AKTUÁLNE: Matovičova vláda chce sprísňovať pokuty. Hrozí ti pokuta až 5 000 eur

  • Vláda dnes rokuje o sprísnení opatrení na spomalenie šírenia koronavírusu
  • Jedným z návrhov je zvýšenie pokuty za nedodržanie karantény po príchode z rizikovej krajiny
  • Pripravuje sa aj návrh zákona, ktorý by umožnil navrátilcom poslať SMS s upozornením
AktualneSIU
  • Vláda dnes rokuje o sprísnení opatrení na spomalenie šírenia koronavírusu
  • Jedným z návrhov je zvýšenie pokuty za nedodržanie karantény po príchode z rizikovej krajiny
  • Pripravuje sa aj návrh zákona, ktorý by umožnil navrátilcom poslať SMS s upozornením

Vláda dnes rozhodne o ďalších opatreniach, ktoré na Slovensku majú spomaliť šírenie koronavírusu. Jedným z opatrení je aj vyššia pokuta pre ľudí, ktorí sa vrátia z rizikovej krajiny a nedodržia päťdňovú karanténu. Doteraz bola pokuta za porušenie karantény 1 650 eur, po novom to bude až 5 000 eur.

Novinkou bude aj možnosť upozornenia cestovateľov z rizikových krajín. Na piatkovej tlačovej besede premiér Igor Matovič povedal, že by malo byť možné poslať SMS každému Slovákovi, ktorý prichádza z rizikovej krajiny domov. Nový zákon umožní získať dáta o cestovaní od mobilných operátorov a upozorniť tak navrátilcov na povinnosť karantény.

Hlavný hygienik Ján Mikas: Celonárodné opatrenia sa už zavádzať nebudú, možno zavrieme regióny

Žiadne osobné údaje

Poskytnuté dáta budú výlučne umožňovať identifikáciu užívateľov, ktorí sa pred svojím vstupom na územie slovenskej republiky nachádzali v štáte, ktorý je z hľadiska výskytu ochorenia OCVID-19 a epidemiologickej situácie charakterizovaný ako štát, ktorý nie je bezpečný,“ píše sa v dôvodovej správe k návrhu zákona.

Minister dopravy Andrej Doležal, ktorý návrh predkladal, tvrdí, že Úrad verejného zdravotníctva SR nebude dostávať na základe tejto legislatívy žiadne osobné údaje. Hovorí, že od operátorov dostane iba zoznam telefónnych čísel účastníkov, ktorí navštívili rizikovejšie krajiny a tie sa po určitej dobe zmažú.

Tento zoznam dodatočne porovná so zoznamom telefónnych čísel účastníkov, ktorí sa po návrate na Slovensko podľa pokynov nahlásia regionálnym úradom verejného zdravotníctva a identifikuje tak osoby, ktoré si po návrate do krajiny svoju nahlasovaciu povinnosť nesplnia.

Čísla sa budú mazať

V žiadnom prípade sa nejedná o osobné údaje, Úrad verejného zdravotníctva SR dostane len zoznam telefónnych čísel, ktoré sa nachádzali v červenej krajine a za isté časové obdobie prišli na Slovensko,“ povedal po pondelňajšom rokovaní kabinetu. Ako dodal, čísla majú byť po spracovaní zmazané a navyše má úrad raz ročne predkladať správu o nakladaní s týmito údajmi ústavnoprávnemu parlamentnému výboru.

O obidvoch návrhoch zákonov vláda rozhoduje dnes, cez parlament by oba zákony mali prejsť v skrátenom legislatívnom konaní.

 

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK