AKTUÁLNE: Experti odhalili krajiny, z ktorých si na Slovensko prinášame najviac nakazených

  • Hygienici pokračujú v analýzach prípadov ochorenia COVID-19
  • Ako vyplýva z poslednej analýzy za obdobie od 29. júna do 21. júla, vo všetkých vekových skupinách muži chorobnosťou prevyšujú ženy
koronavirus
TASR/AP
  • Hygienici pokračujú v analýzach prípadov ochorenia COVID-19
  • Ako vyplýva z poslednej analýzy za obdobie od 29. júna do 21. júla, vo všetkých vekových skupinách muži chorobnosťou prevyšujú ženy

Maximum tvorili muži vo vekovej skupine 10 až 14 ročných, čo bolo spôsobené výskytom ochorení v hokejovom kempe pre mládež a vo vekovej skupine 45 až 54 ročných, čo je spôsobené výskytom u baníkov pracujúcich v českých baniach. 

Hygienici zaznamenali aj dva prípady ochorenia u detí do jedného roka. Do analýzy je zahrnutých 397 prípadov ochorení pozitívnych osôb, u ktorých bolo vykonané epidemiologické šetrenie a spracované všetky epidemiologické charakteristiky. Údaje z epidemiologického informačného systému spracovali Mária Avdičová a Jana Námešná z regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

zdroj: covid2019.sk

Za uvedené obdobie bolo na Slovensku vykonaných celkom 37 525 testov. Z analýzy vyplýva, že priemerná pozitivita mala hodnotu 1,06 %. Priemerný výskyt pozitívnych prípadov na deň bol 17. Takmer 30 % infikovaných malo respiračnú formu ochorenia, bezpríznakových zostalo 249 ľudí, čo predstavuje 63 % prípadov.

Dlhodobo sa na výskyte ochorení na Slovensku podieľa import zo zahraničia, prestavuje takmer 45 %, a prípady priamo súvisiace s importom 11 %. Najvyšší počet prípadov bol importovaný z Ukrajiny, konkrétne 43. Nasleduje Srbsko s 37 prípadmi, o jeden menej evidujú hygienici z Česka a zo Spojeného kráľovstva 14. Import hygienici zaznamenali z 32 krajín. Z tzv. rizikových krajín bolo importovaných 120 nákaz.

 

Najvyššiu chorobnosť za sledované obdobie mal Trenčiansky kraj. Nasledovali Bratislavský, Žilinský, Prešovský, Banskobystrický a Nitriansky kraj. Najmenej prípadov zaznamenali v Košickom a Trnavskom kraji. Najviac postihnuté okresy boli Tvrdošín a Čadca, nasledovali Prievidza a Revúca. V 18-tich okresoch sa žiadne ochorenie nevyskytlo.

„Z prehľadu epidémií prebiehajúcich v analyzovanom období vyplýva, že vysoko rizikové sú domáce oslavy a podujatia s úzkym kontaktom, ako bol napríklad hokejový kemp v okrese Tvrdošín. Zároveň to poukazuje na veľký význam prijímania lokálnych opatrení, včasné aktívne vyhľadávanie úzkych kontaktov, ich izolácia a laboratórne testovanie,“ uviedli v analýze hygieničky.

Počet prípadov nákazy koronavírusom sa za posledných 6 týždňov zdvojnásobil

Pandémia nového koronavírusu sa „naďalej zrýchľuje“, za posledných šesť týždňov sa počet prípadov nákazy vo svete zdvojnásobil. V pondelok to oznámil generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorého citovala tlačová agentúra AP.

Podľa Tedrosa Svetovej zdravotníckej organizácii doposiaľ nahlásili takmer 16 miliónov prípadov nákazy a vyše 640 000 súvisiacich úmrtí. Tedros zvolá na štvrtok 30. júla mimoriadnu komisiu WHO, čo je procedurálny krok nasledujúci šesť mesiacov po tom, ako táto zdravotnícka organizácia OSN vyhlásila 30. januára „stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného rozmeru“ z dôvodu vypuknutia nákazy koronavírusom. Komisia poradí Tedrosovi, ako ďalej postupovať v boji proti pandémii.

„Ochorenie COVID19 zmenilo náš svet,“ povedal novinárom Tedros v pondelok zo sídla WHO vo švajčiarskej Ženeve. „(COVID19) spojil ľudí, komunity a národ, a zároveň ich rozdelil,“ dodal.

Spomenul niektoré faktory, ktoré sa ukázali v boji proti šíreniu koronavírusu ako účinné vrátane správneho politického vedenia, vzdelania, zvýšeného testovania a hygieny, ako aj opatrení v oblasti dodržiavania spoločenského odstupu. „Nie sme väzňami pandémie. Každý z nás má na to vplyv. Budúcnosť je v našich rukách,“ zdôraznil Tedros.

Zdroje: SITA, TASR, WHO

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá