NCZI poslalo Covid passy zosnulým Slovákom, ich rodiny sú v šoku

  • Národné centrum zdravotníckych informácií poslalo SMS s Covid pasom zosnulým ľuďom
  • S touto nepríjemnou správou prišlo Občianske združenie Skutočné obete, ktoré združuje pozostalých
covid pas koronavírus covid-19 eú
TASR/AP
  • Národné centrum zdravotníckych informácií poslalo SMS s Covid pasom zosnulým ľuďom
  • S touto nepríjemnou správou prišlo Občianske združenie Skutočné obete, ktoré združuje pozostalých

Nie je to tak dávno, čo nám začali prichádzať SMS správy s Covid passmi. NCZI však tieto správy poslalo aj osobám, ktoré koronavírusu podľahli.

COVID-19 PASS slúži na vyžiadanie Digitálneho COVID preukazu EÚ o vakcinácii, prekonaní ochorenia alebo vykonaní testu. Všetko by bolo úplne v poriadku, keby medzi príjemcami týchto passov neboli aj zosnulí.

„Keď mi prišla SMS s osobným číslom na meno mamy, ktorá zomrela počas vrcholiacej druhej vlny pandémie, myslela som, že zle vidím. Ostala som nepríjemne prekvapená,“ vraví Lucia Ďurajková, dcéra jednej z obetí Covid-19.

S touto nepríjemnou správou prišlo Občianske združenie Skutočné obete, ktoré združuje pozostalých. Takýchto skúseností eviduje OZ omnoho viac.

Covid passy obdržali aj rodiny, ktoré stratili svojho blízkeho pred viac ako 6 mesiacmi. OZ združenie sa snažilo skontaktovať s NCZI, no centrum na otázky do dnešného dňa nezareagovalo.

koronavirus, pandemia
zdroj: TASR/AP/Omar Marques

Verejne žiadame NCZI, aby si dalo do poriadku svoje databázy. Pýtame sa, súobete Covidu-19 vedené v evidencii NCZI stále ako žijúce osoby? Ako je to možné? Považujeme za absurdné, že inštitúcia, ktorá denne zverejňuje počty zosnulých na koronavírus, posiela traumatizovaným rodinám osobné Covid passy mŕtvych s výzvou na ich uchovanie, a to aj mesiace po ich tragickej smrti,“ povedala Lenka Straková z OZ Skutočné obete.

Podľa OZ Skutočné obete je na mieste očistenie databázy od zosnulých obetí. Chýbať by však nemalo ani verejné ospravedlnenie. 

Zdroj: TS/OZ Skutočné obete

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá