Slovensko objednalo milión dávok novej vakcíny, ktoré európske úrady schválili len dnes

  • EMA schválila vakcínu od spoločnosti Moderna
  • Informáciu na svojom účte na Twitteri potvrdila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová
očkovanie oxfordská vakcína
TASR/University of Oxford via AP
  • EMA schválila vakcínu od spoločnosti Moderna
  • Informáciu na svojom účte na Twitteri potvrdila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová

Európska agentúra pre lieky (EMA) schválila v stredu v poradí druhú vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Ide o vakcínu spoločnosti Moderna. Informáciu na svojom účte na Twitteri potvrdila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

„Dobrá správa pre naše úsilie priniesť viac vakcín proti COVID-19 pre Európanov! Európska agentúra pre lieky usúdila, že vakcína od Moderny je bezpečná a účinná,“ uviedla šéfka exekutívy EÚ. Minister zdravotníctva Marek Krajčí potvrdil, že aj Slovensko bude využívať tieto vakcíny. Tiež dodal, že budeme očkovať už onedlho v 51 nemocniciach.

Vakcína od Moderny prídu na Slovensko onedlho, dokopy to má byť 12-tisíc dávok. Slovensko má nakontrahovaných milión dávok.

Ľudia veria, že chorých na COVID-19 účelovo prevážajú do Nitry, aby mali média o čom písať. Je to HOAX

Von der Leyenová zároveň dodala, že eurokomisia teraz „plnou rýchlosťou“ pracuje na tom, aby vakcínu, ktorú EMA podmienečne schválila pre jednotný trh EÚ, tiež odobrila a sprístupnila jej distribúciu v členských krajinách EÚ.

Pôjdeš sa dať zaočkovať?

Európska komisia v mene členských štátov EÚ objednala od spoločnosti Moderna prvotnú dávku 80 miliónov vakcín s možnosťou dokúpenia ďalších 80 miliónov dávok. Aj vakcína od Moderny, podobne ako už schválená očkovacia látka od spoločnosti Pfizer/BioNTech, sa bude podávať osobám vo veku nad 18 rokov v dvoch časovo oddelených dávkach.

Vakcína je bezpečná a účinná

Európska agentúra pre lieky (EMA), ktorá v stredu schválila v poradí už druhú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 – vakcínu od spoločnosti Moderna -, v správe pre médiá uviedla, že ide o kvalitnú, bezpečnú a účinnú očkovaciu látku.

EMA odporučila udeliť podmienečné povolenie na uvedenie vakcíny Moderna proti COVID-19 na trh pre osoby od 18 rokov. V správe sa uvádza, že Výbor EMA pre lieky na humánne použitie (CHMP) dôkladne vyhodnotil údaje o kvalite, bezpečnosti a účinnosti tejto očkovacej látky a na základe konsenzu členov výboru, v ktorom majú zástupcu všetky členské krajiny EÚ, odporučil jej podmienené povolenie na uvedenie na trh, čo ešte musí oznámiť Európska komisia.

 Tento postup poskytne Európanom istotu, že schválená vakcína spĺňa normy EÚ, a zavádza záruky, kontrolu a povinnosti na podporu očkovacích kampaní v celej EÚ.

Česko patrí k najhorším na svete, zaznamenali rekordný počet nových nakazených COVD-19

„Táto vakcína nám poskytuje ďalší nástroj na prekonanie súčasnej krízy,“ uviedol výkonný riaditeľ EMA Emer Cooke. A dodal, že jej schválenie – len rok od vyhlásenia pandémie Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) – je dôkazom úsilia a odhodlania všetkých zúčastnených strán.

„Rovnako ako v prípade všetkých ostatných liekov, aj teraz budeme pozorne sledovať údaje o bezpečnosti a účinnosti tejto očkovacej látky, aby sme zaistili nepretržitú ochranu verejnosti v EÚ. Naša práca sa bude vždy riadiť vedeckými dôkazmi a naším záväzkom chrániť zdravie občanov EÚ,“ dodal Cooke.

Účinná na viac ako 90%

Rozsiahle klinické štúdie naznačili, že vakcína Moderna bola vysoko účinná pri prevencii ochorenia COVID-19 u ľudí nad 18 rokov.

Do procesu dobrovoľného testovania bolo zapojených okolo 30 000 ľudí. Polovica z dobrovoľníkov dostala vakcínu a polovica dostala placebo, pričom nikto z testovanej skupiny nevedel, či dostal vakcínu alebo len zdanlivú injekciu.

Účinnosť vakcíny bola vypočítaná u približne 28 000 ľudí vo veku od 18 do 94 rokov, ktorí nemali známky predchádzajúcej infekcie. Štúdia preukázala 94,1-percentné zníženie počtu symptomatických prípadov COVID-19 u ľudí, ktorí dostali vakcínu – len 11 zo 14 134 zaočkovaných osôb sa nakazilo COVIDom-19. Vo vzorke ľudí, ktorí dostali iba placebo, sa nakazilo 185 zo 14 073 zdanlivo zaočkovaných osôb. EMA upozornila, že to znamená, že vakcína počas klinických skúšok preukázala 94,1-percentnú účinnosť.

Pribudlo takmer 5 000 nových prípadov koronavírusu, aj 54 nových obetí

Štúdia tiež preukázala 90,9-percentnú účinnosť u účastníkov s rizikom závažného ochorenia COVID-19, vrátane pacientov s chronickým ochorením pľúc, srdcovými chorobami, obezitou, ochorením pečene, cukrovkou alebo infekciou HIV. Vysoká účinnosť sa udržala nezávisle od pohlavia či rasových a etnických skupín. Vakcína Moderna sa bude podávať ako dve samostatné injekcie do ramena s odstupom 28 dní.

Podľa správy EMA boli najčastejšie vedľajšie účinky očkovacej látky Moderna zvyčajne mierne alebo stredne závažné a k zlepšeniu došlo po niekoľkých dňoch po očkovaní. Najbežnejšími vedľajšími účinkami sú bolesť a opuch v mieste vpichu, únava, zimnica, horúčka, opuchnuté alebo citlivé lymfatické uzliny pod pažou, bolesti hlavy, bolesti svalov a kĺbov, nevoľnosť a zvracanie. Bezpečnosť a účinnosť tejto vakcíny sa bude naďalej monitorovať, pretože sa používa v celej EÚ.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK