VIDEO: Američania testovali najdrahšiu lietadlovú loď na svete. Musela zvládnuť brutálny výbuch 181 kíl trhaviny

  • Americké námorníctvo začalo s testovaním svojej najnovšej lietadlovej lode USS Gerald R. Ford
  • Námorníctvo chce zistiť pripravenosť lode na bojové situácie, podrobená bola silným výbuchom
  • Na výbuch použili 181 kíl trhaviny. Geológovia výbuch zaznamenali ako zemetrasenie o sile 3,9 stupňa
  • Loď je považovaná za najvyspelejšiu a zároveň je najdrahšia. Napriek tomu sa nevyhla problémom a meškaniu
USS Gerald Ford
U.S. Navy/Riley B. McDowell
  • Americké námorníctvo začalo s testovaním svojej najnovšej lietadlovej lode USS Gerald R. Ford
  • Námorníctvo chce zistiť pripravenosť lode na bojové situácie, podrobená bola silným výbuchom
  • Na výbuch použili 181 kíl trhaviny. Geológovia výbuch zaznamenali ako zemetrasenie o sile 3,9 stupňa
  • Loď je považovaná za najvyspelejšiu a zároveň je najdrahšia. Napriek tomu sa nevyhla problémom a meškaniu

Americké námorníctvo začalo s testovaním svojej najnovšej lietadlovej lode USS Gerald R. Ford, uvádza CBS News.

Američania opäť ukázali vyspelosť svojich dronov. Prvýkrát natankovali stíhačku z dronu vo vzduchu

Cieľom námorníctva je zistiť, či je lietadlová loď pripravená na bojové situácie. Koncom minulého týždňa sa tak udial prvý zo série testov. Loď bola podrobená silným výbuchom.

Na výbuch bolo použitých 181 kíl trhaviny 

„Lietadlová loď prvej triedy bola navrhnutá pomocou pokročilých metód počítačového modelovania, testovania a analýzy, aby sa zabezpečilo, že loď je odolná voči bojovým podmienkam, a tieto rázové skúšky poskytujú údaje použité pri overovaní rázovej tvrdosti lode,“ uviedlo námorníctvo vo vyhlásení.

Zábery a videozáznamy ukazovali obrovský výbuch vody. Námorníctvo neskôr špecifikovalo, že na testovanie použili 400 libier trhaviny (približne 181 kíl). Video s výbuchom zverejnilo námorníctvo na svojom Twitteri aj na webe.

CBS News uvádza, že podľa amerického geologického prieskumu bol výbuch, ku ktorému došlo v Atlantickom oceáne pri pobreží Floridy, zaznamenaný ako zemetrasenie o sile 3,9 stupňa.

Námorníctvo zdôraznilo, že pri testoch dbalo na bezpečnosť civilistov i námorníkov, vysokou prioritou bola aj ochrana prírody. „Nárazové skúšky Forda sa uskutočňujú pri východnom pobreží Spojených štátov v rámci úzkeho harmonogramu, ktorý je v súlade s požiadavkami na zmiernenie vplyvov na životné prostredie pri rešpektovaní známych migračných modelov morského života v testovacej oblasti,“ vysvetlilo námorníctvo.

Lietadlová loď teraz prejde kontrolou a následnou údržbou, prípadne opravami.

Tradičný parný katapult nahradil odpaľovací systém  

Lietadlová loď USS Gerald R. Ford je pomenovaná po 38. prezidentovi Spojených štátov Geraldovi Fordovi, ktorý tiež slúžil v námorníctve. Okrem toho, že je najvyspelejšia je tiež najdrahšia, americké námorníctvo za ňu zaplatilo 13 miliárd amerických dolárov (približne 11 miliárd eur).

Kontrakt podpísalo americké námorníctvo ešte počas Bushovej administratívy 10. septembra 2008 s lodenicami Northrop Grumman v Newport News vo Virgínii. Loď obsahuje viaceré vychytávky vrátane elektromagnetického odpaľovacieho systému, ktorý nahradí tradičný parný katapult pre lietadlá. Parný katapult je veľmi náročný na spotrebu energií.

Okrem toho loď obsahuje nové technológie a operačné systémy, ktoré mu umožnia dosiahnuť vyššiu rýchlosť štartu a obnovy lietadla, zníženie počtu posádky a lepšiu schopnosť prežiť proti projektovaným hrozbám.

Problémy aj oneskorenia 

Výstavba lode 333 metrov dlhej lode sa začala 14. novembra 2009, no počas výstavby sa hromadili problémy a oneskorenia. CNN uvádza, že loď čelila problémom práve s odpaľovacím systémom a muníciou. Neskôr sa pridali aj problémy s energiou.  

Loď bola uvedená do služby 22. júla 2017 prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý ju viackrát kritizoval.

zdroj: U.S. Navy/Riley B. McDowell

USS Gerald R. Ford je prvou z troch lodí triedy Ford objednaných námorníctvom s predpokladanými celkovými nákladmi takmer 42 miliárd dolárov.

Námorníctvo tvrdí, že lode triedy Ford prinesú zníženie nákladov na jednu loď o 4 miliardy dolárov v porovnaní s jej predchodcom loďami triedy Nimitz.

Ďalšia loď triedy Ford USS John F. Kennedy (CVN 79) je tiež pomenovaná po prezidentovi, tentokrát po Kennedym. Tretia loď triedy Ford nesie názov USS Enterprise.

Zdroje: CBS News, navy, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK