AKTUÁLNE: Na Slovensku už prevláda delta variant, do konca júla bol identifikovaný v takmer 300 prípadoch

  • Na Slovensku už dominuje Delta variant pandemického SARS-CoV-2 vírusu
  • Vyplýva to z posledných dvoch júlových sérií sekvenovania pozitívnych vzoriek
AKTUALNE, AKTUALNA SPRAVA, DOMOV STARTITUP
SIU
  • Na Slovensku už dominuje Delta variant pandemického SARS-CoV-2 vírusu
  • Vyplýva to z posledných dvoch júlových sérií sekvenovania pozitívnych vzoriek

Dominancia variantu delta pandemického SARS-COV-2 vírusu vyplýva z posledných dvoch júlových sérií sekvenovania pozitívnych vzoriek. Ako v utorok informoval Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ), od spustenia sekvenovania do konca júla bol variant delta identifikovaný celkovo v 293 prípadoch, v jednom prípade išlo o delta variant s ďalšou špecifickou mutáciou.

Prvý laboratórne potvrdený prípad delta variantu COVID-19 bol zaznamenaný v júni, kedy mal na Slovensku jednoznačnú prevahu ešte variant alfa. Podiel pozitívnych vzoriek s delta variantom postupne narastal v priebehu júla a koncom mesiaca už dominoval. Vzhľadom na vysokú infekčnosť delta variantu išlo podľa úradu o očakávaný jav, ktorý priebežne potvrdzovali aj výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek. Informuje o tom SITA.

koronavirus, pandemia
zdroj: TASR/František Iván

Množstvo pozitívnych vzoriek

V prvých dvoch júlových týždňoch ešte alfa variant výrazne dominoval, vo vzorkách sekvenovaných 22. júla už mal prevahu delta variant. Zo 181 úspešne sekvenovaných vzoriek bol delta variant potvrdený v 112 prípadoch, alfa variant v 66 a zvyšok tvorili iné varianty.

„Vo vzorkách sekvenovaných o päť dní neskôr bol delta variant potvrdený už v 75 prípadoch, z toho u jednej vzorky sa potvrdil aj delta variant nesúci navyše ďalšiu špecifickú mutáciu. Alfa variant bol potvrdený v 12 prípadoch,“  uviedla laboratórna diagnostička a molekulárna biologička na ÚVZ Anna Kaliňáková s tým, že na sekvenovanie bolo určených 96 vzoriek, z toho úspešne sekvenovaných bolo 87. Vzorky sekvenované v závere júla teda potvrdili dominantné postavenie delta variantu.

Si za to, aby bolo očkovanie proti koronavírusu povinné?

Na sekvenovaní vzoriek spolupracujú laboratóriá ÚVZ, Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. Od 1. do 31. júla sa na Slovensku pomocou PCR testovania identifikovalo 1 045 pozitívnych vzoriek. Na sekvenovanie bolo postúpených 672, čo je približne 64 % zo všetkých pozitívnych vzoriek. Pri počte 625 úspešne sekvenovaných vzoriek je ich podiel 60 % zo všetkých pozitívnych vzoriek.

Na žiadosť hlavného hygienika SR Jána Mikasa vykonávajú laboratóriá sekvenáciu všetkých pozitívnych vzoriek na SARS-CoV-2 s hodnotou Ct 25 a nižšou, keďže Ct hodnoty vyššie ako 25 výrazne znižujú úspešnosť sekvenácie.

„Očkované osoby sú chránené pred život ohrozujúcimi stavmi. Vzhľadom na rýchlosť šírenia delta variantu môže na význame naberať komunitné šírenie medzi neočkovanými osobami,“ dodal hlavný hygienik Ján Mikas.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech