálne plošné testovanie za efektívne riešenie.

Včera pribudlo osem pozitívnych lekárov. Mnohí z nich sú príznakoví, vážne chorí. V kritickom stave nie je, chvalabohu, žiadny. Mnohí majú dlhodobé problémy, ale aj tak sú v práci,“ dodal Dubaj. Každý deň si hovorí, že či je ešte možné ísť takto ďalej. Opatrenia sa totiž podľa neho prejavia až o dva či tri týždne.

Lekár Peter Visolajský zároveň vyzval zdravotníkov, aby prišli s plošným testovaním pomôcť.

Prezidentka: Na výhovorky nie je čas

Nemocnica v Nitre je za hranicou svojich možností. Dnes nie je čas na zľahčovanie, politické hry a ani na výhovorky. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti v reakcii na súčasnú situáciu v súvislosti s pandémiou.

Vyzvala zároveň na väčšiu angažovanosť všetkých zúčastnených. „Počúvajme hlasy z miestnych samospráv po prísnejších lokálnych obmedzeniach, počúvajme hlasy z nemocníc po rýchlejšej koordinácii zdravotnej pomoci a počúvajme epidemiológov a vedcov po zvýšení tempa očkovania. Situácia je nesmierne vážna a od našich činov dnes závisia životy a zdravie tisícok ľudí,“ upozornila prezidentka s tým, že nepriaznivé predpovede sa napĺňajú a zdravotníci momentálne prechádzajú najťažšou skúškou.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech