AKTUÁLNE: Hotovosť namiesto poukazu. Zaočkovaní seniori môžu dostať až 300 eur, padla dohoda

  • Koalícia rokovala o podobe odmien pre očkovaných ľudí nad 60 rokov
  • S nápadom prišiel Igor Matovič, jeho cieľom bolo motivovať seniorov, aby sa išli zaočkovať
matovič
TASR/Jakub Kotian
  • Koalícia rokovala o podobe odmien pre očkovaných ľudí nad 60 rokov
  • S nápadom prišiel Igor Matovič, jeho cieľom bolo motivovať seniorov, aby sa išli zaočkovať

Iba nedávno Igor Matovič prišiel s nápadom, ktorý má motivovať dôchodcov k vakcinácii. Zároveň však chce pomôcť podnikom, ktorým pandémia spôsobila ekonomické škody.

Navrhoval preto, aby dôchodcovia dostali za očkovanie poukaz v hodnote 500 eur, ktorý môžu minúť v prevádzkach, ktoré zasiahla pandémia. Na takýto poukaz budú mať nárok ľudia, ktorí podstúpia do približne polovice decembra očkovanie prvou, druhou alebo treťou dávkou vakcíny, respektíve tí, ktorí už treťou dávkou zaočkovaní boli. 

Matovič zároveň avizoval, že je ochotný pristúpiť ku kompromisu, aby 500 eurové poukážky prešli. Podľa jeho názoru by to mohlo fungovať, ak by k poukazom pridal jednorazový príspevok v hodnote 100 eur, ktorý bude určený na energie pre dôchodcov. Štát by za tento nápad zaplatil 110 miliónov eur. 

Koalícia sa však dnes dohodla, že seniorom radšej rozdá peniaze v hotovosti.

Súčasťou tejto dohody je aj kompromis na riešení v prospech motivácii dôchodcov. Spočíva v tom, že som navrhol, že zmeníme 500-eurové poukážky na 300 eur v hotovosti,“ povedal minister financií Igor Matovič. 

Ak človek nad 60 rokov absolvuje tretiu dávku očkovania, dostane 300 eur v hotovosti. Rovnakú odmenu dostanú aj tí, ktorí majú v súčasnosti tretiu dávku za sebou.

Seniori, ktorí majú iba po prvej dávke a do Vianoc stihnú dostať druhú, dostanú po 200 eur. Tí, ktorí nie sú očkovaní vôbec a do Vianoc sa rozhodnú ísť na prvú dávku, resp. na jednodávkovú vakcínu, dostanú tiež 200 eur.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie