Matovičova pomoc rodinám prešla do druhého čítania

  • Dnes sa v národnej rade hlasovalo o prorodinných opatreniach Igora Matoviča
  • Tie podporili koalícia bez SaS a časť opozície
Igor Matovič s prstami pri hlave
TASR/Jakub Kotian
  • Dnes sa v národnej rade hlasovalo o prorodinných opatreniach Igora Matoviča
  • Tie podporili koalícia bez SaS a časť opozície

Na pretras v národnej rade sa dostal protiinflačný balík z kuchyne financmajstra Igora Matoviča. Išlo o tzv. prorodinné opatrenia, ktoré vzišli z jeho pôvodnej iniciatívy známej aj ako daňovo-odvodová reforma.

Balík opatrení sa stal tŕňom v päte najmä koaličnej SaS, ktorá kroky ministra financií intenzívne kritizovala. Obzvlášť kriticky sa vyjadrovali na adresu tzv. zdanenia mimoriadnych príjmov z ropy.

O tých dnes o jedenástej národná rada rozhodla v hlasovaní v zrýchlenom legislatívnom konaní. A to aj spolu s tzv. lex Ukrajina a ostrosledovaným Matovičovým balíkom opatrení. Samotný návrh „dane z ropy“ sa presunul na ďalšie rokovanie.

Parlament schválil Matovičov balík

Dnes krátko po jedenástej hodine zákonodarcovia odklepli Matovičove prorodinné opatrenia. Protiinflačný balíček, ktorý bol predmetom kritiky najmä zo strany liberálov na čele s Richardom Sulíkom, tak prešiel hlasovaním národnej rady.

Návrh zákona podporilo 82 poslancov zo 133. Za hlasovali kluby OĽANO, Sme rodina a časť opozície, vrátane kotlebovcov. Za návrh napríklad hlasovali aj nedávne odídenkyne z klubu OĽANO Romana Tabák a Katarína Hatráková.

Na začiatku hlasovania šéf parlamentu okrem iného uviedol, že hlasovanie o tzv. zákone dane z ropy sa presunie na ďalšie rokovanie.

Čo je vlastne Matovičov protiinflačný balíček?

Od júla tohto roka sa má prídavok na dieťa podľa návrhu ministra financií zvýšiť zo súčasných 25,88 eura na 30 eur a od začiatku budúceho roka na 50 eur. Stúpnuť má aj daňový bonus na nezaopatrené deti. Na deti vo veku do šiestich rokov v súčasnosti daňový bonus dosahuje 47,14 eura, na deti vo veku od 6 do 15 rokov je to 43,60 eura a na deti nad 15 rokov 23,57 eura.

Od júla má suma daňového bonusu na dieťa do 15 rokov vzrásť na 70 eur a od začiatku budúceho roka na 100 eur. Na nezaopatrené dieťa vo veku nad 15 rokov má daňový bonus od júla tohto roka vzrásť na 40 eur a od začiatku budúceho roka na 50 eur. Od začiatku budúceho roka chce tiež vláda zaviesť príspevok na služby deťom v sume 50 eur na dieťa.

Radovana Ďuranu z platformy INESS sme sa otvorene opýtali, v čom je Matovičova iniciatíva najproblematickejšia. Ďurana si myslí, že kameňom úrazu je práve snaha ministra o presadenie jeho iniciatívy, ktorú ešte na jeseň prezentoval ako daňovo-odvodovú reformu. Odborník prízvukuje, že balíček neprešiel verejnou diskusiou a nebol postavený na konkrétnych cieľoch.

„Takýto prístup neumožňuje sústrediť sa na skutočné problémy a riešenia, na ktoré sa čaká. Tými sú najmä úprava pomoci ľuďom v núdzi, pomoc ľuďom, ktorí ešte nespadli do hmotnej núdze, ale aj znižovanie odvodového zaťaženia pracujúcich. Navrhnutý balíček je drahý a neadresný,“ upozorňuje Ďurana.

Ekonóm načrtol jeden z problémov reformy, a tým je podľa kritikov nedostatočná odborná diskusia. „Široká verejnosť od novej vlády očakávala, že jej sociálna politika bude transparentná, postavená na analýzach. Nastal opak, tradícia Sociálnych balíčkov bez ukotvenia pokračuje,“ rypol si odborník aj do špecialít predošlých vlád.

Viac o tom, čo si odborník myslí o Matovičovom balíku opatrení, sa dočítaš v tomto článku.

Najnovšie videá

Trendové videá