AKTUÁLNE: Najvyšší súd rozhodol, že Rudolf Kusý zostáva na slobode

  • Rudolf Kusý čelí obvineniu z korupcie
  • Podľa neho mal od developera vypýtať 150-tisícový úplatok
  • Súd dnes rozhodne o tom, či exstarosta ostane na slobode
Kusý, Nové Mesto, obvinený
Exstarosta Nového Mesta Rudolf Kusý na Najvyššom súde, SIU/Barbora Plávalová
  • Rudolf Kusý čelí obvineniu z korupcie
  • Podľa neho mal od developera vypýtať 150-tisícový úplatok
  • Súd dnes rozhodne o tom, či exstarosta ostane na slobode

Na Najvyššom súde pokračuje súd s exstarostom Nového Mesta. Senát Najvyššieho súdu od 13. hodiny rozhodoval o tom, či bude Rudolf Kusý stíhaný na slobode alebo väzobne. 

13:40 Pokiaľ ide o samotný dôvod väzby a to kolúzne správanie sa, súd konštatuje, že takéto správanie nebolo zaznamenané. „Príde nám skutočne nereálne, aby tam obvinený išiel a nejakým spôsobom ovplyvňoval svojich bývalých podriadených,” hovorí sudkyňa k možnému ovplyvňovaniu svedkov.

13:35 Najvyšší súd konštatuje, že skutok sa stal a je trestným činnom.

13:32 Najvyšší súd rozhodol, že Rudolf Kusý bude stíhaný na slobode

13:28 Sudkyňa prerušila verejné zasadnutie na 10 minút.

13:26 Rudolf Kusý prehovoril k súdu. „Vážený súd, chcem sa ospravedlniť, ak by som sa rozkašľal,” hovorí na úvod svojej reči s tým, že prekonal covid. „Cítim sa byť nevinný o žiadny úplatok som rozhodne nežiadal, pokiaľ ide o väzobné dôvody nemám možnosť vstúpiť do kancelárie žiadnym spôsobom. Niet pre mňa žiadna možnosť, ako by som mohol do budovy vstúpiť, vzhľadom na to, že dnes bolo zvolené nové vedenie. Nikoho ovplyvňovať nechcem a postoj úradu bol, myslím, dobre ukázaný pred pár dňami, keď o mne vymazal akúkoľvek zmienku. Pokiaľ ide o osoby mimo úradu nemám v zaujme sa s nimi stretávať,”  povedal pred súdom Kusý s tým, že ho vymazali aj zo stránky Nového Mesta. 

13:20 Advokátka Rudolfa Kusého Eva Mišíková navrhuje sťažnosť prokurátora zamietnuť. „Z úradného záznamu nevyplýva, že by Kusý plánoval vyvinúť akúkoľvek aktivitu smerujúci k diskreditácii svedkov.” S jej návrhom sa stotožňuje aj Kusého druhý advokát Rudolf Cádra.

13:15 Prokurátor navrhuje väzbu vzhľadom na to, že Kusý má prístup do kancelárie a mohol by manipulovať s dôkazným materiálom.

13:00 Rozhodovanie o väzbe pre Rudolfa Kusého začalo.

 

Nominant koalície strán Sme rodina, KDH, Za ľudí, Dobrá voľba a Umiernení čelí závažnému obvineniu zo strany elitných vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry. Podľa obvinenia si totiž cez sprostredkovateľa vypýtal od developera F-Luxus 150-tisícový úplatok za podpísanie územného rozhodnutia.

Exstarosta, ktorý sa v minulosti pasoval za bojovníka proti divokým developerom, svoje obvinenie považuje za „odporné“. Nepochopiteľné na celej kauze je hlavne to, že inkriminovaný projekt výstavby dvoch bytoviek na Kramároch, za ktorý mal Kusý peniaze pýtať, predtým sám odsudzoval a v boji proti developerovi sa dokonca angažoval aj po boku aktivistov.

Rýchly spád

Policajti Národnej kriminálnej agentúry zadržali Rudolfa Kusého 16. novembra v rámci protikorupčnej akcie s názvom Development. Tri noci strávil v cele policajného zaistenia. Sudkyňa špecializovaného trestného súdu rozhodla o tom, že exstarosta bude stíhaný na slobode. Krátko nato sa vzdal svojej funkcie v Novom Meste. Kusý bol však zvolený aj za župného poslanca, ktorého mandátu sa zatiaľ nevzdal.

Projekt, za ktorý si mal Kusý podľa obvinenia úplatok vypýtať vznikne na bratislavských Kramároch. V kauze išlo o to, že občania sa už v tak dosť zastavaných Kramároch búrili proti ďalšej výstavbe. Developer F-Luxus chcel totiž na mieste postaviť dve bytovky, jednu 5-podlažnú a druhú 7-podlažnú.

21un2018_Zrusenie_Zapasu_Slovan_Slavia_Superpohar_TK_2533540
zdroj: TASR/Martin Baumann

Kusý vo videu z leta ohlasoval akúsi win-win situáciu, podľa jeho slov sa mu totiž s developerom nakoniec podarilo dohodnúť tak, že namiesto jednej z bytoviek by mohla vzniknúť škôlka. S takýmto riešením boli spokojní aj aktivisti.

Háčik bol však v tom, že mestská časť si mala od developera pozemok kúpiť za viac ako milión eur a ďalšie dva by investovali do samotnej výstavby. To sa nepozdávalo niektorým mestským poslancom, ktorí mali tento zámer schváliť. „Bolo to celé divné, starosta, obyvatelia, úrad, skrátka všetci na nás tlačili,“ spomína Martin Vlačiky.

Projekt mal všetky povolenia od mesta. Za územné rozhodnutie, ktoré napokon Kusý podpísal, si mal podľa uznesenia o väzbe vypýtať 150-tisíc eur, ďalších 70 pritom mala zinkasovať sprostredkovateľka, ktorá má obvinenie dočasne odložené. 

Zdroj: skolkaprekramare.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá