AKTUÁLNE: Očkovanie alebo test aj dvakrát do týždňa. V USA chcú zaočkovať všetkých federálnych zamestnancov

  • Prezident Joe Biden oznámil rozhodnutie povinnej vakcinácie federálnych zamestnancov
  • Zamestnanci si budú môcť vybrať medzi vakcináciou alebo neustálym testovaním
  • Podobný krok už predtým oznámilo ministerstvo pre záležitosti veteránov
  • Povinné očkovanie zamestnancov už ohlásili aj niektoré súkromné spoločnosti ako Google alebo Facebook
Biden vakcína
SITA/AP, Mark Lennihan, Matt Rourke
  • Prezident Joe Biden oznámil rozhodnutie povinnej vakcinácie federálnych zamestnancov
  • Zamestnanci si budú môcť vybrať medzi vakcináciou alebo neustálym testovaním
  • Podobný krok už predtým oznámilo ministerstvo pre záležitosti veteránov
  • Povinné očkovanie zamestnancov už ohlásili aj niektoré súkromné spoločnosti ako Google alebo Facebook

Americký prezident Joe Biden vo štvrtok oznámil rozhodnutie povinnej vakcinácie federálnych zamestnancov a aj pre všetkých zmluvných partnerov. „Práve teraz sa potrebujeme porozprávať. Pretože v krajine je veľa strachu a dezinformácií, a musíme to preťať – faktami, vedou a pravdou,“  uviedol Biden.

Joe Biden obvinil Vladimira Putina zo zjavného porušenia zvrchovanosti USA. Prvýkrát spomenul vojnu

Kto sa nebude chcieť zaočkovať, čaká ho pravidelné testovanie raz do týždňa v niektorých prípadoch dokonca dvakrát do týždňa. Spolu s povinným očkovaním bude platiť aj povinnosť dištancu a nosenia rúška vo vnútorných priestoroch federálnych budov pre všetkých nezaočkovaných zamestnancov bez ohľadu, z ktorého štátu pochádzajú a aká je tam epidemiologická situácia. Povinnosť nosiť rúška sa bude vzťahovať aj na návštevníkov federálnych budov. 

Biely dom uvádza, že federálna vláda je najväčším zamestnávateľom v USA so 4 miliónmi zamestnancov, pričom 2 milióny sú civilní zamestnanci. 

Je to pandémia nezaočkovaných, tvrdí Biden 

Biden na tlačovej konferencii uviedol, že dôvodom jeho rozhodnutia je zhoršená epidemiologická situácia, ktorú zapríčinil delta variant a neochota niektorých Američanov sa zaočkovať. „Prípady sú na vzostupe, vidíme nárasty pri hospitalizáciách aj pri úmrtiach,“ uviedol Biden. 

Prezident nazval pandémiu „pandémiou nezaočkovaných“ a pripomenul, že 99 % úmrtí minulý mesiac na koronavírus tvorili nezaočkovaní ľudia. „Toto je americká tragédia, ľudia ktorí nemusia umrieť, umierajú. Prečítajte si americké médiá a uvidíte príbehy o ľuďoch, ktorí umierajú a prosia o vakcínu. Doktori im musia povedať, že je už neskoro,“ uviedol Biden dodal, že v súčasnosti je koronavírus predvídateľná choroba.

Zároveň vyzval ľudí, aby prestali vakcináciu politizovať a dali sa zaočkovať pre bezpečnosť seba a pre svojich blízkych.

zdroj: TASR/AP, Andrew Harnik

Biden sa vyjadril aj k takzvaným prelomovým infekciám u zaočkovaných ľudí. Tí podľa neho takmer vôbec nekončia v nemocniciach, drvivú väčšinu hospitalizácií a úmrtí tvoria nezaočkovaní zamestnanci. 

Prezident dúfa, že jeho rozhodnutie inšpiruje aj súkromné spoločnosti, ktoré zavedú rovnaký krok. Spoločnosti vyzval, aby poskytli zaočkovaným zamestnancom alebo tím čo sa chcú dať zaočkovať voľno. 

Biden zároveň vyzval aj štáty, aby ponúkli odmenu 100 dolárov plne zaočkovaným ľudom.

Rozhodnutie Bidena je súčasťou opatrení, ktoré majú zabrániť šíreniu nákazlivejšieho variantu delta. Variant sa stal dominantným na celom území USA.

Rozhodnutie bolo očakávané 

Takýto krok bol očakávaný dopredu o ňom informovali televízie CNN aj ABC News, ktoré sa odvolávali zdroje oboznámené s týmito záležitosťami.

„To sa práve zvažuje,“ odpovedal Biden už v utorok na otázku, či federálnym pracovníkom uloží očkovací mandát.

Pre zamestnancov ministerstva pre záležitosti veteránov sa nič nemení. Zdravotníci, ktorí pre ministerstvo pracujú budú musieť by povinne zaočkovaní bez možnosti pravidelného testovania. Zaočkovať sa musia dať v priebehu dvoch mesiacov.

zdroj: Flickr/ White House

 

Podľa zdrojov CNN budú očkovacie mandáty pre federálnych zamestnancov podobné tým, ktoré zaviedol štát New York pre svojich zamestnancov.

Rozhodnutie povinného očkovania zatiaľ nebude platiť pre príslušníkov armády a ministerstva obrany (DoD). Podľa zdrojov ABC News z Pentagónu je povinná vakcinácia len otázkou času. V súčasnosti je zaočkovanosť aspoň jednou dávkou na ministerstve obrany 69%, pričom zaočkovanosť príslušníkov vojska je 70%.

Google aj Facebook

Podľa stanoviska zverejneného v pondelok právnici ministerstva spravodlivosti uviedli, že federálne zákony nezakazujú verejným agentúram a súkromným podnikom požadovať očkovanie proti ochoreniu COVID-19, aj keď sú tieto vakcíny povolené len na núdzové použitie.

CNN uvádza, že ministerstvo spravodlivosti zvažuje právnu pomoc pre súkromné podniky a federálne agentúry ohľadom povinnej vakcinácie zamestnancov.

Technologickí giganti Facebook a Google oznámili rozhodnutie, že zamestnanci, ktorí sa budú vracať do kancelárskych priestorov musia byť zaočkovaní, uvádza NBC News.

Očkovanie
zdroj: TASR/AP Photo/Ted S. Warren

Výkonný riaditeľ spoločnosti Google Sundar Pichai oznámil, že každý zamestnanec vracajúci sa do práce v niektorom z kancelárskych priestorov spoločnosti sa musí dať zaočkovať. Google túto požiadavku v najbližších týždňoch zavedie do platnosti na území USA a v ďalších mesiacoch ju podľa Pichaia rozšíri aj do iných častí sveta, informuje TASR.

Spoločnosť Facebook takisto oznámila, že jej zamestnanci v kanceláriách budú musieť byť zaočkovaní.

„Zavádzanie tohto opatrenia do platnosti bude závisieť od miestnych podmienok a opatrení,“ povedala Lori Golerová, viceprezidentka Facebooku pre oblasť ľudských zdrojov. Spoločnosť má podľa jej slov pripravený postup aj pre osoby, ktoré sa zo zdravotných a iných dôvodov nemôžu dať zaočkovať.

Zdroje: CNN, ABC News, ABC News, TASR, Los Angeles Times

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech