AKTUÁLNE: Na Slovensku a v Česku máme vlastného mutanta koronavírusu. V testoch sa tvári ako britský variant

  • Na Slovensku a v Česku má vyčíňať ďalší variant mutácie koronavírusu
  • Výskyt variantu B.1.258 potvrdila slovenská štúdia
  • Počas klinického testovania bol pravdepodobne identifikovaný nesprávne
  • Podobá sa na britský variant
koronavírus pod mikroskopom
TASR/NIAID-RML via AP
  • Na Slovensku a v Česku má vyčíňať ďalší variant mutácie koronavírusu
  • Výskyt variantu B.1.258 potvrdila slovenská štúdia
  • Počas klinického testovania bol pravdepodobne identifikovaný nesprávne
  • Podobá sa na britský variant

V Česku a na Slovensku bol spozorovaný nový variant mutácie koronavírusu. Treba upozorniť na to, že v Česku ani na Slovensku tento variant koronavírusu nevznikol, no práve my sa „hrdíme“ jeho vysokým výskytom. Štúdia vychádzajú z analýzy vzoriek z jesene. Zoznám sa, nesie názov B.1.258.

Podľa predbežných informácií sa medzi ľudmi dokáže šíriť rýchlejšie. Zatiaľ bol potvrdený aj v niektorých ďalších krajinách Európy, konkrétnejšie vo Švédsku, Poľsku, Nemecku, Holandsku, Dánsku či na Islande. Ako informuje portál Thailand Medical News, malo by ísť o infekčnejšiu formu mutácie. 

Na Slovensku bol tento druh vírusu v klinickom testovaní identifikovaný ako britský variant. Vedci však upozorňujú, že sa pravdepodobne jedná o úplne iný druh mutácie koronavírusu. Variant B.1.258. Predbežné informácie naznačujú, že daný variant vznikol nezávisle od variantu B.1.1.7. Najskoršie vzorky tohto variantu boli pozorované vo Švajčiarsku a Veľkej Británii už v auguste 2020. 

Variant z Južnej Afriky je nočná mora vedcov, na účinnosti AstraZenecy sa ukazuje, že oprávnene. Čo o ňom vlastne vieme?

Denník N už v januári priniesol informáciu o tom, že počas testovania v Trenčíne si mohli britský variant zameniť práve s variantom B.1.258. Biochemik Nosek sa vtedy vyjadril nasledovne: „Keďže nesekvenovali genóm vírusu, myslíme si, že sa pomýlili. Podľa nás mohlo ísť aj o variant B.1.258, ktorý sa na ten britský podobá“.

V novom variante sa spája viacero mutácií. Vedci varujú, že asociácia mutácií vo variante B.1.258 so zvýšenou virulenciou je spojená s vysokou prevalenciou v niekoľkých krajinách. Jedná sa najmä o Českú republiku, ktorá v súčasnosti hlási jednu z najvyšších incidencií nových prípadov v pomere na 100 000 obyvateľov.  

Virológ Boris Klempa sa však pre denník SME vyjadril, že na Slovensku už variant B.1.258 nedominuje. Vytlačil ho ten britský. Variant B.1.258 mal u nás najväčšie zastúpenie najmä na jeseň 2020, najrozšírenejší bol na Západnom Slovensku. 

Varianty môžu byť zmesou viacerých mutácií

Boris Klempa dnes u Braňa Závodského ozrejmil, v čom sú si nové varianty koronavírusu podobné. „Nové varianty majú niečo spoločné, nahromadilo sa v nich viacero mutácií, nie je to len o jednej konkrétnej mutácii. Veľmi selektívne prišlo k nahromadeniu týchto mutácií práve v tom géne, ktorý kóduje výčnelky z povrchu vírusu, to je ten takzvaný spike proteín“. 

Varianty majú niektoré mutácie spoločné, v iných sa líšia. Predpokladá sa však, že všetky tieto varianty sú infekčnejšie a rýchlejšie sa šíria. 

Zdroje: Thailand Medical News, Virological, Denník N, SME

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK