AKTUÁLNE: Matovič zverejnil, u koľkých testovaných sa potvrdila prítomnosť britskej mutácie. Číslo je šokujúce

  • Poznáme ďalšie oficiálne výsledky z testovania pozitívnych vzoriek na prítomnosť britskej mutácie
  • 71 % zo všetkých pozitívnych vzoriek sú britského variantu
AktualneSIU
  • Poznáme ďalšie oficiálne výsledky z testovania pozitívnych vzoriek na prítomnosť britskej mutácie
  • 71 % zo všetkých pozitívnych vzoriek sú britského variantu

Igor Matovič zverejnil na svojom Facebooku ďalšie predbežné výsledky z pretestovania pozitívnych vzoriek zo stredy na prítomnosť britskej mutácie koronavírusu. Výsledný podiel je 71 %.

Zatiaľ bolo pretestovaných 1360 pozitívnych vzoriek. Spracovanie výsledkov stále prebieha, definitívny výsledok sa dozvieme v priebehu dnešného dňa. Matovič vyzýva k mimoriadnej opatrnosti. 

Britský variant B1.1.7 … 71% !!!Požiadal som Úrad verejného zdravotníctva o pretestovanie všetkých pozitívnych…

Posted by Igor Matovic on Friday, February 5, 2021

Otázne zostáva aj otváranie škôl. Igor Matovič pripustil, že asi bude musieť poslúchnuť odborníkov, ktorí považujú otváranie škôl za príliš veľké riziko. Ďalej Matovič dodal, že na rokovaniach koaličných strán sa cielene nezúčastňuje. Nechce, aby ho ľudia vinili z rozhodnutí, ktoré sa im nepáčia. Svojou neúčasťou chce docieliť, aby prestali populistické hry, ktoré rozdeľujú koalíciu na dobrých a zlých. 

Školy sú momentálne centrom diania 

Materské školy, prvý stupeň základných škôl a končiace ročníky stredných škôl sa budú môcť „stopercentne“ otvoriť od 8. februára. Potvrdil to minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) v diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo. Zároveň zdôraznil, že školy majú prejsť na takzvaný školský semafor.

AKTUÁLNE: Matovič: Britská mutácia je smrtnejšia, jej podiel na Slovensku je mimoriadne vysoký

Riaditeľom škôl sa tak ponúkne možnosť, aby po odsúhlasení zriaďovateľom nechali na vymedzené obdobie školu zatvorenú. Tá by sa následne mohla pripraviť na prípadné testovanie. O otvorení škôl by po odsúhlasení uznesenia vlády mohli rozhodovať aj Regionálne úrady verejného zdravotníctva SR. Tie by nehodnotili pripravenosť samospráv, ale lokálnu epidemickú situáciu. Rodičom detí zo zatvorenej školy by sa v danom období pandemická OČR nezrušila.

Matovič už včera informoval o vysokom podiele britskej mutácie 

Akciu zmobilizoval počas včerajšieho večera. Získané výsledky pretestovaných vzoriek hovorili až o 60 % podiele tejto mutácie medzi pozitívne testovanými. Igor Matovič už včera vyzýval na mimoriadnu opatrnosť.

Dohodol som projekt, počas ktorého sa dnes pretestujú všetky pozitívne vzorky zo stredy zo všetkých laboratórií (cca dvetisíc z celého Slovenska) na britskú mutáciu,“ informuje premiér.

Začali najskôr regióny 

Rovnaký postup zvolilo už skôr mesto Trenčín, počas decembrového plošného testovania našli britskú mutáciu v 5,7 % vzoriek pozitívne testovaných Slovákov. Pretestovanie nedávno uskutočnila aj Bratislava, tu však boli výsledky oveľa horšie – až 85 % ľudí, ktorí mali pozitívny antigénový test, mali britskú mutáciu koronavírusu.

Vallo hlási veľký problém. Bratislava je zamorená britskou mutáciou koronavírusu, malo ju až 85 % pozitívnych

Matúš Vallo včera na sociálnej sieti informoval o tom, že všetkým pozitívne testovaným antigénovými testami mesto ponúklo možnosť otestovať sa aj PCR testami. Na pretestovanie v utorok prišlo 28 ľudí. U jedného z nich PCR test nepotvrdil pozitivitu. Išlo tak o falošne pozitívneho.

Až u 23 ľudí zo zvyšných 27 bola zistená britská mutácia, čo predstavuje 85 %. Primátor konštatuje, že vzorka, ktorá bola kontrolovaná síce nie je veľká, ale zodpovedá diverzite spoločnosti. Testovaní boli z viacerých odberových miest v rôznych mestských častiach a tiež aj rozdielneho veku.

Zdroje: Facebook/Igor Matovic, SITA, Facebook/Matúš Vallo

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK