Rusko varuje USA, aby nerozmiestňovali hypersonické strely v Európe. Krátko predtým sami jednu testovali

  • Ruská ambasáda vo Washingtone varovala Spojené štáty pred rozmiestňovaním hypersonických striel v Európe
  • Pred niekoľkými dňami pritom sami testovali svoju modernú hypersonickú strelu Zirkon
  • Podľa ruského profesora Alexandera Fedorova už prebiehajú preteky v zbrojení v tejto oblasti
  • Rusko má ďalšie dve hypersonické strely. Ďalší arzenál vlastní aj Čína, Američania ročne minú miliardy na vývoj striel
Russia_Missile667488797002
TASR/AP, Russian Defense Ministry Press Service
  • Ruská ambasáda vo Washingtone varovala Spojené štáty pred rozmiestňovaním hypersonických striel v Európe
  • Pred niekoľkými dňami pritom sami testovali svoju modernú hypersonickú strelu Zirkon
  • Podľa ruského profesora Alexandera Fedorova už prebiehajú preteky v zbrojení v tejto oblasti
  • Rusko má ďalšie dve hypersonické strely. Ďalší arzenál vlastní aj Čína, Američania ročne minú miliardy na vývoj striel

Rusko varovalo USA, aby nerozmiestňovali nadzvukové strely v Európe. S varovaním prišla ruská ambasáda vo Washingtone, uvádza agentúra TASR, ktorá sa odvoláva na ruskú štátnu agentúru TASS. Rusko označilo potenciálne rozmiestnenie na starom kontinente za „mimoriadne destabilizujúce“. „Ich krátky čas letu by ponechal Rusku malú alebo žiadnu rozhodovaciu dobu a zvýšila by pravdepodobnosť neúmyselného konfliktu,“ uviedla ambasáda na Twitteri.

Varovanie prišlo po úspešnom teste ruskej strely Zirkon 

Vyjadrenie z ruského veľvyslanectva prišlo len krátko potom ako Kremeľ oznámil úspešné testovanie svojej hyperonickej strely Zirkon. Pentagón si je vedomí testovania ruskej strely, uviedol hovorca ministerstva obrany USA (DoD) John F. Kirby. „Je potrebné si uvedomiť, že nové ruské hypersonické rakety sú potenciálne destabilizujúce a predstavujú značné riziká, pretože sa jedná o systémy s jadrovou schopnosťou,“ uviedol Kirby. Hovorca Pentagónu ďalej dodal, že USA vyvíja len nejadrové systémy nadzvukových striel, ktoré majú za cieľ „odstrašenie“ a zároveň podporu „väčšej stability“ v regióne.

Rusi vyvíjajú armádu robotov, laserov a torpéd riadenú umelou inteligenciou ako zo sci-fi. Pomáhať im má Čína

Nové preteky v zbrojení 

Hypersonické strely sa podľa portálu the Diplomat stali novými pretekmi v zbrojení. Vyvíjajú ich Američania, Rusi a aj Číňania.

Práve Rusi sú vo vývoji najďalej. Zirkon patrí medzi najmodernejšie Ruskom vyvíjané zbrane. Podľa vyhlásenia ministerstva obrany bola strela skúšobne odpálená z fregaty Admiral Gorškov, pričom zasiahla určený cieľ na pobreží Barentsovho mora pri severozápadnom pobreží Ruska.

„Strela Zirkon úspešne zasiahla cieľ nachádzajúci sa vo vzdialenosti vyše 350 kilometrov. Jej let dosiahol rýchlosť takmer mach 7,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva. Agentúra TASS uvádza, že ďalšie skúšky hypersonickej strely sú naplánované na august. 

Ruský prezident Vladimir Putin prvýkrát priznal existenciu tejto novo vyvíjanej hypersonickej zbrane vo februári 2019. Strela 3M22 Zirkon by podľa neho mala byť po ukončení vývoja a testovania schopná zasiahnuť ciele na zemi aj na mori až do vzdialenosti 1000 kilometrov, a to až s nadzvukovou rýchlosťou mach 9, uvádza TASR.

Prvý test tejto protilodnej strely sa uskutočnil v januári 2020 a odvtedy bolo uskutočnených už niekoľko ďalších. V budúcnosti by touto hypersonickou zbraňou mali byť vybavené vybrané ruské vojnové lode aj ponorky.

Američania čelia hrozbám už teraz 

The Diplomat upozorňuje, že administratíva prezidenta Joea Bidena sa zaujíma o vyvíjanie hypersonických striel oveľa intenzívnejšie ako administratíva bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Administratíva požaduje na vývoj vo fiškálnom roku 2022 o 20% viac ako predchádzajúca administratíva určila na rok 2021. Ak výdavky schváli Kongres na vývoj nadzvukových striel tak poputuje až 3,8 miliardy amerických dolárov.

V nedávnej správe o hypersonike amerického úradu Government Accountability Office sa uvádza, že prebieha „70 snáh o vývoj hypersonických zbraní a príbuzných technológií, ktorých náklady sa od fiškálnych rokov 2015 až 2024 odhadujú na takmer 15 miliárd dolárov“, z ktorých väčšina spadá pod americké ministerstvo obrany.

VIDEO: Američania testovali najdrahšiu lietadlovú loď na svete. Musela zvládnuť brutálny výbuch 181 kíl trhaviny

Predstavitelia ministerstva obrany a tajných služieb USA majú vyvíjať tlak na Washington na zrýchlenie celého procesu. Čína aj Rusko už mali údajne nasadiť testovacie verzie hypersonických striel do svojej výstroje, čo ohrozuje hlavne americké námorníctvo.

 „Americké lietadlové lode už čelia rizikám hypersonických zbraní, ktoré sa teraz dostávajú do inventára amerických protivníkov, ale námorníctvo pre túto hrozbu vytvorilo včasnú obranu,“ cituje The Diplomat viceadmirála Jona Hilla, riaditeľa Agentúry pre raketovú obranu (MDA).

Požiadavky na zvýšenie financovania zaznievajú aj v prospech obranných systémov, ktoré podľa Američanov treba vylepšiť na skorú detekciu hypersonických striel.

Strely má aj Peking 

Alexander Fedorov, profesor na Moskovskom inštitúte fyziky a technológie pre the Diplomat potvrdil, že v tejto oblasti už prebiehajú preteky v zbrojení, uviedol, že Rusko „má skúsenosti bez väčších peňazí, Čína má peniaze bez väčších skúseností a USA ich majú, aj keď oživujú svoje úsilie neskôr ako Rusko alebo Čína a teraz majú v pláne dohnať stratené.“

Číňania ospravedlňujú vývin hypersonických technológii rovnako ako Rusi v reakcii na americké úsilie a potrebu odvetných krokov.

zdroj: TASR/AP, Valeriy Sharifulin

Čína v októbri 2019 v Pekingu, pri príležitosti 70. výročia založenia predstavila prvýkrát raketu DF-17. Jej dolet predstavuje 1 800 – 2 500 kilometrov a jedná sa o raketový systém stredného doletu vybavený hypersonickým kĺzavým vozidlom.

Peking neskôr oznámil, že vyvíja aj nový variant strely. Medializované správy tvrdia, že ide „vzduchom odpálenú balistickú raketu, ktorú Čína údajne vyvíja, sa javí ako hypersonická hlavica podporená konvenčnou raketou.“

Okrem Zirkonu aj ďalšie dve rakety 

Rusko má okrem hypersonickej strely Zirkon aj ďalšie dve hypersonické rakety: Avangard a Kinzhal. Avangard dokáže niesť jadrovú nálož a dokáže lietať 20-násobnou rýchlosťou zvuku. Kinzhal letecká balistická raketa s potencionálnou jadrovou výbavou. Jej prvá strela bola otestovaná ktorá v decembri 2017 a podľa tohtoročných správ sa pripravuje na ostré nasadenie do armády.

zdroj: SITA/AP, Denis Balibouse

Výhodou hypersonických striel je vyššia manévrovateľnosť a schopnosť lietať v menších nadmorských výškach sťažujú sledovanie ich dráhy letu a ich predvídateľnosť.

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že hypersonické strely majú za cieľ udržať stabilitu. „Američania pri vývoji svojho protibalistického raketového systému chceli narušiť … strategickú stabilitu a rovnováhu v domnienke, že keby vytvorili dáždnik protiraketovej obrany, druhá strana by nebola schopná adekvátne reagovať, keby použili jadrové zbrane. … Po vývoji týchto moderných [nadzvukových] systémov, vrátane tých, ktoré sa ľahko vyhnú akémukoľvek protiraketovému balistickému systému, však zachovávame … strategickú stabilitu a strategickú rovnováhu,“ cituje the Diplomat Putina.

Zdroje: TASR, DoD, TASS, the Diplomat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá