AKTUÁLNE: Máme novú mapu rizikových krajín, Chorvátsko dostalo červenú

  • Slovensko má nový zoznam rizikových krajín
  • Zoznam platí od 1. septembra
  • Po novom bude platiť aj kratšia povinná karanténa
AktualneSIU
  • Slovensko má nový zoznam rizikových krajín
  • Zoznam platí od 1. septembra
  • Po novom bude platiť aj kratšia povinná karanténa

Zoznam rizikových krajín z epidemiologického hľadiska sa od 1. septembra rozšíri. Po novom budú na mape koronavírusu červené Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Malta. Medzi oranžové krajiny sa zaradilo aj Grécko, kam ministerstvo neodporúča cestovať.

⚠️ KONZÍLIUM EPIDEMIOLÓGOV ROZHODLO! TAKTO SA MENÍ „CESTOVATEĽSKÝ SEMAFOR“ 🚦 A TOTO SÚ OD 1. 9. 2020 RIZIKOVÉ 🔴…

Gepostet von Martin Klus am Donnerstag, 27. August 2020

Minister zdravotníctva Marek Krajčí upozornil, aby sa dovolenkári vrátili z týchto krajín domov pred 1. septembrom 2020. Po tomto dátume ich totiž všetkých bude čakať desaťdňová karanténa. Pôvodne bola karanténa pre červené krajiny 14 dní.

Novinkou je aj to, že každý, kto sa vráti z červenej krajiny, by mal absolovať na piaty deň od návratu test. Podľa ministra je však možné, že vracajúci sa dovolenkári zahltia testovacie kapacity a na test sa jednoducho nedostanú. Aj v takom prípade sa tento človek môže z karantény vrátiť „Ak sa do 10 dní nezrealizuje testovanie ale neobjavia sa príznaky ako teplota či škrabanie v hrdle, môžu karanténu opustiť,“ povedal Krajčí.

Ako šéf rezortu zdravotníctva povedal, na ukrajinskej hranici budú musieť občania pred vstupom na Slovensko vyplniť formulár e-hranica. Až po jeho skontrolovaní na hraniciach budú občania vpustení.

Po novom tiež platí povinnosť zamestnávateľov kontrolovať. Ak sa zamestnanec vráti z rizikovej krajiny, zamestnávateľ má vyžadovať karanténu a negatívny CPR test na koronavírus.

zoznam rizikových krajín
zdroj: MZSR

Podľa ministra je v niektorých regiónoch už tretia fáza pandemického plánu, niektoré kapacity nemocníc sú naplnené a bude ich potrebné reprofilizovať.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas upozornil, že od 1. septembra budú zakázané hromadné podujatia v interiéri nad 500 ľudí a podujatia v exteriéri nad 1000 ľudí. Kapacita akvaparkov bude obmedzená na 1000 ľudí.

Polícia SR zároveň bude kontrolovať nosenie rúšok na verejných podujatiach, ako aj na verejných priestranstvách. 

Čelíme dezinformačnej kampani, že nosenie rúška škodí. Nie je pravda, že by sme sa otrávili CO2. Chirurgovia nosia rúška niekoľko hodín a žiadny sa neotrávil. Nechceme prijímať prísne opatrenia, nie sú to prísne limity. Nosenie rúšok musí zostať prioritou,“ povedal minister.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech