AKTUÁLNE: Na celom svete zomrelo na koronavírus vyše 200.000 ľudí

  • Aj podľa výpočtu tlačovej agentúry Reuters zomrelo v súvislosti s koronavírusom viac ako 200.000 ľudí
  • Vyše polovicu úmrtí zaznamenali dohromady v USA, Španielsku a Taliansku
  • Pre porovnanie, ročne zomrie na maláriu, jednu z najsmrtiacejších nákazlivých chorôb na svete, približne 400.000 ľudí
  • Počet úmrtí v britských nemocniciach presiahol 20-tisíc
  • Aj podľa výpočtu tlačovej agentúry Reuters zomrelo v súvislosti s koronavírusom viac ako 200.000 ľudí
  • Vyše polovicu úmrtí zaznamenali dohromady v USA, Španielsku a Taliansku
  • Pre porovnanie, ročne zomrie na maláriu, jednu z najsmrtiacejších nákazlivých chorôb na svete, približne 400.000 ľudí
  • Počet úmrtí v britských nemocniciach presiahol 20-tisíc

Na celom svete zomrelo na nový druh koronavírusu už vyše 200.000 ľudí. V sobotu to oznámili výskumníci z prestížnej americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa, ktorých citovala tlačová agentúra AP.

Aj podľa výpočtu tlačovej agentúry Reuters zomrelo v súvislosti s koronavírusom viac ako 200.000 ľudí, pričom sa očakáva, že počet potvrdených prípadov nákazy dosiahne v nasledujúcich dňoch tri milióny.

Vyše polovicu úmrtí zaznamenali dohromady v USA, Španielsku a Taliansku. Prvé úmrtie spájané s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom hlásili 10. januára v stredočínskom meste Wu-chan. Trvalo 91 dní, kým zomrelo prvých 100.000 ľudí, a iba ďalších 16 dní, kým počet úmrtí prekročil 200.000. Ukazujú to oficiálne správy od jednotlivých vlád, dodal Reuters.

Pre porovnanie, ročne zomrie na maláriu, jednu z najsmrtiacejších nákazlivých chorôb na svete, približne 400.000 ľudí.

zdroj: TASR

Počet úmrtí v britských nemocniciach presiahol 20-tisíc

Počet obetí nového koronavírusu v britských nemocniciach presiahol 20-tisíc. Spojené kráľovstvo je tak už piatou krajinou na svete, ktorá prekročila tento tragický míľnik. Britská vláda v sobotu oznámila, že v nemocniciach za ostatný deň zomrelo 813 ľudí s ochorením COVID-19, čím sa počet úmrtí vyšplhal na 20 319. Toto číslo pritom nezahŕňa úmrtia v opatrovateľských domovoch, kde sa zrejme počet mŕtvych pohybuje v tisícoch.

Británia je štvrtým európskym štátom, po Taliansku, Španielsku a Francúzsku, ktorého počet obetí koronavírusu presiahol 20-tisíc. Smutné prvenstvo majú Spojené štáty americké s viac ako 50-tisíc úmrtiami.

Objavujú sa náznaky, že pandémia koronavírusu v Spojenom kráľovstve dosahuje vrchol, keďže počet ľudí hospitalizovaných s COVID-19 klesá. Vláda však tvrdí, že je ešte príliš skoro na zmiernenie obmedzenia pohybu ľudí a ďalších opatrení, ktoré platia od 23. marca a trvať by mali do 7. mája. Napriek tomu plánujú niektoré podniky otvoriť s tým, že zavedú opatrenia sociálneho odstupu. Niekoľkí výrobcovia áut plánujú v máji obnoviť výrobu.

Rusko: Počet prípadov nákazy koronavírusom presiahol 74.000

Počet prípadov nákazy novým koronavírusom v Rusku stúpol za posledných 24 hodín o 5966 na 74.588, informovalo v sobotu tamojšie krízové centrum. Podľa neho však miera rastu nepresahuje desať percent štvrtý deň po sebe.

Za posledných 24 hodín podľahlo v krajine ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2, 66 pacientov, čím sa celkový počet obetí zvýšil na 681.

Z 5966 nových pacientov nemalo 2915 (48,9 percenta) žiadne príznaky. Z nemocníc prepustili 682 uzdravených ľudí. Celkovo sa tak z nákazy zotavilo 6250 ľudí, dodalo krízové centrum.

skúmavky doktor
zdroj: TASR

V Česku je celkovo 7333 infikovaných koronavírusom, v sobotu pribudli 4 mŕtvi

V Česku pribudlo v sobotu presne 60 prípadov ľudí, ktorí sa nakazili novým druhom koronavírusu. Celkovo ich je už 7333, uviedlo podvečer ministerstvo zdravotníctva. Obetí na životoch je v krajine 218, od piatka pribudli štyri. Informoval o tom český spravodajský portál Novinky.cz.

Z ochorenia COVID-19 spôsobovaného koronavírusom sa vyliečilo 2453 ľudí. V Prahe bola v sobotu popoludní už naplnená kapacita odberov pre štúdiu kolektívnej imunity voči ochoreniu COVID-19 v Česku aj u dospelých vo veku 18 až 39 rokov. V sobotu už dopoludnia bola naplnená kapacita u dospelých osôb v kategórii 40 až 59 rokov a v kategórii 60 až 89 rokov. Testovať sa teda budú v nasledujúcich dňoch iba deti.

Záujem ľudí-dobrovoľníkov o testovanie kolektívnej imunity na COVID-19 je v Česku veľký. Testy sa konajú okrem Prahy aj v Brne, v severočeskom meste Litoměřice a tiež v Olomouckom kraji, konkrétne v mestách Uničov, Olomouc a Litovel.

Otestovaných má byť v ČR celkovo 27.000 ľudí. Štúdia má ukázať, aký podiel obyvateľov rôznych regiónov už má proti koronavírusu protilátky a získal prípadne imunitu. Značný počet ľudí infikovaných koronavírusom totiž nemá žiadne alebo má len mierne príznaky. A preto vládnu aj obavy, že by mohli neúmyselne prenášať vírus na ostatných.

Výsledky by mali byť známe začiatkom mája. Naznačia i to, ako by sa ochorenie COVID-19 mohlo v krajine ďalej šíriť. Poslúžiť majú aj ako podklad pre rozhodovanie o opatreniach na zmiernenie dôsledkov ochorenia.

zdroj: tasr, sita

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech