AKTUÁLNE: Facebook, Messenger a Instagram mali výpadok dlhší ako 6 hodín. Skončil krátko pred polnocou

  • Všetky služby Facebooku mali niekoľko hodín výpadok, ľudia sa nevedeli prihlásiť
  • Problémy hlásia aj užívatelia sociálnej siete Instagram
  • Príčiny zatiaľ nie sú jasné, špekuluje sa aj o hackerskom útoku alebo sabotáži
AKTUALNE, AKTUALNA SPRAVA, SVET STARTITUP
  • Všetky služby Facebooku mali niekoľko hodín výpadok, ľudia sa nevedeli prihlásiť
  • Problémy hlásia aj užívatelia sociálnej siete Instagram
  • Príčiny zatiaľ nie sú jasné, špekuluje sa aj o hackerskom útoku alebo sabotáži

Aktualizované 4.10. o 23:56

Sociálna sieť Facebook zažila gigantický výpadok. Ten trval približne od 17:30 až do polnoci nášho času. Ľudia na celom Slovensku sa sťažujú, že sociálna sieť nereaguje a hlavnú stránku nejde načítať. Rovnako tak nefunguje ani Messenger či Instagram. Problémy má aj aplikácia WhatsApp. 

S menšími výpadkami sa stretli aj používatelia aplikácie Snapchat, platformy YouTube či služby Speedtest.net.

Potvrdzuje to aj web Downdetector.com, kde vidno vysoký nárast počtu hlásení od používateľov, ktorým služba nefunguje. Výpadok sa začal okolo 17:45 stredoeurópskeho letného času. Problémy s pripojením sa hlásia ľudia v Spojených štátoch i Európe.

Ako uvádza agentúra SITA, firma nevie, čo výpadok mohlo spôsobiť. Výpadky webstránok a aplikácií sú bežné, v globálnom meradle sú však vzácne.

Výpadok platforiem Facebooku sa stal v čase, keď si firma prechádza vážnou krízou po tom, čo informátorka, ktorá bola zdrojom série článkov denníka Wall Street Journal odhaľujúcich vedomosti spoločnosti o vnútornom výskume negatívnych účinkov jej produktov a rozhodnutí, odhalila svoju identitu.

V televíznej relácii 60 Minutes sa Frances Haugen identifikovala ako žena, ktorá anonymne podala sťažnosti u federálnych orgánov, v ktorých uviedla, že výskumy firmy ukazujú posilňovanie nenávisti a dezinformácií, zvyšovaniu polarizácie a že Instagram môže škodiť duševnému zdraviu, najmä u adolescentných dievčat.

Spravodajská agentúra Reuters uvádza, že pravdepodobne ide o chybu systému Domain Name System. Vylúčená nie je ani interná sabotáž. O skutočnom dôvode sa zatiaľ len špekuluje, Facebook doteraz neposkytol viac informácií. Hovorí sa aj o možnosti hackerského útoku.

Podľa CNBC ide o najhorší výpadok od roku 2008, keď sa problém nedarilo vyriešiť celý deň.

Facebook, Instagram, Messenger a Whatsapp začali opätovne fungovať krátko pred polnocou. Výpadok trval viac ako 6 hodín. 

Zdroje: Facebook, Down detector, SITA, CNBC, reuters.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie