AKTUÁLNE: Na očkovanie nemusíš čakať tri mesiace po prekonaní ochorenia COVID-19, stačí 14 dní

  • Ministerstvo zdravotníctva SR informovalo, že na očkovanie môže ísť ktokoľvek už po 14 dňoch od prekonania infekcie COVID-19
  • Pôvodne bolo verejnosti avizované, že je potrebné počkať až 90 dní
Očkovanie, Heger
TASR/Martin Baumann, TASR/Robert Michael/dpa via AP
  • Ministerstvo zdravotníctva SR informovalo, že na očkovanie môže ísť ktokoľvek už po 14 dňoch od prekonania infekcie COVID-19
  • Pôvodne bolo verejnosti avizované, že je potrebné počkať až 90 dní

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky informovalo, že sa na očkovanie môžu prihlásiť aj ľudia 14 dní od prekonania COVIDu. Počiatočné stanovisko, ktoré ľuďom odporúčalo prihlásiť sa na očkovanie až 90 dní po prekonaní ochorenia rátalo s nedostatkom vakcín, ktorého sa dnes už nemusíme obávať.

Doteraz sme väčšinou uvádzali, že prihlásiť na očkovanie sa môžete až po 90 dňoch od prekonania COVIDu. Táto hranica bola stanovená preto, lebo do 90 dní od prekonania COVIDu je pravdepodobné, že sú ešte v tele protilátky. V čase, keď bolo vakcín veľmi málo, bolo efektívnejšie prenechať ich tým, ktorí nemajú v tele žiadne protilátky, objasňuje ministerstvo na sociálnej sieti.

7 dní bez príznakov

Na očkovanie sa môže prihlásiť každý, kto prekonal ochorenie a posledných 7 dní neevidoval žiadne príznaky. Pacienti s asymptomatickým priebehom sa môžu prihlásiť až o týždeň skôr, a to už 7 dní od prekonania ochorenia. Na základe dostupných klinických štúdií neexistujú dôkazy o bezpečnostných obavách z očkovania osôb, ktoré prekonali Covid-19, alebo majú prítomné protilátky.

Podľa slov ministerstva neexistujú dôkazy, že by ľudia po prekonaní ochorenia museli čakať 90 dní, a teda až 3 mesiace, počas ktorým by mali mať v krvi dostatočnú hladinu protilátok proti tomuto ochoreniu. Vakcinácia by nemala mať žiaden negatívny zdravotný dopad na týchto ľudí. Ak ste teda nedávno prekonali COVIDu, stále platí, že sa nemusíte ponáhľať, ale nemusíte ani striktne čakať tri mesiace. Môžete sa po jednom alebo dvoch týždňoch prihlásiť do Čakárne,“ dopĺňajú.

Po očkovaní aktívne cvič

Vedci z Glasgow Caledonian University prišli s novou štúdiou, ktorá zistila, že je o 50 % pravdepodobnejšie, že aktívni ľudia budú mať po očkovaní vyššie protilátky oproti fyzicky neaktívnym ľudom.

NOVÁ ŠTÚDIA: Táto činnosť zvyšuje účinnosť vakcíny proti COVID-19 až o 50 %

Ako WE Forum uvádza, výskum tiež ukázal, že 30 minút aktivity počas každého dňa v týždni znižuje riziko ochorenia a úmrtia na infekčné choroby až o 37 %. Podľa autora štúdie, profesora Sebastiena Chastina, predstavujú tieto zistenia dôležité dôsledky pre budúce pandemické aktivity.

Aj napriek tomu, že spolu s vakcínami prišla nádej, úmrtia a prípady koronavírusu stále pribúdajú na celom svete.

Pri pokuse o získanie kolektívnej imunity, je podľa WE Forum najpravdepodobnejším scenárom najbližších rokov to, že COVID-19 bude podobný iným infekčným chorobám. Teda budeme ho vnímať ako napríklad chrípku, pričom stále sa budeme musieť chrániť.

Zdroje: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva SR, Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech