AKTUÁLNE: Vyšetrovatelia NAKA aj dočasný šéf inšpekcie idú na slobodu

  • Obvinení vyšetrovatelia NAKA idú na slobodu
  • Stále sú však stíhaní
aktualna sprava
  • Obvinení vyšetrovatelia NAKA idú na slobodu
  • Stále sú však stíhaní

Krajský súd v Bratislave prepustil obvinených vyšetrovateľov NAKA a dočasného šéfa policajnej inšpekcie Pavla Sch. z väzby na slobodu, pretože ich trestné stíhanie je neopodstatnené. Informoval o tom hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak.

Ján Č., Pavol Ď., Milan S. a Štefan M. sú stíhaní pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločin marenia spravodlivosti. Ján Č. a Pavol Ď., ktorí pracovali v rámci tímu Očistec na vyšetrovaní sledovaných trestných káuz, boli obvinení v súvislosti s vyšetrovaním trestných vecí zločineckej skupiny takáčovci. Údajne bránili členovi skupiny Martinovi Mikulcovi v roku 2020 v návrate na Slovensko zo zahraničia, čím chceli docieliť vznik dôvodu na jeho útekovú väzbu. V prípade Pavla Ď. sa tiež obvinenie týka údajnej manipulácie s výpoveďou svedka Csabu Dömötöra.

Ďalšie obvinenie celej štvorice policajtov je zase spojené so zámerom Národnej kriminálnej agentúry vyšetrovať aktivity takzvaného antitímu policajnej inšpekcie. Pre danú vec bol obvinený aj dočasný šéf Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR Peter Sch. Ten rovnako čelí obvineniu zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti.

Štvoricu vyšetrovateľov ako aj dočasného šéfa inšpekcie vzal do väzby v polovici septembra Okresný súd Bratislava III.

Neopodstatnené stíhanie?

Peter Kubina, ktorý zastupuje zadržaných vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), víta dnešné rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave o prepustení jeho klientov na slobodu. Kubina to uviedol pre agentúru SITA.

Podľa Kubinu súd potvrdil to, čo od prvej chvíle tvrdili, teda že trestné stíhanie vyšetrovateľov NAKA je neopodstatnené. „Už po rozhodnutí sudcu okresného súdu o väzbe som povedal, že jeho rozhodnutie o vzatí mojich klientov do väzby a ich trestné stíhanie ako celok nemôže prežiť prieskum skutočne nezávislého a nestranného sudcu. Som rád, že sa takí našli už na krajskom súde,“ zdôraznil právny zástupca vyšetrovateľov. Kubina dodal, že teraz očakáva nielen bezodkladné zastavenie trestného stíhania, ale aj ospravedlnenie od všetkých politikov, ktorí posledné týždne zneužívali mená vyšetrovateľov „na podnecovanie nenávisti a vlastné politické ciele“.

„Rozhodnutie krajského súdu je zadosťučinením pre všetkých, ktorí veria, že Slovensko je pripravené na očistný proces, akokoľvek náročné a nepríjemné to bude,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec, píše Denník N.

Zároveň dúfa, že títo muži budú pokračovať vo svojej práci. „Je to jasný dôkaz toho, že títo ľudia robili svoju prácu podľa najlepšieho svedomia a vedomia napriek tomu, že by si niektorí priali opak,“ povedal na margo konštatovania súdu, že trestné stíhanie je neopodstatnené.

Zdroje: SITA, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie