Joe Biden obvinil Vladimira Putina zo zjavného porušenia zvrchovanosti USA. Prvýkrát spomenul vojnu

  • Americký prezident Joe Biden sa vo svojom prejave pustil do Ruska aj Číny
  • Biden uviedol, že Rusko už teraz zasahuje do budúcoročných volieb do Kongresu USA
  • Taktiež uviedol, že ak niekedy bude USA v skutočnej vojne s inou mocnosťou, bude to pre kybernetické útoky
  • Podľa amerického prezidenta má Vladimir Putin problém s ekonomikou, o ktorom sám vie, čo ho robí nebezpečnejším
Putin Biden summit
SITA/AP, Alexander Zemlianichenko
  • Americký prezident Joe Biden sa vo svojom prejave pustil do Ruska aj Číny
  • Biden uviedol, že Rusko už teraz zasahuje do budúcoročných volieb do Kongresu USA
  • Taktiež uviedol, že ak niekedy bude USA v skutočnej vojne s inou mocnosťou, bude to pre kybernetické útoky
  • Podľa amerického prezidenta má Vladimir Putin problém s ekonomikou, o ktorom sám vie, čo ho robí nebezpečnejším

Americký prezident Joe Biden sa znovu pustil do Ruska aj Číny. V prejave počas návštevy úradu riaditeľstva pre národné spravodajské služby neďaleko Washingtonu zazneli aj varovania pred vojnou či obvinenia z vmiešavania sa do kongresových volieb v roku 2022, uvádza TASR.

Američania roky vypúšťali toxické látky do zdrojov pitnej vody. Biden to chce zmeniť a dať zbohom uhliu

Je to porušenie zvrchovanosti USA, tvrdí Biden 

Bidenove varovania prišli po každodennom utajovanom brífingu od spravodajských služieb. Prezident prezradil, že Rusko sa už teraz pokúša ovplyvniť budúcoročné voľby do Kongresu. „Pozrite sa, čo Rusko robí ohľadom volieb v roku 2022 a dezinformácií,“ uviedol Biden pred príslušníkmi spravodajskej komunity.

Biden označil tento stav za „zjavné porušenie našej zvrchovanosti“. Voľby do Kongresu rozhodnú o tom, či si demokrati udržia krehkú väčšinu v Snemovni reprezentantov a v Senáte. Strata väčšiny by mohla byť pre Bidena obzvlášť bolestivá, v praxi by to znamenalo väčšie problémy pri vládnutí, ako to bolo v prípade Baracka Obamu i Donalda Trumpa, ktorý vo voľbách v roku 2018 stratil väčšinu v Snemovni.

zdroj: SITA/AP, Denis Balibouse

Biden už v minulosti varoval Putina pred zasahovaním do prezidentských volieb v minulom roku. Neskôr spravodajská komunita v USA preukázala, že napriek Bidenovmu varovaniu, Rusko do volieb preukázateľne zasahovalo. Vtedy prišli slová o „vrahovi“ Putinovi, ktorý „zaplatí“ za vmiešavanie sa do vnútorných záležitosti USA. Neskôr boli na Kremeľ uvalené ekonomické sankcie a taktiež došlo k vyhosteniu diplomatov z ruskej ambasády v USA.

Ak sa raz USA ocitne vo skutočnej vojne, bude to kvôli kyberútokom 

 „Ako všetci viete, nedávnom som mal stretnutie s mojím veľmi blízkym priateľom Vladimírom Putinom,“ uviedol Biden so smiechom, pričom odkazoval na ich spoločný samit. Americký prezident sa vyjadril, že prezident Ruska vie, že americké tajné služby sú oveľa lepšie ako tie ruské. „Vie, že ste lepší, ako jeho vlastný tím, a to ho veľmi znepokojuje,“ uviedol Biden pred spravodajskou komunitou.

Rusko varuje USA, aby nerozmiestňovali hypersonické strely v Európe. Krátko predtým sami jednu testovali

Najsilnejší muž sveta varoval Putina aj pred kybernetickými útokmi, ktoré znamenajú prekročenie „červených čiar“, ktoré lídri vzájomne nakreslili počas samitu. Súčasne vyjadril znepokojenie nad zintenzívnením počítačových útokov, a to aj prostredníctvom ransomvérov, ktorých úlohou je „uniesť“ dáta napadnutého subjektu a požadovať za ne výkupné, uvádza TASR.

 „Ak sa ocitneme vo vojne, v skutočnej vojne s ďalšou veľmocou, bude to kvôli kybernetickému útoku,“ varoval Biden.

Za pol roka, čo je Biden vo funkcii prezidenta, čelili Spojené štáty viacerým vážnym kybernetickým útokom, napríklad na americkú spoločnosť Colonial Pipeline alebo na americkú spoločnosť Kaseya. Podľa zistení spravodajských komunít útoky prichádzali z Ruska. Za ďalším hackerským útokom, a to na Republikánsky národný výbor (RNC), mala dokonca stáť ruská rozviedka, Služba zahraničnej rozviedky Ruskej federácie. Odborníci nazvali tieto hackerské útoky ako testovanie Bidenových „červených čiar.“

Nie len Rusko útočí prostredníctvom kyberútokov. USA v marci obvinilo Čínu z masívneho kybernetického útoku na poštový server Microsoft Exchange.

Putin vie, že má problém, to ho robí nebezpečnejším 

Biden, ktorý ruského prezidenta pozná ešte z čias viceprezidentovania sa vyjadril, že „Putin má reálny problém, sedí na ekonomike, ktorá má jadrové zbrane a ropné vrty, ale nič viac“. Americký prezident sa vyjadril, že ekonomika Ruska patrí k najmenším na svete a je vo veľkej miere odkázaná na rastlinné bohatstvo. „Vie, že má skutočné problémy, čo ho podľa môjho názoru robí ešte nebezpečnejším,“ dodal Biden.

zdroj: SITA/AP, Mikhail Metzel

Ďalej označil Rusko aj Čínu za „možných smrteľných konkurentov“. Americký prezident sa tiež vyjadril, že čínsky prezident Si Ťin-pching „berie smrteľne vážne to, že sa do polovice tohto storočia (Čína) stane najmocnejšou vojenskou silou na svete, a zároveň najväčšou a najvýznamnejšou ekonomikou na svete.“

Zároveň ale Biden dodal, že s Čínou ale aj s Ruskom musí spolupracovať v oveľa vážnejších otázkach, ako je klimatická zmena, ktorá je pre všetky krajiny „existenčnou hrozbou“.

Chce upokojiť domáce publikum, tvrdí ruský diplomat 

Na Bidenove slová o vojne a o ruskej ekonomike už stihol reagovať aj predseda zahraničného výboru Rady federácie Konstantin Kosačov, ktorý označil prezidentove tvrdenia ako snahu upokojiť domáce publikum v USA, uvádza ruská štátna agentúra TASS.

Kosačov, ktorý figuruje na sankčnom zozname USA od roku 2018 tvrdí, že tvrdenia o ekonomických problémoch sú len opakovaním slov Baracka Obamu, ktorý tvrdil prakticky to isté. Ďalej obvinil Bidenov tím, že prezidentovi poskytuje nespoľahlivé informácie, ktoré preceňujú nebezpečenstvo zo strany Ruska, čo by mohlo mať „najnebezpečnejšie následky pre celý svet,“ dodal.

Zdroje: TASR, White House, TASS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech