AKTUÁLNE: Na Slovensku začala tretia vlna koronavírusu. Väčšina nakazených nebola očkovaná

  • Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo prítomnosť tretej vlny
  • Záchranou môže byť podľa nich iba očkovanie
AKTUALNE, AKTUALNA SPRAVA, DOMOV STARTITUP
  • Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo prítomnosť tretej vlny
  • Záchranou môže byť podľa nich iba očkovanie

Tretia vlna epidémie koronavírusu na seba nenechala dlho čakať ani na Slovensku. Podľa ministerstva zdravotníctva sa už začala.

Najmä nezaočkovaní

„Reprodukčné číslo je na Slovensku už tretí týždeň po sebe nad svojou kritickou hodnotou jedna. Otvorene teda môžeme skonštatovať, že na Slovensku sa už začala tretia epidemická vlna,“ uviedol epidemiológ z Inštitútu zdravotných analýz Martin Pavelka.

Tretia vlna je podľa rezortu epidémiou nezaočkovaného obyvateľstva.

Táto vlna bude poháňaná infekčnejším delta variantom koronavírusu, ktorý sa šíri výrazne rýchlejšie ako predchádzajúce mutácie. Očkovanie však predstavuje účinnú ochranu aj pri tomto variante.

76 % nových prípadov za posledné dva týždne bolo medzi nezaočkovanými osobami. Vďaka očkovaniu sa z ochorenia Covid-19 stala preventabilná choroba, informuje Ministertsvo zdravotníctva.

 

Ministerstvo aktívne pracuje na zvýšení zaočkovanosti

Rezort zdravotníctva vraj nenecháva nič na náhodu a priebežne sa na 3. vlnu pripravuje.
 
„Nemocnice sú vďaka plánu reprofilizácie pripravené v prípade potreby prispôsobiť svoje kapacity pre pacientov s COVID-19, ministerstvo aktívne pracuje na zvýšení zaočkovanosti obyvateľstva – vytvorili sme viaceré možnosti vakcinácie – očkuje sa vo vakcinačných centrách v nemocniciach, vo veľkokapacitných očkovacích centrách, vo firmách, mobilnými očkovacími tímami či v ambulanciách lekárov,“ uvádzajú na svojom webe. 
 
Očkovanie
zdroj: tasr/AP Photo/Armando Franca
 

Príležitosti sa postupne zatvárajú

SITA v súvislosti s novým delta variantom uvádza, že sa prejavuje ťažším priebehom ochorenia COVID-19 a ten nastáva už aj v nižších vekových kategóriách. V porovnaní s predošlým Alfa variantom, ktorý bol prvýkrát detekovaný vo Veľkej Británii, sa riziko ťažkého priebehu spojeného s hospitalizáciou zvyšuje zhruba dvakrát.
 
„Okno príležitosti sa teda postupne zatvára a teraz je posledná šanca stihnúť sa kompletne zaočkovať ešte pred tým, kým sa tretia vlna môže dostať do vysokých čísiel,“ cituje SITA hovorkyňu rezortu zdravotníctva Zuzanu Eliášovú. Tá ďalej dodáva, že každá osoba, ktorá nie je očkovaná si automaticky vyberá nakazenie vírusom. 
 
„Vyberá si tak nebezpečnú možnosť, ktorej následkami môžu byť dlhodobé zdravotné komplikácie, ale aj smrť. Naproti tomu je očkovanie vysoko bezpečné a vysoko účinné. Vyberme si život a neriskujme svoje vlastné zdravie a zdravie našich najbližších,“ vyzýva podľa SITA Eliášová.
 
Očkovanie
zdroj: tasr/AP Photo/Alvaro Barrientos
Zdroje: Ministerstvo zdravotníctva, health.gov.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech