Kotleba bez rúška v televízii políciu nezaujíma, žiadny zákon neporušil

  • Pri natáčaní televízneho programu platí výnimka z pravidla nosenia rúšok
  • Marián Kotleba porušil len interný predpis RTVS
Marian Kotleba
SITA/Branislav Bibel
  • Pri natáčaní televízneho programu platí výnimka z pravidla nosenia rúšok
  • Marián Kotleba porušil len interný predpis RTVS

Polícia nie je oprávnená riešiť porušenie interných predpisov pri nakrúcaní audiovizuálneho diela. Uvádza sa to v stanovisku prezidenta Policajného zboru SR Petra Kovaříka, ktoré zverejnila Polícia SR vo svojom profile na sociálnej sieti.

Reaguje tak na sťažnosti na vystúpenie predsedu Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotlebu v diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) O 5 minút 12 bez rúška.

Výnimky pri nosení rúšok stanovuje Úrad verejného zdravotníctva SR,“ uvádza Kovařík v stanovisku s tým, že ak existujú pochybnosti o protiprávnosti konania účinkujúceho, tieto bude riešiť príslušný správny orgán. „Nepovažujem ani za vhodné zasahovať do politického dialógu,“ dodal policajný prezident.

Slovensko možno dostane za 5G sieť pokutu 3 000 000 eur. Hrozí nám medzinárodná hanba

Predseda politickej strany Kotlebovci – ĽSNS Marian Kotleba si v nedeľu 27. septembra v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 odmietol nasadiť rúško. Koaličný poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) v tejto súvislosti avizoval možné podanie trestného oznámenia.

RTVS sa za konanie Kotlebu ospravedlnila a dodala, že šéfa ĽSNS viackrát upozornila na povinnosť nosenia rúška v interiéri.

Moderátor Marek Makara taktiež viackrát počas relácie upozornil p. poslanca, aby si rúško nasadil. Poslanec to, žiaľ, odmietol. Išlo o porušenie interného predpisu RTVS a nie o porušenie nariadení Úradu verejného zdravotníctva, pretože platí výnimka nosenia rúška účinkujúcich pri nakrúcaní audiovizuálneho diela alebo výrobe programu,“ uvádza RTVS v stanovisku.

Stanovisko RTVS k dnešnej účasti Mariana Kotlebu v relácii O 5 minút 12: http://bit.ly/StanoviskoRTVS

Posted by RTVS on Sunday, 27 September 2020

Šeliga podáva trestné oznámenie

Podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Juraj Šeliga (Za ľudí) podáva na Mariana Kotlebu (ĽSNS) okrem podnetu pre nenosenie rúška aj trestné oznámenie pre šírenie poplašnej správy. Šeliga to povedal na dnešnej tlačovej konferencii. Podpredseda parlamentu tak reagoval na udalosť z nedele 27. septembra, kedy si Kotleba v politickej relácii RTVS O 5 minút 12 odmietol nasadiť ochranné rúško.

„To, čo sme včera videli zo strany Mariana Kotlebu, považujem za vrchol arogancie a prejav priam až bohorovnosti a neúcty k občanom, ktorí pracujú v prvej línii a k všetkým pozostalým po obetiach COVID-19. Odmietam, že bežných ľudí môže polícia pokutovať, keď nenosia rúško a nedodržiavajú pravidlá a pán Kotleba sa takto všetkým vysmieva do tváre,“ povedal Šeliga.

Koronavírus ONLINE: Padol rekord v počte nedeľných prípadov, je ich 265

Podpredseda parlamentu podáva podnet na Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) a Okresný úrad v Bratislave. Výroba televíznych programov síce patrí medzi výnimky, na ktoré sa povinnosť nosenia rúška nevzťahuje, podľa Šeligovych informácií však Kotleba nemal nasadené rúško ani počas toho, ako sa pochyboval v priestoroch televízie, na čo ho upozorňovala aj dramaturgia RTVS, ktorá ho vyzývala, aby si rúško nasadil.

Okresný úrad a ÚVZ majú ísť v tomto príkladom a dokonca chcem povedať, že by mali byť ešte tvrdší na politikov, než na bežných občanov. Ak môže bežný občan dostať pokutu 1 650 eur za to, že v reštaurácií alebo verejnej doprave nemá rúško, o čo viac by takúto pokutu mal dostať predstaviteľ politickej moci,“ uviedol Šeliga.

Má právo na názor, ale nie na vlastné fakty

Šeliga zároveň podáva trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy. „Hovoria, že koronavírus je len akási chrípka, ktorej sa netreba báť. Že rúška škodia ľudom a že keď máme rúško, nemôžeme vydychovať toxíny, ktoré sú podobné ako moč. Hovoria o tom, že prípadná vakcinácia bude mať za následok zavedenie nanočipov. Toto sú konšpirácie a klamstvá, ktoré podľa môjho názoru zakladajú podozrenie na spáchanie trestného činu šírenia poplašnej správy,“ dodal Šeliga.

Šírenie podobných informácií by podľa neho mohlo byť nebezpečné najmä pre starších ľudí. „Pán Kotleba má právo na svoj vlastný názor, no nemá právo na svoje vlastné fakty,” uzavrel.

Zdroje: SITA, RTVS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech