Na Slovensku sa objavil nový variant koronavírusu. Potvrdený bol už v troch vzorkách

  • Na Slovensko dorazil nový variant
  • Potvrdil sa už u 3 ľudí
  • ECDC zariadilo variant medzi varianty záujmu
koronavirus, pandemia
TASR/AP/Liselotte Sabroe/ Scanpix
  • Na Slovensko dorazil nový variant
  • Potvrdil sa už u 3 ľudí
  • ECDC zariadilo variant medzi varianty záujmu

Ako informoval Denník N, na Slovensku zaznamenali variant koronavírusu B.1.621, ktorý bol prvýkrát detegovaný v Kolumbii. Potvrdený bol u 3 ľudí, ktorí však pochádzajú z jednej rodiny. 

Ako uviedol Ján Mikas, žiadna z nakazených osôb zatiaľ nebola očkovaná a nemá ani cestovateľskú anamnézu. Pravdepodobne teda prišli do kontaktu s niekým, kto na nich tento variant preniesol. Infikované osoby skončili v domácej karanténe. 

Covid19
zdroj: Unsplash/CDC

 „Identifikovali sme tri prípady ako tzv. kolumbijský variant, teda odborne variant B.1.621, na základe bioinformatických analýz vykonaných našimi partnermi z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave,” uviedol virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

Variant B.1.621 bol potvrdený u členov jednej rodiny. „Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva nezistil epidemiologickým vyšetrovaním u osôb cestovateľskú anamnézu. Rodina uviedla ako úzky kontakt ďalších troch ľudí. Žiadna z osôb nebola zaočkovaná proti COVID-19. Všetky potrebné protiepidemické opatrenia boli zabezpečené. Osoby sa okamžite po výskyte príznakov vzájomne kontaktovali, dobrovoľne nastúpili do domácej karantény a následne podstúpili testovanie na COVID-19,” povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas s tým, že aj v čase uvoľňovania opatrení a letných dovoleniek sú obozretnosť a dodržiavanie nastavených preventívnych pravidiel v rámci krajiny i po príchode do nej mimoriadne dôležité.

Až päť mutácií Spike proteínu 

„Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb má variant B.1.621 zaradený medzi takzvané varianty záujmu (variants of interest, VOI). Má nahromadených viacero významných mutácií v Spike proteíne, vrátane E484K, N501Y či P681H, nachádzajúcich sa v iných nebezpečných variantoch,” vysvetlil Boris Klempa.

Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) uvádza, že vírus má až päť mutácií Spike proteínu medzi, ktoré patria aj mutácie E484K a N501Y. ECDC uvádza, že má dôkazy o zvýšenom prenose aj vplyve na imunitu pri variante B.1.621. 

Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC)  práve mutácia spike proteínu označovaná ako E484K, prezývaná ako „Eek“, môže ovplyvniť neutralizáciu niektorými protilátkami.

zdroj: Unsplash/CDCUnsplash/Fusion Medical

Takýmto spôsobom sa môže vírus čiastočne vyhnúť imunite, ktorú si vybudujeme pri prekonaní koronavírusu iných variantov alebo vakcínami. Ďalšou obavou je, že by sa mohol ďalej vyvíjať. Mutácia N501Y spôsobuje, že je vírus nákazlivejší a ľahšie sa šíri.

Svetová zdravotnícka organizácia tomuto variantu ešte nepridelila označenie písmenom gréckej abecedy. „Vo viacerých regiónoch Kolumbie sa tento variant veľmi rýchlo rozšíril a začal dominovať, a to aj v oblastiach, kde už bola vysoká úroveň premorenia. Preto sa predpokladá jeho výrazný epidemiologický význam. Momentálne už pribúdajú prípady tohto variantu aj v USA a v Španielsku, potvrdený bol už aj v ďalších európskych krajinách, ako je Dánsko, Nemecko, Holandsko. Ide o krajiny ktoré veľa sekvenujú, takže skutočný rozsah môže byť väčší,” dodal Boris Klempa.

Zdroje: Denník N, ECDC, CDC, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá