AKTUÁLNE: Matovič chce rozdať ľudom 500-eurové poukazy. Kto chce ostať v náručí dezolátov, nech ostane, vraví

  • Igor Matovič dnes spoločne s Borisom Kollárom zorganizoval tlačovú konferenciu s názvom „Ponuka, ktorá sa neodmieta“
  • Matovič chce pomôcť drobným podnikateľom a zároveň chce motivovať seniorov k očkovaniu
  • Poukaz bude možné využiť až po absolvovaní 3. dávky
TASR/Jaroslav Novák
  • Igor Matovič dnes spoločne s Borisom Kollárom zorganizoval tlačovú konferenciu s názvom „Ponuka, ktorá sa neodmieta“
  • Matovič chce pomôcť drobným podnikateľom a zároveň chce motivovať seniorov k očkovaniu
  • Poukaz bude možné využiť až po absolvovaní 3. dávky

Igor Matovič a Boris Kollár dnes usporiadali tlačovú konferenciu s názvom „Ponuka, ktorá sa neodmieta“. Igor Matovič chce motivovať dôchodcov k tomu, aby sa dali zaočkovať, zároveň však chce pomôcť podnikom, ktorým pandémia spôsobila ekonomické škody.

Navrhuje preto, aby dôchodcovia dostali za očkovanie poukaz v hodnote 500 eur, ktorý môžu minúť v prevádzkach, ktoré zasiahla pandémia. Na takýto poukaz budú mať nárok ľudia, ktorí podstúpia do približne polovice decembra očkovanie prvou, druhou alebo treťou dávkou vakcíny, respektíve tí, ktorí už treťou dávkou zaočkovaní boli.

Záleží od toho, kedy by bol prijatý zákon. Predbežne by sa to týkalo ľudí, ktorí by do polovice decembra boli zaočkovaní aspoň jednou dávkou. Tí, ktorí by mali byť zaočkovaní treťou dávkou, že im uplynul termín, aby boli zaočkovaní treťou dávkou. Tým, ktorým uplynul termín, že by mali byť zaočkovaní druhou, aby boli zaočkovaní druhou,“ vysvetľuje Matovič.

Poukaz však bude možné využiť až potom, ako budú zaočkovaní 3. dávkou. „Tí, ktorí už zaočkovaní sú, respektíve očkovanie 3. dávkou podstúpia niekedy v decembri, januári, februári, predpokladom je, že tento kupón by v daných prevádzkach mohli využívať od 3. marca,“ hovorí. 

Poukaz by sa dal zároveň preniesť na inú osobu.

Poukaz bude fungovať formou QR kódov, cez ktoré si bude prevádzkar môcť stiahnuť požadovanú sumu za svoje služby. „Predbežná úvaha je taká, že každý, kto by podmienku splnil, dostane do zaregistrovaného mobilu QR kód, ktorý by v prevádzkach používal,“ ilustruje Matovič.

500 miliónov eur

Medzi sektory, v ktorých budú môcť seniori poukaz využiť, patrí HORECA (hotely, reštaurácie, kaviarne), kultúra (napríklad galérie, koncerty či divadlá) a služby (napríklad kaderníctva, kozmetické a masérske salóny, posilňovne či športové kluby). 

Tieto prevádzky by sa k pomoci dostali cez zaočkovaných dôchodcov, deti a vnúčatá, ktoré by mohli poukazy od štátu využiť,“ vyhlásil Matovič.

Bude na to vyčlenených 500 miliónov eur, Matovič očakáva, že poukazy rozdajú približne milión osobám. „Tí, čo sa rozhodnú napriek tomu zostať v náručí dezolátov Kotlebu, Fica a podobných, poručeno Pánu Bohu, sami sa rozhodli,“ okomentoval Matovič.

Návrh podáva bez dohody v koalícii. V parlamente by sa o ňom mohlo rozhodnúť ešte tento rok, Matovič je pripravený tento návrh prerokovať s poslancami v skrátenom legislatívnom konaní už v utorok 30. novembra.

Aktualizované 15.15:

SaS tvrdí, že Matovič porušil dohodu z koaličnej rady

Strana SaS tvrdí, že Igor Matovič porušil dohodu z koaličnej rady, informovala o tom SITA. 

Mrzí nás, že Igor Matovič porušil dohodu z poslednej koaličnej rady. Strana SaS súhlasila s odmenou 150 eur, ďalšie navýšenie sme vetovali. Dohoda na koaličnej rade bola, že sa budeme o tom ešte v koalícii rozprávať,“ reagoval na dnešnú tlačovú besedu Igora Matoviča a Borisa Kolára (Sme rodina) hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Podpredseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Erik Tomáš vyzval ministra financií, že ak „zrazu naozaj našiel“ v štátnej kase 500 miliónov eur, nech ich vyplatí dôchodcom na ruku a bez akýchkoľvek podmienok, či už v podobe plnohodnotného 13. dôchodku, alebo kompenzačného príspevku. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková.

MRZÍ NÁS, ŽE IGOR MATOVIČ PORUŠIL DOHODU Z KOALIČNEJ RADYZástupcovia strany SaS na koaličnej rade súhlasili s odmenou…

Posted by Sloboda a Solidarita on Friday, November 26, 2021

Zdroje: TK/ Igor Matovič, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie