AKTUÁLNE: Milionár Haščák sa rozhodol pritvrdiť. Od štátu žiada ospravedlnenie alebo náhradu škody

  • Jaroslav Haščák žiada od štátu satisfakciu
  • Žiada ospravedlnenie alebo náhradu škody
  • Dôvodom je jeho väzba, ktorá bola podľa právnikov nezákonná a neopodstatnená
  • Výška prípadnej náhrady by podľa právnej kancelárie mohla byť až vo výške desiatok miliónov eur
AKTUALNE
SIU
  • Jaroslav Haščák žiada od štátu satisfakciu
  • Žiada ospravedlnenie alebo náhradu škody
  • Dôvodom je jeho väzba, ktorá bola podľa právnikov nezákonná a neopodstatnená
  • Výška prípadnej náhrady by podľa právnej kancelárie mohla byť až vo výške desiatok miliónov eur

Milionár Jaroslav Haščák sa rozhodol žiadať od štátu náhradu škody alebo ospravedlnenie. „Jaroslav Haščák sa rozhodol uplatniť si voči štátu nárok na náhradu škody, ktorá mu bola spôsobená nezákonným obvinením a následným väzobným stíhaním,“ píše v tlačovej správe advokát Peter Kubina. 

„Rozhodnutie odvolacieho senátu Najvyššieho súdu SR (7.1.2021), rozhodnutie Generálneho prokurátora SR z 31.8.2021, ako aj rozhodnutie dovolacieho senátu Najvyššieho súdu z 20.9.2021 jednoznačne konštatovali nezákonnosť a neopodstatnenosť vznesenia obvinenia a väzobného stíhania Jaroslava Haščáka,“ tvrdí advokát. 

O peniaze pritom bude žiadať len v prípade, že sa mu Ministerstvo spravodlivosti SR a Generálna prokuratúra SR neospravedlnia. Peniaze, ktoré mu prípadne zostanú, po odrátaní nákladov na právne služby, vraj venuje na dobročinné účely. 

V správe tiež vysvetľuje, že v najbližších týždňoch bude Ministerstvu spravodlivosti SR a Generálnej prokuratúre SR doručená žiadosť o predbežné prerokovanie nároku vrátane návrhu na ospravedlnenie sa Jaroslavovi Haščákovi. Ak ju budú akceptovať, náhradu škody žiadať nebudú.

Podľa tlačovej správy by sa mohla náhrada škody vyšplhať do výšky desiatok miliónov eur. „V prípade uplatnenia náhrady škody v peniazoch bude táto náhrada zahŕňať jednak priame náklady spojené s obhajobou a právnym zastupovaním Jaroslava Haščáka, ako aj stratu spojenú s tým, že klient nemohol, resp. musel prestať vykonávať svoju prácu v pozícii managing partnera investičnej skupiny Penta v dôsledku nezákonného obvinenia a väzobného stíhania,“ píše sa v tlačovej správe, pod ktorou je podpísaný advokát Peter Kubina. 

haščák súd penta
zdroj: SIU/Matej Krajčovič

Trestné stíhanie voči Haščákovi bolo zastavené už pred pár mesiacmi rozhodnutím generálneho prokurátora. Haščák bol podozrivý z korupcie, prania špinavých peňazí a následne vraj chcel ilavskej väznici darovať 50 až 100-tisíc eur. Pre finančníka prišla ešte 1. decembra 2020 NAKA, a to priamo do sídla Penty. 

Peter Kubina zastupoval v minulosti aj zadržaných vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), no aj rodičov Jána Kuciaka.

Zdroje: TS, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie