AKTUÁLNE: Koniec núdzového stavu je na spadnutie, vláda schválila zákon, ktorý ho nahradí

  • Núdzový stav môže skončiť už tento týždeň
  • Nahradí ho zákon, ktorý umožní uplatňovať niektoré predpisy naviazané na núdzový stav aj počas mimoriadnej situácie
koronavírus testovanie
TASR/AP Photo/Petr David Josek
  • Núdzový stav môže skončiť už tento týždeň
  • Nahradí ho zákon, ktorý umožní uplatňovať niektoré predpisy naviazané na núdzový stav aj počas mimoriadnej situácie

Skupina poslancov SaS a Za ľudí navrhla nový zákon, ktorý by mal nahradiť núdzový stav. Tento zákon už schválila vláda a parlament ho prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní. Informovali o tom zástupcovia strán Za ľudí a SaS.

Núdzový stav sa má čoskoro skončiť, je možné, že to bude už tento týždeň. Nahradí ho zákon o mobilizácii. Jeho prijatím bude možné realizovať niektoré opatrenia naviazané na núdzový stav aj počas mimoriadnej situácie. 

Vicepremiérka Veronika Remišová na brífingu doplnila, že keď parlament schváli novelu tohto zákona a prezidentka ho podpíše, zruší sa núdzový stav.

Súhlasíš s tým, aby sa zrušil núdzový stav?

Opatrenia počas núdzového stavu sú momentálne napríklad zákaz vychádzania a zhromažďovania, použitie štátnych hmotných rezerv, či pracovná povinnosť zdravotníkov. Niektoré opatrenia bude po novom možné nariadiť aj počas mimoriadnej situácie bez toho, aby bolo nutné vyhlasovať núdzový stav.

Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková zdôraznila, že v novom návrhu nie je zakotvená pracovná povinnosť zdravotníkov. Ak by sa však na Slovensku vyskytlo ohnisko nákazy, bude možné vyhlásiť regionálne núdzový stav. 

Schválenie predkladaného návrhu zákona vytvorí predpoklady pre skoršie skončenie núdzového stavu, lebo vykonávanie opatrení hospodárskej mobilizácie prestane byť viazané na jeho trvanie. Zároveň bude možné teraz aj do budúcna realizovať opatrenia hospodárskej mobilizácie aj mimo núdzový stav a nebude preto nutné len kvôli nim vyhlasovanie núdzového stavu,“ uvádza sa v dôvodovej správe.

Súhlasíš s tým, aby sa zrušil núdzový stav?

Vláda chce núdzový stav zrušiť

Strana Za ľudí na dnešnom rokovaní vlády navrhne zrušenie núdzového stavu. Médiám to povedala vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí).

Pandemická situácia sa na Slovensku dlhodobo zlepšuje, preto nie je nevyhnutné, aby sme núdzový stav naďalej predlžovali. Myslím si, že spejeme k dobrému a kompromisnému riešeniu,“ dodala Remišová.

To, že sa vláda dnes bude zaoberať zrušením núdzového stavu potvrdil pred jej rokovaním aj premiér Eduard Heger (OĽaNO). Doplnil, že členovia vlády budú toto opatrenie vyhodnocovať na základe aktuálnych čísel.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech