AKTUÁLNE: Nový mutant koronavírusu z Anglicka je už na Slovensku, hlási minister Krajčí

  • V Rakúsku sa novým „mutantom“ nakazili dvaja chlapci
  • Jeden má 9, druhý 10 rokov
  • Prípady potvrdili už aj na Slovensku
antigénový test plošné testovanie
TASR/Roman Hanc
  • V Rakúsku sa novým „mutantom“ nakazili dvaja chlapci
  • Jeden má 9, druhý 10 rokov
  • Prípady potvrdili už aj na Slovensku

V Rakúsku už majú nový zmutovaný koronavírus. Kurier informuje, že medzi prípadmi, u ktorých zaznamenali nový variant, sú aj dvaja Slováci vo veku 9 a 10 rokov. Minister Krajčí neskôr potvrdil, že už aj na Slovensku máme novú variantu.

„Ešte medzi sviatkami Intervenčné tímy Ministerstva zdravotníctva v spolupráci so Zdravými regiónmi poskytli Biomedicínskemu centru SAV prvé vzorky na sekvenovanie vírusu SARS-CoV-2 na nový variant koronavírusu B.1.1.7. Už v prvých vzorkách z okresu Michalovce sa podarilo tímu Borisa Klempu (Kristína Boršová, Viktória Čabanová) v spolupráci s Prirodovedeckou fakultou (Jozef Nosek) a Fakultou matematiky, fyziky a informatiky UK (Broňa Brejová a Tomáš Vinař) identifikovať tzv. anglický kmeň,“ píše minister na sociálnej sieti.

NOVÝ VARIANT KMEŇA KORONAVÍRUSU ŠÍRIACI SA Z JUŽNÝCH OBLASTÍ ANGLICKA JE POTRVDENÝ UŽ AJ NA SLOVENSKU Ešte medzi…

Posted by Marek Krajčí on Monday, 4 January 2021

„Podľa údajov z ECDC (Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu ochorení) má uvedený kmeň o 70 % vyššiu schopnosť šírenia, vyššie reprodukčné číslo Rt o približne 0,4 ako pôvodný vírus, u pacientov je potenciálne vyššia virálna nálož. A čo je dôležité, jeho šírenie je častejšie u ľudí do 60 rokov a intenzívne medzi deťmi. Klinické príznaky a smrtnosť ochorenia nového variantu sú v porovnaní s pôvodným vírusom nezmenené,“ dodáva.

Čo je zač

Nový druh koronavírusu má schopnosť šíriť sa rýchlejšie vďaka trom faktorom. Veľmi rýchlo dokáže nahradiť staré druhy vírusu, obsahuje rôzne mutácie, ktoré ovplyvňujú dôležité časti vírusu a niektoré z nových mutácií preukázali zvýšenie schopnosti vírusu infikovať bunky. 

 
 

Nový mutant nie je infekčnejší o vyše 70 %, ako tvrdili prvé odhady. Vedci už majú nové číslo

O novej mutácii sa vedelo už v septembri a už v novembri bola novým druhom nakazená štvrtina pozitívnych v Londýne. Počas decembra sa mutácia preukázala v dvoch tretinách prípadov. 

Podľa počiatočnej analýzy sa v mutácii objavilo 17 výrazných zmien. Odborníci tvrdia, že mutácia sa prvýkrát objavila u pacienta s oslabenou imunitou, ktorý nebol schopný vírus prekonať. Jeho organizmus sa stal živnou pôdou pre vývin mutácie. 

Zdroj: Kurier

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech