AKTUÁLNE: Indický variant koronavírusu našli u jedného pacienta na Slovensku

  • Na Slovensku sa potvrdila indická mutácia koronavírusom u jednej osoby
  • Muž prišiel z Indie, žije v Bratislavskom kraji
  • Oznámil to Úrad verejného zdravotníctva SR
  • Na Slovensku sa potvrdila indická mutácia koronavírusom u jednej osoby
  • Muž prišiel z Indie, žije v Bratislavskom kraji
  • Oznámil to Úrad verejného zdravotníctva SR

Na Slovensku bol potvrdený výskyt „indického“ variantu pandemického vírusu. Bol identifikovaný vo vzorkách sekvenovaných v laboratóriách Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, bioinformatická analýza bola vykonaná pracovníkmi Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave.

Ako Úrad verejného zdravotníctva SR uvádza, infikovaná osoba je z Bratislavského kraja a prišla na Slovensko z Indie.

Muž dodržiaval zásady domácej izolácie, priebeh jeho ochorenia si nevyžiadal hospitalizáciu. Identifikovali sme jeden úzky kontakt zo spoločne obývaného bytu. Úzky kontakt mal negatívny výsledok testu. Všetky protiepidemické opatrenia boli zabezpečené,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

zdroj: TASR/DPA, Matthias Balk

Najvyšší výskyt mutácie je v Indii

Výskyt mutácií môže mať súvislosť so slabšou neutralizáciou vírusu imunitným systémom človeka. To však bolo nateraz pozorované len v laboratóriu, nie v populácii, objasňuje ÚVZSR.

Ako pokračujú, najvyšší výskyt mutantu zatiaľ zaznamenali v Indii, potom v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska a v Spojených štátoch amerických. Doteraz už bol výskyt zaznamenaný vo viac ako 30 štátoch.

„Tu však treba zohľadniť aj fakt, že vyšší výskyt variantov vo všeobecnosti vykazujú najmä tie štáty, ktoré sekvenujú veľké objemy vzoriek,“ uvádza ÚVZSR vo svojom príspevku.

Ako taktiež objasnili, na základe dostupných informácií je nepravdepodobné, že by mutácie v „indickom“ variante spôsobili, že vakcíny proti COVID-19 budú neúčinné. Vakcíny indukujú širokú imunitnú obranu a možno predpokladať, že v prípade nákazy týmto variantom vírusu prinajmenšom zmiernia závažnosť a priebeh infekcie.

Zdroj: Facebook/UVZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech