Kočnerov kamarát Agh je vinný v kauze zmenky, dostal tvrdý trest

  • Rozhodnutie nie je právoplatné
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/ Pavel Neubauer
  • Rozhodnutie nie je právoplatné

V kauze falšovania miliónových televíznych zmeniek je Štefan A. vinný. Rozhodol o tom dnes senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Rozhodnutie nie je právoplatné.

Zároveň mu uložil trest 13 rokov väzenia. Odpykať si ho má v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Súd tiež obžalovanému uložil peňažný trest 5000 eur. Pokiaľ by ho nezaplatil, súd určil náhradný trest v rozmedzí päť mesiacov väzenia.

Rozhodnutie nie je právoplatné, obžalovaný má zákonnú lehotu na podanie odvolania. Štefan A. ani jeho obhajca sa na dnešnom vyhlásení rozsudku nezúčastnili.

„Tento senát verí záverom slovenských znalcov,“ uviedol v odôvodnení rozsudku predseda senátu Emil Klemanič.

Viacerí znalci Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru sa v priebehu pojednávaní totiž vyjadrili, že zmenky nevznikli v roku 2000, ako tvrdil obžalovaný, ale až v období rokov 2013 až 2016.

Klemanič tiež poukázal na to, že o zmenkách nevedeli viacerí svedkovia, ktorí v minulosti pôsobili na významných pozíciách v televízii Markíza.

„Záver je taký, že o zmenkách mohli vedieť len tri osoby,“ povedal s tým, že išlo o už odsúdeného Mariana Kočnera, odsúdeného bývalého riaditeľa Markízy Pavla Ruska a práve Štefana A.

Samotná spoločnosť Markíza Slovakia v reakcii uviedla, že je spokojná s dnešným rozhodnutím súdu. Rozhodnutie podľa Markízy potvrdzuje, že predložené dôkazy boli dostatočné na usvedčenie Štefana A. z účasti na obzvlášť závažnom zločine falšovania, pozmeňovania a nedovolenej výroby peňazí a cenných papierov spoločne s Mariánom Kočnerom a Pavlom Ruskom.

„Štefan A. je dlhoročným Kočnerovým obchodným partnerom a pravou rukou v rôznych pochybných obchodoch. Okrem prípadu zmeniek Štefan A. figuruje s Kočnerom aj v známych kauzách ako Welten-Báč, Glance House či Five Star Residence,“ zdôraznila spoločnosť.

Štefan Agh
zdroj: TASR/ Pavel Neubauer

Podľa obžaloby vytvoril Štefan A. v bližšie neurčenom období od roku 2013 do roku 2016 po dohode s podnikateľom Marianom Kočnerom a bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom dve zmenky, ktoré boli datované do júna 2000.

Jedna zo zmeniek bola v hodnote osem miliónov eur, druhá vo výške 26 miliónov eur.

Vyplatenia zmeniek sa na súde následne domáhala spoločnosť Správa a inkaso zmeniek Mariana Kočnera, vyplatiť ich mal Rusko ako žalovaný v prvom rade a spoločnosť Markíza Slovakia ako žalovaný v druhom rade.

Štefan A. sa svojím konaním podľa prokuratúry dopustil obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov.

Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi uložil ŠTS v roku 2020 v kauze zmenky tresty zhodne po 19 rokov väzenia. Najvyšší súd SR tresty potvrdil na verejnom zasadnutí 12. januára tohto roku.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech